Ustalanie przez terenowe organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych miejsca zamieszkania i miejsca pracy niektórych dłużników Skarbu Państwa, jednostek gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych.

Monitor Polski

M.P.1988.14.122

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 kwietnia 1988 r.
w sprawie ustalania przez terenowe organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych miejsca zamieszkania i miejsca pracy niektórych dłużników Skarbu Państwa, jednostek gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych.

W związku z § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1983 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 48, poz. 216) zarządza się, co następuje:
Terenowe organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych są obowiązane udzielać pomocy urzędom skarbowym, terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego, jednostkom gospodarki uspołecznionej, a także organizacjom społecznym w zakresie ustalania miejsca zamieszkania dłużników, jeżeli wysokość zadłużenia przekracza 100.000 zł.
1.
Pomoc, o której mowa w § 1, poza udzielaniem informacji adresowych o miejscu zamieszkania dłużników na zasadach określonych w § 43 i 44 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 czerwca 1984 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 32, poz. 176), polega na przeprowadzeniu, na pisemny wniosek jednostek, o których mowa w § 1, wywiadów w celu ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika.
2.
Udzielenie pomocy może nastąpić po wyczerpaniu własnych możliwości wnioskującej jednostki, a w szczególności po uzyskaniu przez nią informacji Centralnego Biura Adresowego o adresie osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy bądź też po ustaleniu, że poszukiwany dłużnik pod wskazanym adresem nie mieszka.
Na wniosek jednostek, o których mowa w § 1, terenowe organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych są obowiązane ponadto ustalać miejsce pracy dłużników w sprawach o egzekucję należności Skarbu Państwa z tytułu zobowiązań podatkowych i innych należności podlegających egzekucji administracyjnej, jeżeli wysokość zadłużenia przekracza 100.000 złotych, a jednostka wnioskująca wyczerpała własne możliwości ustalenia miejsca pracy dłużnika, co powinno być we wniosku wyraźnie stwierdzone.
Udzielanie pomocy, o której mowa w § 2 i 3, nie obejmuje czynności związanych z ustalaniem stanu majątkowego i dochodów dłużników.
Wniosek o przeprowadzenie ustalenia miejsca zamieszkania bądź miejsca pracy dłużnika kieruje się do rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania dłużnika.
Terenowy organ podległy Ministrowi Spraw Wewnętrznych, o którym mowa w § 5, po ustaleniu, iż jednostka wnioskująca nie spełniła warunków, o których mowa w § 2 i 3, zażądać może od tej jednostki uzupełnienia wniosku stwierdzeniem, jakie czynności zostały podjęte w celu ustalenia miejsca zamieszkania bądź miejsca pracy dłużnika.
Obowiązki terenowych organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych w zakresie ustalania miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużników, na wniosek komornika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym, regulują odrębne przepisy.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 kwietnia 1963 r. w sprawie ustalania przez Milicję Obywatelską miejsca zamieszkania i miejsca pracy niektórych dłużników Skarbu Państwa, jednostek gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych (Monitor Polski Nr 34, poz. 173).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.