Ustalenie przynależności oraz uporządkowania gospodarki finansowej gospodarstw rolnych władania publicznego nie należących do przedsiębiorstwa Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Monitor Polski

M.P.1950.A-130.1627

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 6 grudnia 1950 r.
w sprawie ustalenia przynależności oraz uporządkowania gospodarki finansowej gospodarstw rolnych władania publicznego nie należących do przedsiębiorstwa Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Wychodząc z założenia, że wszystkie gospodarstwa rolne stanowiące własność Państwa winny być objęte planem rolnictwa i administrowane z zastrzeżeniem § 3 bądź przez przedsiębiorstwo Państwowe Gospodarstwa Rolne, bądź przez podporządkowane Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych organa władz terenowych, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
1.
Ministrowie resortowi, którym podlegają jednostki użytkujące gospodarstwa rolne, wydadzą w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych zarządzenia, aby te gospodarstwa zostały w terminach uzgodnionych przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Postanowienie ust. 1 nie dotyczy państwowego gospodarstwa leśnego w stosunku do gruntów, objętych przepisami instrukcji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministra Leśnictwa z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie zasad i trybu postępowania przy włączeniu i wyłączeniu z państwowego gospodarstwa leśnego gruntów nieleśnych, wydanej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej na podstawie art. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 63, poz. 494).
3.
Przekazanie winno nastąpić w trybie uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532).
Przejęte na podstawie § 1 ust. 1 niniejszej uchwały gospodarstwa rolne Minister Rolnictwa i Reform Rolnych bądź włączy do przedsiębiorstwa P.G.R. bądź przekaże podporządkowanym sobie organom władz terenowych.
1.
Poza przedsiębiorstwem P.G.R. względnie podporządkowanymi Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych organami władz terenowych mogą pozostać gospodarstwa rolne, których użytkownicy uzasadniają, że gospodarstwa te są im niezbędnie potrzebne dla prowadzenia w nich podstawowej działalności lub dla specjalnych celów.

Ponadto na wniosek resortowego ministra może być uzupełniony areał posiadanych przez podległe mu instytucje gospodarstw rolnych nowymi terenami dla utworzenia baz surowcowych i doświadczalnych.

2.
O pozostawieniu niektórych gospodarstw rolnych we władaniu dotychczasowych użytkowników względnie o przydzieleniu im nowych gospodarstw decyduje, na wniosek właściwego resortowego ministra, Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.
3.
Wnioski o pozostawienie gospodarstw rolnych we władaniu dotychczasowych użytkowników winny być zgłoszone do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 30 grudnia 1950 r.
1.
Ministrowie resortowi spowodują, aby we wszystkich gospodarstwach rolnych tak podlegających przekazaniu jak i pozostających we władaniu dotychczasowych użytkowników w terminie do dnia 31 grudnia 1950 r. była doprowadzona do stanu bieżącego rachunkowość, ściągnięte wszystkie zaległe należności, spłacone zaległe zobowiązania w stosunku do instytucji, dostawców, banków itp. tak, aby gospodarka finansowa była w tych gospodarstwach do końca roku bieżącego uregulowana.
2.
W wypadku, gdy uregulowanie spraw finansowych gospodarstw rolnych nie będzie mogło być dokonane - w ramach zatwierdzonych na rok bieżący planów finansowo-gospodarczych - właściwi ministrowie polecą wystąpić w terminie do dnia 15 grudnia 1950 r. do Ministerstwa Finansów z umotywowanymi wnioskami o zatwierdzenie zmian w budżetach lub w planach finansowo-gospodarczych tych gospodarstw zależnie od ich organizacji finansowej.
W odniesieniu do gospodarstw rolnych, które na mocy decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego pozostaną nadal we władaniu dotychczasowych użytkowników, właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalą w terminie do dnia 15 stycznia 1951 r., które z pozostawionych gospodarstw rolnych mają od 1 stycznia 1951 r. indywidualnie lub w zespołach gospodarować:
a)
jako przedsiębiorstwa na pełnym rozrachunku gospodarczym (§ 11 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych, objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630),
b)
jako zakłady pomocnicze przedsiębiorstw względnie jednostek budżetowych, prowadzone na wewnętrznym pełnym lub ograniczonym rozrachunku gospodarczym (§ 12 powołanej wyżej uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r.),
c)
jako przedsiębiorstwa budżetowe (pkt. 13 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1950 r. w sprawie zasad i trybu opracowania projektu budżetu Państwa na 1951 r. - nota budżetowa),
d)
jako gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych (pkt. 16 powołanego wyżej zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1950 r.).
W odniesieniu do gospodarstw rolnych, które na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych (§ 2) zostaną przekazane podporządkowanym mu organom władz terenowych - terenowe rady narodowe, zgodnie z § 18 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podlegających władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284) ustalą, na jakich zasadach organizacyjno-finansowych działać będą indywidualnie lub w zespołach przekazane im gospodarstwa rolne.
Na gospodarstwa rolne tak pozostające we władaniu dotychczasowych użytkowników, jak i przekazane podporządkowanym Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych organom władz terenowych, które zostaną zorganizowane jako przedsiębiorstwa na pełnym, względnie jako zakłady pomocnicze na wewnętrznym pełnym rozrachunku gospodarczym, właściwi ministrowie w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów rozciągną zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 października 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego Państwowych Gospodarstw Rolnych na 1951 r. (Monitor Polski A-123, poz. 1530).
1.
W odniesieniu do gospodarstw rolnych, które zgodnie z § 5 lit. d) zostaną zakwalifikowane jako gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych - nie mają zastosowania postanowienia, zawarte w ust. 3 pkt. 16 powołanego wyżej zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1950 r.
2.
Gospodarstwa te będą mogły uzyskiwać na określone cele kredyty bankowe zwrotne przed upływem okresu budżetowego.
1.
Dla wszystkich gospodarstw rolnych będących przedmiotem niniejszej uchwały, tj. tak pozostających we władaniu dotychczasowych użytkowników, jak i podlegających przekazaniu Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych, winny być sporządzone w terminie do dnia 1 lutego 1951 r. plany finansowo-gospodarcze lub preliminarze budżetowe na rok 1951.
2.
Plany gospodarstw, włączonych do przedsiębiorstwa P.G.R., zostaną jako plany dodatkowe włączone do zasadniczego planu finansowego P.G.R. na rok 1951; - plany gospodarstw, przekazanych podporządkowanym Ministrowi Rolnictwa i Reform Rolnych organom władz terenowych, zostaną powiązane dodatkowo z budżetami władz terenowych na 1951 r. zgodnie z postanowieniami §§ 4 i 5 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r., powołanej w § 6 niniejszej uchwały; zaś plany gospodarstw rolnych pozostawionych we władaniu dotychczasowych użytkowników zostaną powiązane dodatkowo w sposób dla nich właściwy z budżetami względnie z planami finansowymi na rok 1951 tych użytkowników.