Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Łączności", zasady i tryb jej nadawania oraz sposób noszenia.

Monitor Polski

M.P.1969.44.353

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1969 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 22 września 1969 r.
w sprawie ustalenia wzoru "Zasłużonego Pracownika Łączności", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 7 uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1969 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Łączności" (Monitor Polski Nr 36, poz. 275) zarządza się, co następuje:
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Łączności", zwana dalej "odznaką", jest gwiazdą ośmioramienną, o średnicy 25 mm, koloru brązowego - dla odznaki brązowej, koloru srebrnego - dla odznaki srebrnej i koloru złotego - dla oznaki złotej. Na licowej stronie odznaki znajduje się symbol poczty - trąbka, a w otoku na białej emalii napis: "Zasłużony Pracownik Łączności". Na odwrotnej stronie odznaki umieszczony jest poziomy napis: "Ministerstwo Łączności", otoczony napisem "Polska Rzeczpospolita Ludowa".
2.
Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce koloru odpowiednio złotego, srebrnego lub brązowego w kształcie prostokąta o wymiarach 25 X 6 mm, z dwoma paskami poziomymi z emalii koloru niebieskiego i czarnego.
3.
Wzór odznaki oraz wzór legitymacji zawiera załącznik nr 1 i 2 do zarządzenia.
Odznakę brązową może uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 3 lata w resorcie łączności lub w służbie łączności innych jednostek państwowych, jednostek spółdzielczych lub organizacji społecznych.
Odznakę srebrną może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 5 lat w resorcie łączności lub w służbie łączności jednostek wymienionych w § 2. Odznaka srebrna nie może być jednak nadana wcześniej niż po upływie 2 lat od czasu otrzymania odznaki brązowej.
Odznakę złotą można uzyskać osoba, która posiada odznakę srebrną. Odznaka złota nie może być jednak nadana wcześniej niż po upływie 2 lat od czasu otrzymania odznaki srebrnej.
W wyjątkowych wypadkach może być przyznana odznaka srebrna lub złota bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Pracownikom resortu łączności odznakę nadaje Minister Łączności.
2.
Pracownikom służb łączności innych jednostek państwowych, jednostek spółdzielczych i organizacji społecznych Minister Łączności nadaje odznakę na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwego centralnego związku spółdzielczego lub właściwej organizacji społecznej.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku.
1.
Wręczenie odznaki obejmuje także wręczenie legitymacji stwierdzającej jej nadanie.
2.
Wręczenie odznaki odbywa się w sposób uroczysty.
3.
Wręczenia dokonuje Minister Łączności lub upoważniona przez niego osoba.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Łączności.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik nr 1

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ŁĄCZNOŚCI"

(pominięty)

Załącznik nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK ŁĄCZNOŚCI"

(pominięty)