Ustalenie i stosowanie wzorów druków i formularzy przy ubieganiu się o zezwolenia na publiczny transport drogowy i przy udzielaniu tych zezwoleń.

Monitor Polski

M.P.1952.A-10.102

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 8 stycznia 1952 r.
w sprawie ustalenia i stosowania wzorów druków i formularzy przy ubieganiu się o zezwolenia na publiczny transport drogowy i przy udzielaniu tych zezwoleń.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 26) i w związku z § 20 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442) zarządza się co następuje:
Zatwierdza się instrukcję w sprawie ustalenia i stosowania wzorów druków i formularzy przy ubieganiu się o zezwolenia na publiczny transport drogowy i przy udzielaniu tych zezwoleń, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
Druki, przewidziane w instrukcji, o której mowa w § 1, wydaje przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Wydawnicza Druków" (Warszawa, ul. Bielańska 18).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

INSTRUKCJA W SPRAWIE USTALENIA I STOSOWANIA WZORÓW DRUKÓW I FORMULARZY PRZY UDZIELANIU ZEZWOLEŃ NA PUBLICZNY TRANSPORT DROGOWY

1.
Ubiegający się o zezwolenie na wykonywanie nieregularnego transportu publicznego wypełnia drukowany formularz podania według ustalonego wzoru (wzór Nr 1), stosownie do treści napisów w poszczególnych rubrykach. Na odwrotnej stronie formularza w rubryce "Określenie pojazdu" wyszczególnia się pojazdy według określeń podanych w obowiązujących przepisach w sprawie opłat za zezwolenia na wykonywanie publicznego transportu drogowego.
2.
Jeżeli pojazd, którym ma być wykonywany transport, ma być dopiero nabyty przez ubiegającego się o zezwolenie, należy w rubryce "Obecny właściciel i inne uwagi" wskazać, czyją stanowi on własność. Gdy ubiegający się zamierza nabyć bliżej nieokreślony pojazd samochodowy, należy w rubryce "Określenie pojazdu" podać tylko ogólnie rodzaj pojazdu według wskazań, zawartych w ust. 1, oraz jego przypuszczalną ładowność, a w uwagach zaznaczyć niemożność wskazania rodzaju pojazdu adnotacją: "bliżej nieokreślony".
Właściwe miejscowe zrzeszenia branżowe i właściwe wojewódzkie organizacje branżowe, do których należy ubiegający się o zezwolenie, zamieszczają swoją opinię (potwierdzenie kwalifikacji) w odpowiednich rubrykach na odwrotnej stronie formularza podania.
1.
Władza udzielająca zezwolenia notuje na formularzu podania czynności związane z jego udzieleniem według wskazań zawartych we właściwych rubrykach formularza. Po zakończeniu wstępnego postępowania administracyjnego władza decyduje o odmowie lub udzieleniu zezwolenia i odnotowuje to na odwrotnej stronie formularza podania, określając przedmiot i zakres zezwolenia (rodzaj, obszar, ilość pojazdów). Adnotacja ta stanowi podstawę do zawiadomienia ubiegającego się o decyzji władzy, a w razie decyzji pozytywnej - do wezwania go do uiszczenia opłaty administracyjnej za zezwolenie oraz wezwania do zarejestrowania pojazdów, dopuszczonych przez władzę do wykonywania publicznego transportu. Po wniesieniu opłaty i zarejestrowaniu pojazdów władza wystawia i doręcza zezwolenie, notując jednocześnie na podaniu numer i datę wystawienia zezwolenia.
2.
W przypadku gdy stałe miejsce postoju pojazdów znajduje się poza obszarem, na którym zgodnie z zezwoleniem ma być wykonywany transport, a władza udzielająca zezwolenia nie jest właściwą do rejestracji tych pojazdów, wówczas zasięga ona informacji co do prawdziwości zgłoszonych danych w urzędzie, w którym pojazdy te są lub powinny być zarejestrowane. Władza udzielająca zezwolenia notuje otrzymane i własne uwagi o pojazdach zgłoszonych w rubryce "Notatki urzędowe" na odwrotnej stronie formularza podania.
1.
Drukowany formularz zezwolenia na wykonywanie nieregularnego transportu (wzór Nr 2) wypełnia się stosownie do treści poszczególnych rubryk formularza. Formularz ten wypełnia się w dwóch egzemplarzach, z których jeden (oryginał) jest przeznaczony dla otrzymującego zezwolenie, a drugi (odpis lub kopia) - do akt władzy udzielającej zezwolenia.
2.
W odpowiedniej rubryce formularza zezwolenia wpisuje się kolejno pojazdy objęte zezwoleniem i zarejestrowane na osobę, która uzyskała zezwolenie. Pojazdy określa się numerem rejestracyjnym. Równocześnie wpisuje się do dowodu rejestracyjnego pojazdu objętego zezwoleniem numer i rodzaj zezwolenia oraz obszar, na który opiewa zezwolenie.
3.
W pozycji ostatniego wpisanego pojazdu podaje się ogólną ilość pojazdów objętych zezwoleniem oraz umieszcza się pieczęć i podpis władzy. W razie późniejszych zmian w stanie pojazdów postępuje się analogicznie.
4.
Na odwrotnej stronie formularza zezwolenia wpisuje się w odpowiednim miejscu szczególne warunki, od których władza uzależnia możność korzystania z zezwolenia.
1.
Każde podanie o zezwolenie otrzymuje osobny numer w danej kategorii spraw. Pod tym numerem prowadzi się całą dalszą korespondencję, dotyczącą danego zezwolenia. Każde podanie z załącznikami oraz dalszą korespondencję w sprawie danego zezwolenia składa się w osobnej teczce oznaczonej numerem podania.
2.
Na zezwoleniu zamieszcza się oprócz numeru sprawy (ust. 1) kolejny numer w obrębie każdego rodzaju zezwoleń (ust. 4) - według specjalnie zaprowadzonego przez władzę udzielającą zezwoleń numerycznego skorowidza, zawierającego kolejne numery wydanych zezwoleń oraz nazwiska i imiona lub nazwy osób, którym je wydano.
3.
Drugie formularze zezwoleń, tj. ich odpisy lub kopie (na półkartonie), grupuje się w obrębie każdego ich rodzaju, w alfabetycznych kartotekach według nazwisk (nazw) osób. Odebrane zezwolenie (cofnięte, oddane) oraz jego drugi egzemplarz (odpis lub kopię) dołącza się do teczek właściwych podań i przekazuje się do akt.
4.
Rodzaje zezwolenie, według podziału określonego w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442) oznacza się następującymi symbolami:

A - nieregularny transport autobusami,

Ts - " " taksówkami samochodowymi,

Ds - " " dorożkami samochodowymi,

Tk - " " taksówkami konnymi,

Dk - " " dorożkami konnymi,

S - " " ciężarowymi pojazdami samochodowymi,

Tb - " " taksówkami bagażowymi,

Db - " " dorożkami bagażowymi,

K - " " ciężarowymi pojazdami konnymi.

Symbol wpisuje się w ułamku numeru zezwolenia, np. "zezwolenie Nr 235/A", i w nagłówku odpowiedniego skorowidza zezwoleń.

5.
Jeżeli na wystawionym już formularzu zezwolenia (odpisie lub kopii) zabraknie miejsca na umieszczenie dalszych wpisów, jak np. dotyczących zmiany obszaru, na który opiewa zezwolenie, zmiany adresów, pojazdów itp., należy w zamian wystawiać nowe formularze. Dla utrzymania ciągłości numeracji formularze te oznacza się pierwotnym numerem kolejnym zezwolenia, dodając w ułamku kolejną rzymską liczbę porządkową, np. Nr 235/A/I, Nr 235/A/II itp. Odpis nowego formularza spina się trwale z odpisem formularza wystawionego przy udzieleniu zezwolenia i znajdującego się w kartotece, a oryginał wycofanego formularza zezwolenia składa się w teczce właściwego podania o zezwolenie.
1.
Do sporządzania podań o zezwolenie i do zezwoleń na wykonywanie komunikacji autobusowej regularnej nie używa się drukowanych formularzy, lecz stosuje się sporządzone we własnym zakresie formularze według wzorów Nr 3 i 4. Dla oznaczenia tych zezwoleń używa się symbolu "R".
2.
Przy zmianach w zezwoleniach na wykonywanie komunikacji autobusowej, wymagających wystawienia nowych formularzy, stosuje się odpowiednio przepis § 5 ust. 5.
1.
W celu wezwania ubiegającego się o zezwolenie do wniesienia opłaty za zezwolenie na wykonywanie publicznego transportu drogowego używa się druku według wzoru Nr 5.
2.
Wezwanie do wniesienia opłaty za pojazdy dodatkowo objęte zezwoleniem jak również wezwanie do wniesienia dopłaty za różnice ładowności zadeklarowanych i faktycznie zarejestrowanych pojazdów albo pojazdów zamienionych w toku korzystania z zezwolenia, sporządza się na zwykłym blankiecie urzędowym, zachowując jednak układ rubryk druku określonego w ust. 1.
W razie potrzeby (np. brak miejsca na wyszczególnienie obszaru, linii lub pojazdów) można zamiast druków i formularzy formatu wzorów Nr 1, 2, 3, 4 i 5 stosować formularze odpowiednio większego formatu, sporządzone we własnym zakresie i zawierające rubryki, przewidziane w tych załącznikach.

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr 1

(Strona pierwsza)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

(Strona druga)

Wyszczególnienie zgłoszonych pojazdów.

Określenie pojazdu* * ) dla pojazdów samochodowych również marka i typŁadowność ton lub osóbNr rejestrac.Obecne miejsce stałego postojuObecny właściciel i inne uwagi
Potwierdzenie kwalifikacji przez zrzeszenie branżoweNotatki urzędowe o zgłoszonych pojazdach
Potwierdzenie kwalifikacji przez wojewódzką organizację branżowąDecyzja: - zezwolenia odmówić - zezwolenia udzielić na .......... pojazdów na obszar ..........
.......... (Podpis Ref.) .......... (Data) .......... (Przewodniczący Prezydium)

Wzór Nr 1

(Strona pierwsza)

Miejsce na pieczątkę nagłówkową prezydiumZezwolenie na wykonywanie publicznego nieregularnego transportu drogowegoNr ........../........../..........
Nr ..........z dnia .......... 195... r.
Na podstawie § .....1 1 ) rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442) zezwala się:
.......... nazwisko(a) i imię(ona) lub nazwa spółdzielni - spółki.......... adresy zamieszkania (siedziba przedsiębiorstwa.......... zmiana(y) adresów
na wykonywanie nieregularnego transportu drogowego2 2 )na obszarze:
na warunkach podanych na odwrocie3 3 )następującymi4 4 )
Nr rejestracyjnyIlość pojazdów dopuszczonychPieczęć urzędu i podpisNr rejestracyjnyIlość pojazdów dopuszczonychPieczęć urzędu i podpis

(Strona druga)

Warunki korzystania z zezwolenia:

1.
Warunki ogólne zawiera

rozdział 5 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442).

2.
Warunki szczególne

(wymienić)

Wzór Nr 3

(Strona pierwsza)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

(Strona druga)

Wyszczególnienie zgłoszonych pojazdów.

Rodzaj* * ) marka i typ pojazduŁadowność ton lub osóbNr rejestrac.Obecne miejsce stałego postojuObecny właściciel i inne uwagi
Potwierdzenie kwalifikacji przez wojewódzką organizację branżowąNotatki urzędowe o zgłoszonych pojazdach
Decyzja: - zezwolenia odmówić - udzielić na .......... autobusów i przyczep autobusowych, bagażowych na następujące linie - w mieście (uzdrowisku)

1) ..........

2) ..........

2) ..........

4) ..........

5) ..........

.......... (Podpis Ref.) .......... (Data) .......... (Przewodniczący Prezydium)

Wzór Nr 4

(Strona pierwsza)

Miejsce na pieczątkę nagłówkową prezydiumZezwolenie na wykonywanie publicznej komunikacji autobusowejNr ........../........../..........
Nr ..........z dnia .......... 195... r.
Na podstawie § 16 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442) zezwala się:
.......... (nazwa spółdzielni).......... (adres siedzib).......... (zmiana adresu)
na wykonywanie komunikacji autobusowej w ..........1 1 ) ulicami - na linii(ach)2 2 )
na warunkach podanych na odwrocie następującymi .....3 3 ) autobusami oraz .....3) przyczepami autobusowymi i .....3) bagażowymi
Nr rejestracyjnyIlość pojazdów dopuszczonychPieczęć urzędu i podpisNr rejestracyjnyIlość pojazdów dopuszczonychPieczęć urzędu i podpis

(Strona druga)

Warunki korzystania z zezwolenia:

1.
Warunki ogólne zawiera

rozdział 5 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 442).

2.
Warunki szczególne

(wymienić)

Wzór Nr 5

(Strona pierwsza)

Miejsce na pieczątkę nagłówkową prezydium

Nr ..........

.......... dnia .......... 195... r.

Zawiadamia się, że podanie z dnia .......... 195... r. o udzielenie zezwolenia na wykonywanie publicznego nieregularnego transportu .......... zostało decyzją z dnia .......... 195... r. załatwione przychylnie. Zezwolenie obejmuje obszar ..........

..........

..........

Przed doręczeniem zezwolenia należy w ciągu miesiąca od daty niniejszego zawiadomienia przedstawić kwit Wydziału (Oddziału) Finansowego na wniesioną za nie opłatę, obliczoną na odwrocie, a następnie zarejestrować pojazdy, które spośród zgłoszonych ustali tutejszy urząd, i przedstawić mu ich dowody rejestracyjne w celu wpisania numerów rejestracyjnych do zezwolenia.

Jeżeli przy rejestracji pojazdów okaże się, że posiadają większą ładowność niż zgłoszona w podaniu, zezwolenie nie zostanie wydane do czasu uiszczenia odpowiedniej dopłaty.

m.p.

.......................

(podpis)

(Strona druga)

Obliczenie opłaty Adres

Określenie pojazduIlość pojazdówOpłata jednostkowaRazem zł
Dopłata
Łączna opłata za zezwolenie
Wpłata do kasy Wydziału Finansowego
*)Według określeń podanych w obowiązujących przepisach o opłatach za zezwolenia na publiczny transport drogowy.
1)§ 14, 15 lub 16 stosownie do właściwości władzy;
2)Podać rodzaj transportu (osób lub rzeczy) albo określić rodzaj rzeczy (§ 3 ust. 3);
3)Wstawić ilość pojazdów dopuszczonych;
4)Podać rodzaj pojazdów (wg § 3 ust. 1).
*)Autobus, przyczepa autob., przyczepa bagaż.
1)Podać nazwę miasta (osiedla) dla komunikacji miejskiej.
2)Niepotrzebne skreślić.
3)Podać ilość pojazdów.