Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasady i tryb jej nadawania.

Monitor Polski

M.P.1975.7.42

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
z dnia 20 lutego 1975 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 306 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" (Monitor Polski z 1975 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
Opis i wzór odznaki "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego", zwanej dalej "odznaką", ustala załącznik do zarządzenia.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w przemyśle maszynowym.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi, który posiada odznakę srebrną, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może być nadana odznaka złota lub srebrna bez przepracowania okresu określonego w ust. 1 i 2 i bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
4.
Osobom wymienionym w § 3 pkt 2 i 3 uchwały nadaje się odznakę w zależności od stopnia zasług, bez uzależnienia od okresu działalności i od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
1.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
naczelnego dyrektora zjednoczenia (jednostki równorzędnej) - w stosunku do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych resortu przemysłu maszynowego,
2)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), wojewody oraz prezydenta miasta wyłączonego z województwa - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych i podległych tym organom.
2.
Wnioski o nadanie odznaki mogą również zgłaszać organizacje społeczne i zawodowe działające w dziedzinie przemysłu maszynowego.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Przemysłu Maszynowego najpóźniej na 2 miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, miejsce pracy i stanowisko służbowe, posiadane odznaczenia państwowe i odznaki oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowy opis zasług oraz wskazanie stażu pracy lub działalności), a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej oraz opinię jednostki nadrzędnej.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się w sposób uroczysty z okazji "Dnia Metalowca", świąt państwowych lub w innych dniach szczególnie ważnych dla resortu przemysłu maszynowego, jak np. oddanie do eksploatacji nowego obiektu produkcyjnego itp.
2.
Odznakę wręcza Minister Przemysłu Maszynowego lub osoba przez niego upoważniona.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Maszynowego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej przyznanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO"

Odznaka "Za zasługi dla rozwoju przemysłu maszynowego" składa się z dwóch części, a mianowicie: spinki oraz zawieszonej na niej - kolistej ażurowej plakiety. Spinka ma formę usytuowanego poziomo przekroju walca, w środku którego tkwią wiertła, usytuowane skrętami przeciwstawnie (antytetycznie) w stosunku do osi pionowej. Pośrodku walec ujęty jest w profilowaną obrączkę, stanowiącą zaczep plakiety. Spinka jest w kolorze srebrnym oksydowana.

Plakietka wyobraża łożysko toczne, na którym zakomponowany jest trójkąt, którego wierzchołki stanowią trzy szczęki uchwytu tokarskiego zamocowane na małych kołach zębatych, ujmujących koło zębate, które znajduje się w centrum kompozycji. Wnętrza pólkól zębatych pokryte są emalią - koła środkowego w barwie czerwonej, kół skrajnych - w barwie białej.

Całość powierzchni plakiety ma barwę oksydowanego srebra, z wyjątkiem barwy szczęk uchwytu tokarskiego, która określa stopień odznaki i odpowiednio do stopnia jest brązowa, srebrna lub złota.

Na odwrocie odznaki w otoku znajduje się napis: ZA ZASŁUGI DLA ROZWOJU PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO. Średnica plakiety wynosi 27 mm.

(rysunek pominięty)