Ustalenie okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w województwie wrocławskim.

Monitor Polski

M.P.1963.67.333

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1963 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 28 sierpnia 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w województwie wrocławskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254 i z 1928 r. Nr 36, poz. 331) zarządza się, co następuje:
1.
Dla złóż wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój tworzy się okręg ochrony górniczej o następujących granicach: począwszy od punktu 1 położonego na skrzyżowaniu szosy z drogą polną w miejscowości Pogranicze granica biegnie w kierunku południowo-wschodnim na długości 1.233 m i dochodzi do punktu 2, to jest do punktu triangulacyjnego o rzędnych wysokościowych 575,9 m n.p.m. Następnie granica biegnie w dalszym ciągu w kierunku południowo-wschodnim na długości 465 m, dochodząc do punktu 3 usytuowanego na drodze leśnej łączącej miejscowości Łączyno i Góreczno, stąd skręca w kierunku południowo-zachodnim na długości 650 m osiągając punkt 4. Od tego punktu granica biegnie na długości 442 m dochodząc do punktu 5. Stąd skręca w kierunku południowym na długości 942 m dochodząc do wzgórza "Opaleniec" o rzędnych wysokościowych 821 m n.p.m., na którym oznaczono punkt 6; dalej biegnie w kierunku zachodnim na długości 443 m osiągając punki 7, stąd w kierunku północno-zachodnim na długości 527 m osiąga punkt 8 usytuowany na skrzyżowaniu drogi leśnej z potokiem Czerniawa. Od tego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim na długości 1,497 m dochodząc do punktu 9 usytuowanego na granicy PRL i CSRS. Stąd granica skręca w kierunku północnym na długości 1.331 m osiągając punkt 10 i dalej biegnie w kierunku północno-wschodnim na długości 1.181 m do punktu 11. Następnie skręca w kierunku wschodnim na długości 502 m, dochodząc do punktu 12 usytuowanego na drodze I kl. Pobiedna – Czerniawa-Zdrój. Od tego punktu granica okręgu ochrony górniczej biegnie w kierunku wschodnim na długości 1.262 m i dochodzi do punktu 1, zamykając w ten sposób obwodnicę okręgu.
2.
Szczegółowy przebieg granic okręgu ochrony górniczej, o których mowa w ust. 1, przedstawia mapa okręgu ochrony górniczej Uzdrowiska Czerniawa-Zdrój w skali 1:10.000.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, budowlanych, a w szczególności kopanie studzien, prowadzenie prac geologicznych, badania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego oraz wznoszenie wszelkich obiektów i budowli może być dokonywane zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r., o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) – po uprzednim uzyskaniu opinii przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
Prowadzenie wszelkich robót ziemnych poniżej 4 metrów głębokości, licząc od powierzchni terenu, może być dokonywane po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
W razie napotkania na wypływ wody leczniczej (mineralnej) podczas prowadzenia robót wymienionych w § 2 i w § 3 niniejszego zarządzenia należy natychmiast powiadomić o tym właściwy okręgowy urząd górniczy i przedsiębiorstwo państwowe Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój, a do czasu otrzymania decyzji wypływ ten odpowiednio zabezpieczyć.
Eksploatacja wody wgłębnej na skalę przemysłową może być prowadzona po uzyskaniu zgody właściwych organów administracji państwowej, poprzedzonej opinią właściwego okręgowego urzędu górniczego i przedsiębiorstwa państwowego Uzdrowisko Czerniawa-Zdrój.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.