Ustalenie regulaminu odznaki "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina".

Monitor Polski

M.P.1955.60.726

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1955 r.

ZARZĄDZENIE NR 153
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1955 r.
w sprawie ustalenia regulaminu odznaki "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina".

Na podstawie § 6 uchwały nr 385 Prezydium Rządu z dnia 28 maja 1955 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina" (Monitor Polski Nr 51, poz. 524) ustala się, co następuje:
Odznaka "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina" wyobraża Pałac Kultury i Nauki w kolorze białym, umieszczony na niebieskim tle powierzchni elipsy, otoczonej złotym pierścieniem, z napisem "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina" i złotym wieńcem laurowym. Po bokach części wysokościowej Pałacu umieszczone są złote cyfry 1952 i 1955. U podstawy elipsy pod sylwetką Pałacu umieszczone są dwie flagi: czerwona i biało-czerwona, połączone wspólnym złotym drzewcem. Flagi obramowane są złotymi obwódkami. Wymiary odznaki wynoszą 3 cm × 2,6 cm. Na odwrocie odznaki znajduje się gwint z nakrętką. Odznaka wykonana jest z metalu i emalii.
Odznaka nadawana będzie obywatelom radzieckim i polskim, którzy bezpośrednio wzięli udział w budowie Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina, a w szczególności:
1)
obywatelom radzieckim:

- robotnikom i personelowi kierowniczemu organizacji budowlanych wykonujących zadania w Pałacu Kultury i Nauki,

- autorom projektu Pałacu Kultury i Nauki,

- pracownikom Zarządu Budowy Pałacu Kultury i Nauki;

2)
obywatelom polskim:

- pracownikom produkcyjnym Zarządu Budowy Pałacu Kultury i Nauki oraz przedsiębiorstw wykonawczych (robotnikom, inżynierom, majstrom, technikom i innym),

- pracownikom Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina,

- pracownikom Stacji Naukowo-Badawczej Polskiej Akademii Nauk przy Pałacu Kultury i Nauki,

- innym osobom, których indywidualny udział w pracach związanych z budową Pałacu Kultury i Nauki uzasadnia nadanie im odznaki.

Wnioski o nadanie odznaki przedstawiają Pełnomocnik Rządu do Spraw Budowy Pałacu Kultury i Nauki oraz za jego pośrednictwem kierownicy resortów i organizacje współdziałające bezpośrednio z Zarządem Budowy Pałacu Kultury i Nauki. Wnioski powinny być należycie uzasadnione.
Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów.
Odznakę wręcza Prezes Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do Spraw Budowy Pałacu Kultury i Nauki oraz kierownicy resortów lub inne przez nich upoważnione osoby.
Wręczenie odznaki osobom przebywającym poza granicami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nastąpi przez szefa właściwego polskiego urzędu dyplomatycznego lub konsularnego.
Odznaka powinna być w zasadzie wręczana na uroczystościach związanych z zakończeniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i z pogłębieniem przyjaźni polsko-radzieckiej.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację odznaczeniową.
Legitymacja odznaczeniowa jest formatu 7 × 10 cm w twardej okładce płóciennej koloru czerwonego. Na okładce umieszczony jest wizerunek odznaki. Pierwsza strona wewnętrznej części legitymacji zawiera: napis "Polska Rzeczpospolita Ludowa", numer legitymacji, napis "Warszawa" oraz datę nadania odznaki. Na drugiej stronie wewnętrznej części legitymacji znajdują się: napis "Nadaję Ob. ..... odznakę "Budowniczy Pałacu Kultury i Nauki im. J. Stalina" oraz podpis Prezesa Rady Ministrów i pieczęć okrągła.
Odznakę nosi się na wierzchnim ubraniu po lewej stronie piersi.
Odznakę nosi się w dniu świąt państwowych, na uroczystościach pogłębienia przyjaźni polsko-radzieckiej oraz przy otrzymywaniu orderu lub odznaczenia. Noszenie odznaki w innych okolicznościach zależy od uznania osoby odznaczonej.
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Budowy Pałacu Kultury i Nauki prowadzi ewidencję osób odznaczonych i przechowuje akta dotyczące nadania odznaki.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.