Ustalanie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowe zasady, tryb i terminy zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1964.54.259

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1964 r.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 3 lipca 1964 r.
w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

Na podstawie § 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 4, poz. 23) oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) ustala się, co następuje:
Ilekroć w instrukcji jest mowa:
1)
o ministrach - przepisy te dotyczą również kierowników urzędów centralnych, zarządów centralnych związków spółdzielczych oraz centralnych organów innych organizacji społecznych;
2)
o ministrach, którym podlegają szkoły wyższe - należy przez to rozumieć również Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki;
3)
o stypendiach - należy przez to rozumieć stypendia fundowane przez zakłady pracy.
1.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, przedstawiają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 lipca informacje o liczbie studentów pobierających zwyczajne stypendia pieniężne - na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji. Informacje dotyczące III roku studiów powinny być podane według szkół wyższych, wydziałów i specjalności.
2.
Ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych przedstawiają w terminie do dnia 15 lipca Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wnioski zawierające zapotrzebowanie na stypendia dla podległych im zakładów pracy na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do instrukcji.
Na podstawie danych, o których mowa w § 2, Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac opracowuje projekt ogólnokrajowego planu rozdziału stypendiów i w terminie do dnia 30 lipca przesyła zainteresowanym ministrom oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych do zaopiniowania.
Ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych przedstawiają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac w terminie do dnia 15 sierpnia swoje propozycje dotyczące projektu planu, o którym mowa w § 3.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz ministrami, którym podlegają szkoły wyższe, ustala ogólnokrajowy plan rozdziału stypendiów i w terminie do dnia 31 sierpnia przekazuje go zainteresowanym ministrom oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych - do realizacji, a Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz ministrom, którym podlegają szkoły wyższe - do wiadomości.
2.
Wraz z planem (ust. 1) Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przesyła informację o lokalizacji szkół wyższych, wydziałów i specjalności, na których przewiduje się fundowanie stypendiów.
Na podstawie planu, o którym mowa w § 5, ministrowie oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych dokonują w terminie do dnia 15 września rozdziału stypendiów pomiędzy podległe zakłady pracy bezpośrednio lub przez jednostki nadrzędne nad zakładami pracy.
Stypendia powinny być przydzielane przede wszystkim zakładom pracy, które odczuwają dotkliwy brak kadr z wykształceniem wyższym w określonych zawodach. Stypendia nie mogą być przydzielane zakładom pracy mającym siedzibę w miastach wyłączonych z województw, jeżeli stypendyści mają być zatrudniani na terenie tych miast.
1.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych wraz z planem rozdziału stypendiów przesyłają podległym zakładom pracy formularze wniosków o ufundowanie stypendiów w ilości równej liczbie stypendiów przyznanych tym zakładom w planie oraz informacje, o których mowa w § 5 ust. 2.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być opatrzone pieczęcią ministerstwa lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Wnioski nie opatrzone pieczęcią lub zawierające dodatkowe warunki, uniemożliwiające ich realizację, są nieważne.
3.
Wzór wniosku o ufundowanie stypendium określa załącznik nr 3 do instrukcji.
1.
Zakłady pracy, na podstawie rozdzielnika, o którym mowa w § 6, zgłoszą w terminie do dnia 30 października we właściwych szkołach wyższych wnioski o ufundowanie stypendiów.
2.
Liczba zgłoszonych wniosków o ufundowanie stypendiów powinna być zgodna z liczbą ustaloną w rozdzielniku, o którym mowa w § 6.
3.
Jednocześnie ze złożeniem wniosków zakłady pracy przesyłają odpisy tych wniosków jednostkom nadrzędnym.
4.
Zakłady pracy składają wnioski w najbliżej położonych szkołach wyższych, posiadających dany kierunek studiów. Nie dotyczy to wniosków, w których zakłady pracy wskazują kandydata.
Jednostki bezpośrednio nadrzędne nad zakładami pracy w terminie do dnia 15 listopada zawiadamiają ministerstwa (prezydia wojewódzkich rad narodowych) o liczbie zgłoszonych stypendiów na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 30 listopada informują o liczbie zgłoszonych stypendiów Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w odpisie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac - na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, zorganizują:
1)
w szkołach wyższych, do których skierowano wnioski, informację studentów o możliwościach zawierania umów o stypendia.
2)
wymianę pomiędzy szkołami wyższymi nie zrealizowanych wniosków.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, w terminie do dnia 31 stycznia złożą Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, a w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac - na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do instrukcji - sprawozdanie z realizacji wniosków zgłoszonych przez zakłady pracy (§ 9) w szkołach wyższych.
Studentowi I lub II roku studiów może być przyznane stypendium, jeżeli przed wstąpieniem na studia wyższe pracował przez okres nie krótszy niż 1 rok w zakładzie pracy fundującym stypendium i podjął studia w kierunku zgodnym z rodzajem wykonywanej przez niego pracy.
Przyznawanie stypendiów, o których mowa w § 14, następuje poza ogólnokrajowym planem rozdziału stypendiów. Wnioski zakładu pracy o ufundowanie tego rodzaju stypendiów, zgłaszane w szkole wyższej, opiniuje jednostka bezpośrednio nadrzędna nad zakładem pracy.
W roku 1964 terminy przewidziane w §§ 2-6 mogą być przedłużone o 14 dni.
Zasady przydzielania stypendiów i zawierania umów o stypendia określają:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 4, poz. 23),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 marca 1964 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych oraz trybu poboru podlegających zwrotowi stypendiów i zasiłków pieniężnych (Monitor Polski Nr 18, poz. 82),
3)
ponadto w stosunku do studentów objętych przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146).
Traci moc instrukcja Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 22 stycznia 1962 r. w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych (Monitor Polski Nr 10, poz. 34).
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

............................................

(ministerstwo)

PRZEWIDYWANA LICZBA STUDENTÓW POBIERAJĄCYCH STYPENDIA PIENIĘŻNE (CAŁKOWITE I CZĘŚCIOWE) W ROKU 19....

Nazwa kierunku studiówPrzewidywana liczba studentów
Ogółem

a - na roku III *)

b - na roku IV

c - na roku V i wyższych latach

razemz tego
pobierających zwyczajne stypendia socjalnepobierających stypendia fundowane
Ogółem
a
b
c

______

*) Zgodnie z przepisem § 2 ust. 1 instrukcji dla III roku studiów należy sporządzić dodatkowe zestawienie według szkół wyższych, wydziałów i specjalności.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

............................................

(nazwa jednostki)

ZESTAWIENIE ZGŁOSZONYCH WNIOSKÓW O UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA STUDENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH W ROKU 19....

Lp.Nazwa kierunku studiówLiczba przyznanych w planie stypendiówLiczba zgłoszonych wniosków w szkołach wyższych
1234
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

.......................................

(ministerstwo)

ZESTAWIENIE ZGŁOSZONYCH WNIOSKÓW I ZAWARTYCH UMÓW STYPENDIALNYCH W ROKU 19....

Nazwa kierunku studiówLiczba zgłoszonych wniosków i liczba zawartych umów stypendialnych
a - liczba zgłoszonych wniosków

b - liczba zawartych umów

razemz tego przez zakłady pracy podległe
ministerstwom i urzędom centralnymzarządom organizacji społecznychprezydiom rad narodowych
12345
Ogółem
a
b