Ustalenie właściwości władz w zakresie rejestracji pojazdów mechanicznych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-59.786

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lipca 1951 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie ustalenia właściwości władz w zakresie rejestracji pojazdów mechanicznych.

1.
Do wykonywania czynności dopuszczania do ruchu pojazdów mechanicznych (czynności rejestracyjne), zgodnie z rozporządzeniem z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. R. P. z 1937 r. Nr 85, poz. 616, z 1948 r. Nr 27, poz. 186 i z 1949 r. Nr 30, poz. 218) powołane są prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Prezydia Rad Narodowych w m. st. Warszawie i w m. Łodzi.
2.
Do czynności rejestracyjnych należy:
1)
rejestrowanie pojazdów mechanicznych przez wydawanie tablic i dowodów rejestracyjnych;
2)
okresowe badanie techniczne zarejestrowanych pojazdów mechanicznych;
3)
czasowe dopuszczanie pojazdów mechanicznych do ruchu przez wydanie tablic ze znakami próbnymi i czasowych pozwoleń na kursowanie;
4)
kontrolne przeglądy techniczne pojazdów mechanicznych zarejestrowanych oraz czasowo dopuszczonych do ruchu;
5)
wycofywanie z ruchu pojazdów mechanicznych zarejestrowanych oraz czasowo dopuszczonych do ruchu;
6)
prowadzenie ewidencji zarejestrowanych oraz czasowo dopuszczonych do ruchu pojazdów mechanicznych;
7)
inne czynności związane z dopuszczeniem do ruchu pojazdów mechanicznych, zlecone przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego.
3.
W związku z ustanowieniem wydziałów komunikacyjnych prezydiów rad narodowych w miastach stanowiących powiaty prezydia wojewódzkich rad narodowych upoważnią na podstawie § 31 ust. 2 powołanego wyżej rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty do załatwiania czynności rejestracyjnych w stosunku do pojazdów mechanicznych mających miejsce stałego postoju w granicach administracyjnych tych miast.
4.
Badania techniczne związane z rejestracją, okresowe badania techniczne oraz kontrolne badania techniczne pojazdów mechanicznych, mających miejsce stałego postoju poza granicami miast stanowiących powiaty miejskie, wykonują prezydia wojewódzkich rad narodowych bądź w wydziałach komunikacyjnych tych prezydiów, bądź na obszarze województwa, w miejscach i terminach wyznaczonych i podanych do wiadomości zainteresowanych, przy czym wybór miejsca badania technicznego pozostawia się do uznania użytkownika pojazdu mechanicznego.
5.
W przypadku dokonania badania technicznego poza siedzibą wydziału komunikacyjnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej przedstawiciel wydziału komunikacyjnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej po dokonaniu badania technicznego z wynikiem dodatnim wydaje z urzędu dowód rejestracyjny lub przedłuża jego ważność, a gdy to jest niemożliwe - wydaje pozwolenie czasowe na prawo kursowania pojazdu mechanicznego na okres niezbędny do wydania lub przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego.
6.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.