§ 5. - Ustalenie normatywu środków obrotowych na roboty w toku w rocznych planach techniczno-ekonomicznych państwowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na rok 1960.

Monitor Polski

M.P.1960.14.65

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1960 r.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie, a w odniesieniu do przedsiębiorstw podległych radom narodowym - prezydia wojewódzkich rad narodowych udzielą zjednoczeniom i zarządom nadzorującym przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wytycznych co do metody wyliczania normatywu robót w toku do planowania na rok 1960, w ramach wydawanych przez nich wytycznych dotyczących zakresu i metody opracowania planów techniczno-ekonomicznych na rok 1960.
2.
Na podstawie wytycznych, o których mowa w ust. 1, zjednoczenia i zarządy udzielą przedsiębiorstwom budowlano-montażowym szczegółowych wskazówek co do podziału robót na elementy w poszczególnych rodzajach budownictwa. Wskazówki te powinny służyć za podstawę do opracowania normatywów.
3.
Ministerstwa, zjednoczenia i zarządy prześlą wytyczne i wskazówki, o których mowa w ust. 1 i 2:
1)
dotyczące przedsiębiorstw podległych ministrom - do central właściwych banków,
2)
dotyczące przedsiębiorstw podległych radom narodowym - do oddziałów wojewódzkich właściwych banków.
4.
Przedsiębiorstwa przystępują do opracowania normatywów robót w toku niezwłocznie po ustaleniu programu produkcyjnego - jako pierwszego etapu prac nad planem ekonomiczno-technicznym na 1960 r. Po ustaleniu wielkości średniego cyklu produkcyjnego elementów i obliczeniu wielkości normatywu robót w toku oraz wzrostu tego normatywu w stosunku do normatywu roku ubiegłego - przedsiębiorstwa przesyłają dane te wraz z ich uzasadnieniem, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 lutego 1960 r., do jednostek bezpośrednio nadrzędnych (zjednoczeń, zarządów, prezydiów wojewódzkich rad narodowych) oraz do oddziałów banków finansujących. Uzasadnienie wielkości normatywu powinno zawierać co najmniej obliczenie średnich cyklów produkcyjnych elementów w poszczególnych rodzajach budownictwa oraz udział poszczególnych rodzajów budownictwa w ogólnej wartości planowanej produkcji budowlano-montażowej na rok obrachunkowy (tj. kalendarzowy albo I kwartał i 3-kwartałowy gospodarczy) 1960.
5.
W ciągu 5 dni po otrzymaniu danych, o których mowa w ust. 4, oddziały banków przedłożą swoje opinie co do tych danych oddziałom wojewódzkim banków, właściwym ze względu na siedziby jednostek bezpośrednio nadrzędnych nad przedsiębiorstwami.
6.
Oddziały wojewódzkie banków przekażą swoje opinie w sprawie prawidłowości danych, o których mowa w ust. 4, jednostkom bezpośrednio nadrzędnym nad przedsiębiorstwami.
7.
Przy rozpatrywaniu prawidłowości średniego cyklu produkcyjnego i normatywów robót w toku jednostki nadrzędne obowiązane są uwzględnić opinie oddziałów wojewódzkich banków w tej sprawie. W razie rozbieżności stanowisk ostateczną decyzję wydaje właściwe ministerstwo w porozumieniu z centralą banku.
8.
Po uzgodnieniu z bankami wielkości ustalonych normatywów jednostki nadrzędne zatwierdzą w terminie do dnia 25 lutego 1960 r. dla każdego podległego im przedsiębiorstwa obowiązujące wielkości w zakresie:

- średniego cyklu produkcyjnego elementów na 1960 r.,

- normatywu robót w toku na 1960 r., wyrażonego w złotych.

W tym samym terminie jednostki nadrzędne sporządzą zestawienia zatwierdzonych wielkości cyklów produkcyjnych i normatywów podległych przedsiębiorstw i prześlą je do właściwych ministerstw i central banków.