Ustalenie normy ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

Monitor Polski

M.P.1967.42.205

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 10 lipca 1967 r.
w sprawie ustalenia norm ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 ust. 1 i § 4 ust. 3 i 4 zarządzenia nr 120 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 października 1963 r. w sprawie norm ubytków naturalnych (Monitor Polski Nr 89, poz. 420) zarządza się, co następuje:
Przy przechowywaniu w magazynach jednostek gospodarki uspołecznionej i wydawania z tych magazynów: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, mieszanki zbożowej, kukurydzy, gryki, prosa i sorgo, zwanych dalej ziarnem zbóż, stosuje się normy ubytków naturalnych określone w załączniku do zarządzenia.
1.
Upoważnia się Naczelnego Dyrektora Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" do ustalenia norm ubytków naturalnych nasion strączkowych jadalnych podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.
2.
Normy ubytków naturalnych, o których mowa w ust. 1, będą obowiązywać przy przechowywaniu i wydawaniu z magazynów nasion strączkowych jadalnych w jednostkach zgrupowanych w Centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz jednostkach objętych porozumieniem branżowym w branży zbożowo-młynarskiej, w którym wspomniana Centrala pełni funkcję zjednoczenia wiodącego.
Tracą moc zarządzenia Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu:
1)
z dnia 14 grudnia 1956 r. w sprawie norm ubytku naturalnego ziarna zbóż podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie (Monitor Polski Nr 106, poz. 1243),
2)
z dnia 20 kwietnia 1957 r. w sprawie norm ubytku naturalnego nasion strączkowych jadalnych podczas magazynowania w jednostkach uczestniczących w obrocie (Monitor Polski Nr 49, poz. 311), z tym że w odniesieniu do wymienionych w § 2 ust. 2 utrata mocy następuje z dniem wejścia w życie zarządzenia przewidzianego w § 2 ust. 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1967 r.

ZAŁĄCZNIK 

NORMY UBYTKÓW NATURALNYCH ZIARNA ZBÓŻ PODCZAS PRZECHOWYWANIA W MAGAZYNACH I WYDAWANIA Z MAGAZYNÓW

§ 1.
Przedmiotem norm są ubytki naturalne ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.
§  2.
1.
Ubytki naturalne są to straty powstałe wskutek procesów biochemicznych oraz czynności manipulacyjnych związanych z przyjmowaniem, wydawaniem i przemieszczaniem ziarna zbóż w związku z zabiegami konserwacyjnymi.
2.
Różnic w ciężarze ziarna zbóż powstałych wskutek osuszki podczas przechowywania nie zalicza się do ubytków naturalnych.
§  3.
Jakość i warunki, jakim powinny odpowiadać ziarna zbóż w momencie przyjmowania do magazynów, określają obowiązujące normy jakościowe.
§  4.
Wysokość ubytków naturalnych w procentach w stosunku do przeciętnego zapasu przechowywanego ziarna zbóż w okresie miesięcznym określa tabela.
§  5.
Ustalone wielkości ubytków naturalnych są wielkościami maksymalnymi.
§  6.
1.
Obliczania wielkości ubytków naturalnych dokonuje się oddzielnie dla każdego rodzaju ziarna zbóż, zgodnie z przepisami dotyczącymi inwentaryzacji i spisywania niedoborów.
2.
Wielkość ubytków naturalnych w granicach normy z okresu miesięcznego przechowywania oblicza się, przemnażając średni dzienny stan magazynowy przez normę ubytków naturalnych określoną w tabeli.
3.
Wielkość ubytków naturalnych w granicach normy dla okresu poniżej jednego miesiąca przechowywania oblicza się mnożąc średni dzienny stan magazynowy przez normę ubytków naturalnych określoną w tabeli i liczbę dni przechowywania oraz dzieląc otrzymany iloczyn przez 30, tj. okres, dla którego ustalono normę ubytków naturalnych.
§  7.
1.
Różnice w ciężarze ziarna zbóż powstałe wskutek osuszki lub zawilgocenia rozlicza się i ewidencjonuje odrębnie, niezależnie od stwierdzonych ubytków naturalnych.
2.
Różnice w ciężarze powstałe wskutek osuszki lub zawilgocenia oblicza się według wzorów:

w których:

O = osuszka,

Z = zawilgocenie,

Mp = ciężar zaprzychodowanego ziarna zbóż za okres międzyinwentaryzacyjny łącznie ze stanem początkowym,

wp = średnia ważona wilgotność początkowa ziarna zbóż zaprzychodowanego i stanu początkowego,

wk = średnia ważona wilgotność końcowa ziarna zbóż rozchodowanego i stanu końcowego.

§  8.
Przy rozliczaniu różnic inwentaryzacyjnych ustala się wysokość ubytków naturalnych, mieszczących się w granicach norm, za okres międzyinwentaryzacyjny.
§  9.
W razie powstania ubytków naturalnych nie ujętych niniejszymi przepisami, ubytki rozlicza się w trybie ustalonym dla rozliczeń niedoborów nadzwyczajnych.
§  10.
Szczegółowe normy ubytków naturalnych określa tabela.

Tabela norm ubytków naturalnych ziarna zbóż podczas przechowywania w magazynach i wydawania z magazynów.

Rodzaj magazynuOpakowanieWysokość ubytków w %Jednostka odniesienia
Magazyn podłogowyluzem, worki jutowe0,06przeciętny zapas przechowywanego ziarna zbóż
Magazyn komorowyluzem0,04w okresie miesięcznym
§  11.
1.
Przy przechowywaniu w magazynach i wydawaniu z magazynów punktów skupu gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" ziarna zbóż stosuje się przepisy § 1-10, z tym że:
1)
różnice w ciężarze ziarna zbóż powstałe wskutek wysychania naturalnego (osuszki) zalicza się do ubytków naturalnych,
2)
wielkość ubytków naturalnych ustala się w stosunku do zaewidencjonowanej ilości przychodu ziarna zbóż, niezależnie od okresu przechowywania,
3)
wielkość ubytków naturalnych w granicach norm oblicza się mnożąc zaewidencjonowaną ilość przychodu ziarna zbóż przez wysokość ubytków naturalnych określoną w tabeli (§ 10),
4)
w razie stosowania mechanicznego suszenia ziarna zbóż, z wyjątkiem suszenia usługowego dla rolników, wysokość ubytków naturalnych oblicza się według zasad określonych w § 1-10.
2.
Zasady określone w ust. 1 nie mają zastosowania do ustalania ubytków naturalnych ziarna zbóż przechowywanego w magazynach gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" na warunkach konsygnacji. Do obliczania ubytków naturalnych ziarna zbóż przechowywanego na warunkach konsygnacji mają zastosowanie zasady podane w § 1-10, z tym że w razie przejęcia do przechowywania na warunkach konsygnacji części albo całości ziarna zbóż w tym samym magazynie na podstawie dokumentacji magazynowej - wysokość ubytków naturalnych oblicza się za cały łączny okres przechowywania przy końcowym rozliczaniu magazynu; wielkość ubytków naturalnych za okres przed przekazaniem do przechowywania na warunkach konsygnacji oblicza się przy zastosowaniu zasad określonych w ust. 1, a za okres przechowywania na warunkach konsygnacji według zasad określonych w § 1-10.