Ustalenie regulaminu komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1957.63.387

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 17 lipca 1957 r.
w sprawie ustalenia regulaminu komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie § 25 ust. 4 uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) zarządza się w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, co następuje:
Tryb powoływania i odwoływania członków komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego powszechnego i przyzakładowego, ich wewnętrzny ustrój oraz tryb postępowania określa regulamin stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN KOMISJI KWALIFIKACYJNYCH DO SPRAW INDYWIDUALNEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO (POWSZECHNEGO I PRZYZAKŁADOWEGO)

§ 1.
Przez wyrażenie "komisja" bez bliższego określenia rozumie się zarówno komisję kwalifikacyjną do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego, jak też komisję kwalifikacyjną do spraw indywidualnego budownictwa przyzakładowego.
§  2.
1.
Do zakresu działania komisji należy kwalifikowanie osób uprawnionych do korzystania z pomocy Państwa i decydowanie o przyznaniu pożyczek w ramach limitu kredytu bankowego:
a)
na budowę domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych,
b)
na kupno domów mieszkalnych, sprzedawanych przez Państwo, w przypadkach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Do zakresu działania komisji kwalifikacyjnych do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego należy ponadto - pod warunkami przewidzianymi w ust. 1 - kwalifikowanie osób i udzielanie pożyczek:
a)
na odbudowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych oraz małych domów mieszkalnych,
b)
na odbudowę i kapitalny remont również innych domów niż wymienione w zdaniu poprzednim, jeżeli mają do nich zastosowanie przepisy o domach jednorodzinnych, oraz domów odstąpionych przez Państwo osobom fizycznym w trybie przepisów o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych.
3.
Komisje mogą zmienić na wniosek pożyczkobiorcy warunki spłaty pożyczek udzielonych na podstawie uchwały nr 270 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie pomocy Państwa dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 793) dostosowując je do warunków przewidzianych w uchwale nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. (Monitor Polski Nr 22, poz. 157).
§  3.
1.
Komisja kwalifikacyjna do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego składa się:
1)
z dwóch członków powołanych przez prezydium powiatowej (miejskiej stanowiącej powiat, dzielnicowej) rady narodowej, która jednemu z nich powierzy funkcję przewodniczącego komisji,
2)
z jednego członka delegowanego przez właściwy terenowo oddział Banku Inwestycyjnego,
3)
z dwóch członków delegowanych przez właściwą komisję porozumiewawczą związków zawodowych.
2.
Prezydium rady narodowej wyznacza sekretarza komisji spośród pracowników zarządu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
3.
Prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa może w drodze uchwały ustalić powołanie jednej komisji kwalifikacyjnej do spraw indywidualnego budownictwa mieszkaniowego dla obszaru całego miasta (wszystkich dzielnic).
§  4.
1.
Komisja kwalifikacyjna do spraw indywidualnego budownictwa przyzakładowego składa się:
1)
z dwóch członków powołanych przez zakład pracy, który jednemu z nich powierzy funkcję przewodniczącego komisji,
2)
z jednego członka delegowanego przez właściwy terenowo oddział Banku Inwestycyjnego lub innego banku wyznaczonego przez Ministra Finansów,
3)
z dwóch członków delegowanych przez radę zakładową lub radę miejscową.
2.
Zakład pracy wyznacza sekretarza komisji spośród swoich pracowników.
§  5.
1.
Powołanie członków komisji i sekretarza następuje przez doręczenie pisma powołującego bądź delegującego. Odwołanie następuje w tym samym trybie.
2.
Okres trwania kadencji członków komisji wynosi 2 lata.
§  6.
1.
Posiedzenie komisji zwołuje przewodniczący komisji. W razie nieobecności przewodniczącego zastępuje go drugi z członków komisji powołanych w indywidualnym budownictwie powszechnym przez prezydium rady narodowej, a w indywidualnym budownictwie przyzakładowym - przez zakład pracy.
2.
Posiedzenia komisji są niejawne. Wnioski referuje przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek komisji.
§  7.
1.
Komisja wydaje orzeczenia po szczegółowym rozpatrzeniu wniosków kandydatów. Przed wydaniem orzeczenia komisja może żądać wyjaśnień od wnioskodawcy, urzędów i instytucji. W razie potrzeby komisja może wezwać wnioskodawcę na posiedzenie celem złożenia dodatkowych wyjaśnień.
2.
Warunkiem przyznania kredytu bankowego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w małym domu jest własność działki budowlanej lub inne prawo rzeczowe uprawniające do zabudowy oraz własny wkład.
3.
Warunkiem przyznania kredytu na odbudowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w małym domu jest własność tych domów, a warunkiem przyznania kredytu na remont kapitalny takich domów jest ich własność oraz wkład w wysokości 10-30% orientacyjnego kosztu robót.
4.
Wartość materiałów budowlanych lub wartość rozpoczętych budów stanowiących wkład własny powinna być zatwierdzona przez prezydium właściwej rady narodowej (organ administracji budowlanej).
§  8.
Przy kwalifikowaniu wnioskodawców ubiegających się o pomoc Państwa komisja zapewni udzielenie kredytu osobom lokującym systematycznie co najmniej przez okres 3 lat swe fundusze na celowych premiowanych książeczkach oszczędnościowych w ciągu najbliższego roku po zakończeniu oszczędzania; poza tym komisja kwalifikuje wnioskodawców według kolejności wynikającej z ich stanu rodzinnego i warunków mieszkaniowych.
§  9.
Komisje wydają orzeczenia pozytywne w granicach przyznanych limitów środków kredytowych i materiałowych oraz w zależności od istniejącego zasobu własnych działek budowlanych wnioskodawców oraz działek odstępowanych pod budowę przez Państwo.
§  10.
Z przebiegu posiedzenia komisji należy sporządzić protokół, który między innymi powinien zawierać ewentualne zastrzeżenia członków komisji. Protokół podpisują przewodniczący i sekretarz.
§  11.
1.
Orzeczenia komisji zapadają zwykłą większością głosów, przy czym w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego. Do ważności orzeczeń wymagana jest obecność przynajmniej trzech członków komisji, w tym w:
1)
komisjach do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego przedstawiciela:

– prezydium rady narodowej,

– oddziału Banku Inwestycyjnego,

– komisji porozumiewawczej związków zawodowych;

2)
komisjach do spraw indywidualnego budownictwa przyzakładowego przedstawiciela:

– zakładu pracy,

– oddziału Banku Inwestycyjnego lub innego banku wyznaczonego przez Ministra Finansów,

– rady zakładowej bądź rady miejscowej.

2.
Przedstawiciel banku może zgłosić do protokołu posiedzenia komisji przeciwko podjętemu orzeczeniu sprzeciw co do udzielenia kredytu w razie braku warunków zapewniających zwrot kredytu i jego zabezpieczenia, jak również co do wysokości kredytu.
3.
Bank może złożyć sprzeciw przeciwko otrzymanemu orzeczeniu komisji, co do którego przedstawiciel banku na posiedzeniu komisji nie zgłosił sprzeciwu (ust. 2), jeżeli w toku kontroli bankowej wyjdą na jaw nieznane w czasie podejmowania decyzji przez komisję okoliczności wykluczające przyznanie pożyczki (jak np. brak działki, wkładu, zabezpieczenia itd.).
§  12.
W razie sprzeciwu przedstawiciela banku (lub banku) przewodniczący komisji kieruje sprawę do prezydium powiatowej (miejskiej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej) rady narodowej, która zatwierdza lub zmienia orzeczenie komisji kwalifikacyjnej w drodze kolegialnej uchwały prezydium po wysłuchaniu zaproszonego na posiedzenie przedstawiciela banku. Uchwałę prezydium przesyła się do komisji.
§  13.
1.
Orzeczenie komisji powinno zawierać:
1)
wymienienie komisji,
2)
imiona i nazwiska przewodniczącego i członków komisji przy określeniu instytucji delegującej,
3)
datę wydania orzeczenia,
4)
imię i nazwisko wnioskodawcy,
5)
ustalenie, czy wnioskodawcę zakwalifikowano do korzystania z pomocy Państwa w ramach indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, i określenie rodzaju pomocy,
6)
w przypadku przyznania kredytu bankowego - wysokość oraz okres spłaty przyznanej pożyczki, terminy rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych oraz oddania po zamieszkaniu w wybudowanym domu zajmowanego dotychczas przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnego do dyspozycji właściwemu organowi dysponującemu,
7)
pouczenie, że warunkiem uruchomienia kredytu bankowego jest dopełnienie wymagań, wynikających z przepisów o finansowaniu i kontroli indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.
2.
Orzeczenie podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  14.
Po posiedzeniu komisji, a w sprawach, w których przedstawiciel banku (lub bank) złożył sprzeciw - po otrzymaniu uchwały prezydium rady narodowej (§12) - należy wywiesić w miejscu do tego celu przeznaczonym w prezydium rady narodowej bądź zakładzie pracy wykaz osób, których wnioski zostały rozpatrzone, z podaniem sposobu załatwienia i w razie przyznania pomocy kredytowej - wysokości udzielonych pożyczek.
§  15.
1.
Komisja zawiadamia wnioskodawcę o zapadłym orzeczeniu lub uchwale prezydium rady narodowej. Oryginał orzeczenia (uchwały, decyzji) wraz z wnioskiem i innymi dokumentami komisja przekazuje oddziałowi Banku Inwestycyjnego lub innego banku wyznaczonego przez Ministra Finansów, właściwemu ze względu na miejsce zamierzonej budowy.
2.
W aktach komisji pozostaje odpis orzeczenia i ewentualnie uchwały prezydium rady narodowej.
§  16.
Przewodniczący i członkowie komisji do spraw indywidualnego budownictwa powszechnego otrzymują za udział w posiedzeniu wynagrodzenie przewidziane w § 5 ust. 1, 2 i 4 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442). Sekretarzowi komisji może być przyznany ryczałt miesięczny w wysokości od 150 do 300 zł w zależności od ilości wniosków rozpatrywanych przez komisję.
§  17.
Sprawę wynagrodzenia za udział w posiedzeniach dla przewodniczącego i członków oraz sekretarza komisji do spraw indywidualnego budownictwa przyzakładowego regulują właściwi ministrowie we własnym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  18.
Wzory orzeczeń oraz wzory wniosków o przyznanie pomocy Państwa na budowę, odbudowę i kapitalny remont domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych stanowią załączniki do niniejszego regulaminu.
§  19.
Czynności kancelaryjne związane z działalnością komisji wykonuje w:
1)
indywidualnym budownictwie powszechnym - zarząd gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej) rady narodowej,
2)
indywidualnym budownictwie przyzakładowym - administracja zakładu pracy.

Wzory Nr 1-4

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................