Rozdział 5 - Wypłata świadczeń pieniężnych. - Ustalenie i wypłata zaopatrzeń emerytalnych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1955.114.1456

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1954 r.

Rozdział  5.

Wypłata świadczeń pieniężnych.

§  30.
1.
Rentę za wysługę lat i rentę inwalidzką wypłaca się do rąk osoby uprawnionej, a jeśli dla niej ustanowiono opiekuna lub kuratora - do rąk opiekuna lub kuratora.
2.
Rentę rodzinną i odprawę przewidzianą w razie śmierci funkcjonariusza wypłaca się do rąk pozostałego małżonka, a gdy po zmarłym pozostały sieroty zupełne - do rąk opiekuna.
3.
Jeżeli do renty rodzinnej uprawnieni są sami tylko rodzice lub rodzice łącznie z rodzeństwem zmarłego funkcjonariusza, rencisty lub inwalidy, rentę wypłaca się do rąk jednego z żyjących rodziców.
4.
Jeżeli oprócz rodziców i rodzeństwa zmarłego funkcjonariusza, rencisty lub inwalidy prawo do renty rodzinnej mają również inni członkowie rodziny, rodzicom wypłaca się oddzielnie należną im część renty, pozostałym zaś uprawnionym członkom rodziny wypłaca się oddzielnie ich część renty rodzinnej na uzasadnione żądanie.
5.
W przypadku gdy po zmarłym funkcjonariuszu, renciście lub inwalidzie pozostali małżonek i sieroty zupełne, dla których został ustanowiony opiekun, rentę rodzinną wypłaca się oddzielnie dla małżonka i jego dzieci, nad którymi sprawuje opiekę, oddzielnie zaś do rąk opiekuna sierot zupełnych.
6.
Przy wypłacie renty rodzinnej do rąk różnych osób dokonywa się podziału renty rodzinnej, dzieląc łączną rentę bez dodatków przez liczbę uprawnionych członków.
7.
Odprawę wypłaca się małżonkowi, a w razie braku małżonka - dzieciom lub ich opiekunom (ust. 2); w razie braku tych ostatnich odprawę wypłaca się rodzicom oraz wnukom i rodzeństwu (§ 18).
8.
Dodatki do rent wypłaca się do rąk osób, którym one przysługują, lub do rąk opiekunów tych osób.
9.
Zaliczki wypłaca się osobom, którym zostały przyznane (§ 25).
10.
Zasiłek pogrzebowy wypłaca się do rąk osoby, która pokryła koszty pogrzebu.
§  31.
Jeżeli w wyniku obliczenia świadczenia przypadałaby do wypłaty miesięcznej końcówka w groszach, zaokrągla się ją w górę do pełnego złotego, jeżeli końcówka wynosi powyżej 49 groszy, a w dół, jeżeli końcówka wynosi 49 groszy i mniej. Zaokrąglenie kwot z końcówkami w groszach dotyczy tylko kwot przypadających do wypłaty miesięcznej, a więc nie podlegają zaokrągleniu składniki tej kwoty.
§  32.
Renty wypłaca się w okresach miesięcznych.
§  33.
1.
Wypłatę świadczeń wstrzymuje się, jeżeli prawo do tych świadczeń ustało lub okaże się, że nie istniało.
2.
Wstrzymanie wypłaty świadczeń następuje na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departamentu Finansowego).
3.
Rencista, inwalida lub osoba uprawniona do renty rodzinnej obowiązani są do zwrotu pobranych kwot, jeżeli byli pouczeni o okolicznościach powodujących ustanie prawa do świadczeń lub wstrzymanie ich wypłaty, a pobierają te świadczenia mimo zajścia powyższych okoliczności. W przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) może odstąpić od żądania zwrotu pobranych sum.
4.
Osoby korzystające nieprawnie ze świadczeń na podstawie nieprawdziwych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach złej woli obowiązane są do zwrotu nieprawnie pobranych sum, niezależnie od odpowiedzialności karnej.
5.
Prawomocne decyzje w sprawach o zwrot świadczeń podlegają wykonaniu w trybie egzekucji administracyjnej.
§  34.
1.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) ma prawo potrącać z należnych świadczeń pieniężnych:
1)
zaliczki wypłacone na poczet należnych świadczeń pieniężnych (§ 25);
2)
nieprawnie pobrane świadczenia pieniężne i odprawy;
3)
nadpłacone odprawy przewidziane w przepisach o uposażeniu funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej w razie przyznania renty za wysługę lat lub renty inwalidzkiej.
2.
Na pokrycie kwot wypłaconych z tytułów wymienionych w ust. 1 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) ma prawo:
1)
potrącić całą należność przysługującą za okres od dnia powstania prawa do świadczeń pieniężnych do dnia wydania ostatecznej decyzji przyznającej te świadczenia;
2)
dokonywać z wypłacanych rent potrąceń w wysokości nie przekraczającej 20% renty.
§  35.
Świadczenia pieniężne z tytułu zaopatrzenia emerytalnego mogą ulec zajęciu tylko na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych w wysokości i na zasadach określonych w kodeksie postępowania cywilnego.