Ustalenie okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) uzdrowiska Kudowa w województwie wrocławskim.

Monitor Polski

M.P.1963.43.217

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1963 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 kwietnia 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) uzdrowiska Kudowa w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
Dla uzdrowiska Kudowa zmienia się dotychczasowe postanowienia o okręgu ochrony górniczej i tworzy się tymczasowy okręg ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) w następujących granicach: Począwszy od punktu I położonego na granicy Państwa w miejscowości Czermna w odległości 1.450 m na północ od wzgórza "Świński Grzbiet" granica biegnie wzdłuż azymutu 130° (w kierunku południowo-wschodnim) na długości 3.375 m i dochodzi do punktu nr II. Stąd wzdłuż azymutu 183° (w kierunku południowym) na długości 4.500 m dochodzi do punktu nr III, położonego w miejscowości Lewin Kłodzki. Od tego punktu granica biegnie po azymucie 268° (na zachód) na długości 1.175 m i dochodzi do punktu nr IV położonego w miejscowości Jarków. Stąd wzdłuż azymutu 320° (na północny zachód) na długości 4.050 m dochodzi do punktu nr V położonego w odległości 1.925 m od wzgórza "Wielki Kamień" i 2.050 m od wzgórza "Czerwona Góra". Od tego punktu po azymucie 295° biegnie (w kierunku północno-zachodnim) na długości 3.250 m i dochodzi do punktu nr VI położonego na granicy Państwa. Granicę północno-zachodnią okręgu ochrony górniczej stanowi granica Państwa.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej wszelkie roboty górnicze, wiertnicze, budowlane, a w szczególności kopanie studzien, prowadzenie prac geologicznych, badanie przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego oraz wznoszenie wszelkich obiektów i budowli, mogą być wykonywane zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) – po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego. Okręgowy urząd górniczy podejmie decyzję po zapoznaniu się z opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko "Kudowa".
W razie napotkania wypływu wód leczniczych (mineralnych) bądź gazów przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2, wykonujący bądź zlecający te roboty powinien natychmiast zawiadomić o tym przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko "Kudowa" i właściwy okręgowy urząd górniczy, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
Eksploatacja wody na skalę przemysłową może być prowadzona po uzyskaniu zgody właściwego organu administracji państwowej po uprzednim uzgodnieniu z okręgowym urzędem górniczym.
W określonym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej o następujących granicach: Od punktu nr 1 położonego na granicy Państwa w odległości 2.250 m na zachód od wzgórza "Świński Grzbiet" i w odległości 2.170 m (na północny zachód) od wzgórza "Góra Parkowa" granica biegnie (w kierunku wschodnim) po azymucie 83° na długości 850 m i dochodzi do punktu nr 2, skąd skręca na długości 1.580 m po azymucie 130° (w kierunku południowo-wschodnim) i dochodzi do punktu nr 3 znajdującego się na północno-wschodnim zboczu "Góry Parkowej". Stąd skręca po azymucie 150° (na południowy wschód) na długości 3.280 m i dochodzi do punktu nr 4, znajdującego się pomiędzy miejscowością Dańców i Jeleniów. Od tego punktu skręca po azymucie 235° (na południowy zachód) na długości 1.000 m i dochodzi do punktu nr 5, położonego w miejscowości Jeleniów. Od tego punktu granica biegnie po azymucie 305° (w kierunku północno-zachodnim) na długości 2.500 m i dochodzi do punktu nr 6, skąd azymutem 277° biegnie na długości 2.650 m (w kierunku zachodnim) i dochodzi do punktu nr 7 położonego na granicy Państwa w odległości 2.250 m na północny zachód od wzgórza "Czerwona Góra". Od tego punktu granica ścisłego okręgu ochrony górniczej biegnie granicą Państwa i dochodzi do punktu nr 1, tj. do punktu wyjściowego.
W wymienionym w § 5 ścisłym okręgu ochrony górniczej:
1)
zezwala się na wykonywanie wszelkich prac ziemnych do głębokości 2 m, licząc od powierzchni terenu, pod warunkiem zawiadomienia przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko "Kudowa" w razie stwierdzenia ekshalacji gazów i wycieków wód leczniczych (mineralnych);
2)
o zamiarze wykonywania prac ziemnych i fundamentowych na głębokości 2–3 m poniżej powierzchni terenu oraz o zauważonych objawach wypływu wody lub gazu w czasie wykonywania tych prac należy zawiadomić przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko "Kudowa" i stosować się do podanych przez Uzdrowisko zaleceń;
3)
nie wolno prowadzić prac melioracyjnych, regulacyjnych i inżynieryjno-wodnych bez uprzedniego uzyskania zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko "Kudowa".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.