Ustalenie wzoru odznaki "Za zasługi dla finansów PRL" oraz zasad jej nadawania i wręczania.

Monitor Polski

M.P.1975.11.62

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 marca 1975 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Za zasługi dla finansów PRL" oraz zasad jej nadawania i wręczania.

Na podstawie § 6 uchwały nr 5 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1975 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi dla finansów PRL" (Monitor Polski Nr 2, poz. 7) zarządza się, co następuje:
1.
Odznaka "Za zasługi dla finansów PRL" jest odznaką dwustopniową: złotą i srebrną, jednostronną w kształcie owalnym, wykonaną z metalu. Na licowej stronie odznaki na czerwono emaliowanym tle znajduje się wizerunek orła i napis "PRL". Wokół na biało emaliowanym tle - przy odznace złotej i na ciemnym tle - przy odznace srebrnej znajduje się napis "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW". Poszczególne elementy odznaki złotej mają kolor złoty, a odznaki srebrnej - kolor srebrny. Wysokość odznaki wynosi 30 mm, a szerokość 23 mm.
2.
Odznaka zawieszona jest na prostokątnej baretce wykonanej z metalu o wymiarach 19 mm x 10 mm, pokrytej biało-czerwoną emalią w metalowym obramowaniu.
3.
Wzór odznaki zawiera załącznik do zarządzenia.
Odznakę srebrną może uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat, a odznakę złotą - osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 15 lat.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może być przyznana odznaka złota lub srebrna po przepracowaniu krótszego okresu niż wymieniony w § 2.
Z wnioskiem o nadanie odznaki występują do Ministra Finansów:
1)
minister (kierownik urzędu centralnego) w stosunku do pracowników służb finansowych podległych jednostek organizacyjnych,
2)
wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw) w stosunku do pracowników urzędów terenowych organów administracji wszystkich stopni oraz nadzorowanych przedsiębiorstw i zakładów na terenie województwa,
3)
Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie SA, naczelni dyrektorzy (dyrektorzy) instytucji i przedsiębiorstw resortu finansów oraz dyrektorzy departamentów (jednostek równorzędnych) Ministerstwa Finansów w stosunku do pracowników tych jednostek, a także innych osób, które ze względu na rodzaj pracy lub działalności mogą być wyróżnione odznaką.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane, dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, miejsce pracy (działalności), stanowisko służbowe (funkcję), wykształcenie, przynależność do organizacji polityczno-społecznych, stwierdzenie o posiadaniu orderów lub odznaczeń oraz uzasadnienie z opisem zasług i osiągnięć w pracy lub działalności w zakresie finansów.
2.
Wniosek o wyróżnienie odznaką jednostki organizacyjnej powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę jednostki organizacyjnej,
2)
szczegółowe uzasadnienie, zawierające opis osiągnięć jednostki organizacyjnej przewidzianej do wyróżnienia.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione Ministrowi Finansów najpóźniej na dwa miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
1.
Wręczenia odznaki wraz z dokumentem stwierdzającym jej nadanie dokonuje Minister Finansów lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wręczenie odznaki i dokumentu stwierdzającego jej nadanie odbywa się w sposób uroczysty z okazji Święta Pracy - 1 maja, Święta Odrodzenia - 22 lipca lub z okazji innych uroczystości.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Finansów.
2.
O nadaniu odznaki pracownikowi lub jej pozbawieniu dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
Odznakę nosi się na wierzchniej odzieży na prawej stronie piersi.
1.
W razie utraty odznaki lub dokumentu stwierdzającego jej nadanie należy zawiadomić Ministerstwo Finansów. W takim wypadku może być wydana nowa odznaka lub duplikat dokumentu o jej nadaniu.
2.
Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PRL"

(pominięty)