Ustalanie zasobów wód podziemnych dla celów leczniczych i przedstawianie dokumentacji do zatwierdzenia.

Monitor Polski

M.P.1965.25.125

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1965 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 13 maja 1965 r.
w sprawie ustalania zasobów wód podziemnych dla celów leczniczych i przedstawiania dokumentacji do zatwierdzenia.

Na podstawie art. 24 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się zasady i sposób ustalania zasobów wód podziemnych:
1)
zawierających w jednym litrze co najmniej 1.000 mg składników stałych lub
2)
wykazujących radoczynność o wartości co najmniej 2 nano-curie/l lub mających temperaturę co najmniej 20°C na wypływie z otworu wiertniczego albo płytkiego źródła, lub
3)
zawierających w jednym litrze jeden z następujących składników, a mianowicie co najmniej: 10 mg jonu żelazowego i żelazawego, 0,1 mg jonu fluorkowego, 5 mg jonu bromkowego, 1 mg jonu jodkowego, 1 mg siarki dającej się oznaczyć jodometrycznie, 0,7 mg arsenu w postaci związanej, 5 mg kwasu metaborowego, 100 mg kwasu metakrzemowego albo 1.000 mg wolnego dwutlenku węgla, lub
4)
uznanych za lecznicze przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu, oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza powierzchni gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 19, poz. 80).
2.
Zarządzenie stosuje się do ustalania zasobów wód podziemnych określonych w ust. 1 pkt 1-3 w wypadku, gdy wody te wykazują stabilność cech fizycznych i składu chemicznego.
Zasady i sposób ustalania zasobów wód, o których mowa w § 1, zasady sporządzania dokumentacji geologicznych oraz warunki, jakie powinny być spełnione dla poznania tych zasobów w poszczególnych kategoriach, określa instrukcja wydana w formie broszury przez Centralny Urząd Geologii.
Przy ustalaniu zasobów wód podziemnych w kategorii B należy wyznaczyć granice rejonu ochrony górniczej i strefy ochrony sanitarnej w celu zabezpieczenia jakości i warunków zdrowotnych oraz wydajności ujęć i źródeł, jeżeli granice takie nie zostały uprzednio wyznaczone.
Dokumentacja geologiczna zawierająca ustalenie zasobów wód, określonych w § 1, podlega zatwierdzeniu przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
1.
Dokumentacja geologiczna powinna być zweryfikowana przed przedstawieniem do zatwierdzenia.
2.
Weryfikator stwierdza prawidłowość sporządzania dokumentacji w notatce weryfikacyjnej.
1.
Dokumentację geologiczną przedstawia do zatwierdzenia jednostka sprawująca zwierzchni nadzór nad inwestorem.
2.
Dokumentację przedstawia się do zatwierdzenia w 3 egzemplarzach, z których 1 zostaje zwrócony wnioskodawcy.
We wniosku o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej należy podać:
1)
nazwę jednostki sprawującej bezpośredni i zwierzchni nadzór nad inwestorem,
2)
nazwę złoża i jego położenie (miejscowość, powiat, województwo),
3)
datę, na jaką zasoby zostały ustalone,
4)
ilość ustalonych zasobów złoża lub wydajność ujęcia z podaniem kategorii poznania,
5)
stwierdzenie, że dokumentacja geologiczna odpowiada wymaganiom inwestora.
Przy ustalaniu zasobów wód określonych w § 1 nie stosuje się przepisów zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 12 sierpnia 1960 r. w sprawie zasad ustalania i trybu zatwierdzania zasobów wód podziemnych (Monitor Polski Nr 72, poz. 333).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.