Ustalanie planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowe zasady, tryb i terminy zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1962.10.34

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lutego 1962 r.

INSTRUKCJA
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 1962 r.
w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.

Na podstawie § 10 uchwały nr 181 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 50, poz. 236 i z 1961 r. Nr 45, poz. 204) ustala się, co następuje:
1.
Propozycje rozdziału stypendiów fundowanych w odniesieniu do kierunków studiów występujących w szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego i Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki opracowuje Komisja Planowania przy Radzie Ministrów na podstawie propozycji Ministrów Szkolnictwa Wyższego i Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zawierających liczbę stypendiów możliwych do ufundowania oraz na podstawie zapotrzebowania na kadry z wyższym wykształceniem zgłoszonego przez ministerstwa, centralne urzędy i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w projektach planów wieloletnich.
2.
W stosunku do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych propozycje rozdziału stypendiów, o których mowa w ust. 1, opracowują ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami i przekazują Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
3.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 25 stycznia przekazuje ministrom, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) propozycje rozdziału stypendiów, o których mowa w ust. 1 i 2.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) opiniują propozycje rozdziału stypendiów opracowane w trybie § 1 z punktu widzenia uwzględnienia w szczególności potrzeb kadrowych zakładów pracy położonych na terenach odczuwających brak kadr z wyższym wykształceniem.
2.
Opinie, o których mowa w ust. 1, w stosunku do kierunków studiów występujących w szkołach wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, powinny być w terminie do dnia 10 lutego przekazane Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Komitetowi Pracy i Płac, a w odniesieniu do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych - ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad tymi szkołami.
1.
Po rozpatrzeniu opinii, o których mowa w § 2, plan rozdziału stypendiów fundowanych dla ministerstw i urzędów centralnych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w stosunku do kierunków studiów występujących w szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego i Kultury i Sztuki oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki ustala Komisja Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac oraz Ministrem Szkolnictwa Wyższego w terminie do dnia 1 marca.
2.
W stosunku do kierunków studiów występujących w pozostałych szkołach wyższych plan rozdziału stypendiów fundowanych (ust. 1) opracowują ministrowie sprawujący nadzór nad tymi szkołami.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad szkołami wyższymi przekazują zainteresowanym ministrom, kierownikom urzędów centralnych, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) plan rozdziału stypendiów fundowanych, o których mowa w § 3.
Plany, o których mowa w § 3, stanowią ogólne wytyczne działania poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych) i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w zakresie zgłaszania wniosków o ufundowanie stypendiów studentom szkół wyższych przez podległe im zakłady pracy z uwzględnieniem potrzeb polityki zatrudnienia kadr z wyższym wykształceniem.
1.
Kierując się ogólnymi wytycznymi planu rozdziału stypendiów fundowanych, ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) spowodują, aby podległe im zakłady pracy zgłosiły właściwym szkołom wyższym wnioski w sprawie fundowania stypendiów studentom szkół wyższych, zgodnie z przepisami uchwały nr 181 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 50, poz. 236 i z 1961 r. Nr 45, poz. 204).
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą analogiczne polecenia w odniesieniu do:
1)
podległych przedsiębiorstw objętych planem terenowym,
2)
urzędów i zakładów podległych lub nadzorowanych przez prezydia rad narodowych (zakłady służby zdrowia, szkolnictwo itp.),
3)
właściwych organów administracji państwowej prezydiów rad narodowych.
3.
Wnioski dla terenowych organów administracji państwowej sporządzają odpowiednie prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
4.
Wnioski dla organów administracji prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) sporządzają te prezydia.
5.
Przepisy ust. 1-4 nie naruszają uprawnień zakładów pracy do zgłaszania większej liczby wniosków o ufundowanie stypendiów niż ustalona dla nich przez jednostki nadrzędne. Dotyczy to w szczególności zakładów pracy położonych na terenach odczuwających brak kadr z wyższym wykształceniem.
Wnioski, o których mowa w § 6, powinny być sporządzone na formularzu według wzoru określonego w załączniku nr 1 do instrukcji i przesłane właściwym wyższym szkołom w terminie do dnia 30 kwietnia. Do wyższych szkół w Poznaniu, z wyjątkiem Akademii Medycznej i Wyższej Szkoły Rolniczej, wnioski powyższe powinny być przesłane do dnia 15 kwietnia.
Wykaz i lokalizację wydziałów i specjalności, w których powinny być fundowane stypendia, określa załącznik nr 2 do instrukcji.
O złożeniu wniosków zakłady pracy zawiadamiają jednostkę bezpośrednio nadrzędną na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji najpóźniej w terminie do dnia 30 kwietnia.
1.
Jednostki bezpośrednio nadrzędne nad zakładami pracy zobowiązane są do kontroli zgłoszonych wniosków z punktu widzenia potrzeb polityki zatrudnienia oraz merytorycznej ich zgodności z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 5 maja zawiadamiają ministerstwa (centralne urzędy) i prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) o liczbie zgłoszonych stypendiów fundowanych na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
Ministrowie i przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w terminie do dnia 20 maja składają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i w odpisie Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac sprawozdania z przebiegu akcji zgłoszeń wniosków o ufundowanie stypendiów dla studentów szkół wyższych przez podległe im zakłady pracy na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
Szkoły wyższe w terminie do dnia 20 maja składają ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad tymi szkołami sprawozdania dotyczące zgłoszonych wniosków o ufundowanie stypendiów na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do instrukcji.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad szkołami wyższymi przeprowadzają analizę zgłoszonych wniosków i dokonują ewentualnych przesunięć części stypendiów fundowanych pomiędzy szkołami wyższymi oraz zawiadamiają w terminie do dnia 10 czerwca Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac o przebiegu akcji zgłoszeń wniosków o ufundowanie stypendiów studentom szkół wyższych.
Przydzielanie stypendiów fundowanych oraz zawieranie umów ze stypendystami odbywa się na zasadach określonych:
1)
rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1959 r. w sprawie pomocy stypendialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. z 1959 r. Nr 6, poz. 35, z 1960 r. Nr 2, poz. 9 i z 1961 r. Nr 28, poz. 137),
2)
uchwałą nr 181 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie rozszerzenia zakresu stosowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 50, poz. 236 i z 1961 r. Nr 45, poz. 204),
3)
zarządzeniem Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 kwietnia 1961 r. w sprawie rozszerzenia wykazu kierunków studiów i dziedzin zatrudnienia, na których stypendia fundowane powinny być wyższe o 20% od stypendiów zwyczajnych całkowitych (Monitor Polski Nr 35, poz. 162) oraz
4)
zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 25 lipca 1961 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 64, poz. 279).
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

(Przed wypełnieniem należy zapoznać się z zamieszczonymi na końcu wzoru objaśnieniami).

....................................................................................................... .................... dnia .... 19.. r.

(nazwa zakładu pracy)

......................................................................................................

(dokładny adres i nr telefonu)

......................................................................................................

(nazwa jednostki nadrzędnej)

.....................................................................................................

(nazwa ministerstwa, innego urzędu centralnego, prezydium

wojewódzkiej rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego

z województwa)

Obywatel Rektor

.............................................

(nazwa szkoły wyższej)

w .........................................

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłaszamy (niezależnie od zawartych już umów stypendialnych) następująca nowe stypendia fundowane dla studentów Waszej Szkoły, począwszy od dnia 1 października 19 .. r.:

Lp.Liczba stypendiówWydziałEwentualna

specjalizacja

Rok studiów

(w miarę

możliwości)

W wysokości
Razemz tego:stypendia

podwyższone

o 20%

stypendia

zwyczajne

na podstawie

planu

dodatkowo

ponad

ustalenia

planu

123456789
Stypendia fundowane z budżetu centralnego:
1X
2X
3X
Stypendia fundowane ze środków własnych:
1
2
3

Kwota potrzebna na pokrycie stypendiów ufundowanych z budżetu centralnego przez okres 10 miesięcy w roku (pomniejszona o nasze dopłaty po 100 zł miesięcznie na każde stypendium) zostanie przekazana bezpośrednio przez ministerstwo, któremu podlega szkoła.

Pozostałą kwotę, na którą składa się:

a)
nasza dopłata do .... stypendiów ufundowanych z budżetu centralnego, licząc po 100 zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy w roku ..... zł .....
b)
nasza dopłata do .... stypendiów ufundowanych z budżetu centralnego przez okres 2 miesięcy wakacyjnych, licząc po zł ....... miesięcznie

(..... stypendiów X ..... zł X 2) zł ............

c)
równowartość ...... stypendiów ufundowanych z naszych środków, licząc po zł ....... miesięcznie, przez okres 12 miesięcy w roku

(..... stypendiów X ..... zł X 12 miesięcy)

zł .................

Razem z naszych środków zł ........ zobowiązujemy się przekazać na wskazany nam rachunek bankowy szkoły w terminach przewidzianych w § 4 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 25 lipca 1961 r. w sprawie zasad i techniki finansowania stypendiów fundowanych dla studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 64, poz. 279).

Jednocześnie zobowiązujemy się do zapewnienia środków na wypłatę studentom wyżej wymienionych dopłat oraz stypendiów fundowanych ze środków własnych do czasu ukończenia przez stypendystów studiów, jeżeli studenci ci odpowiadać będą obowiązującym warunkom i spełniać będą przyjęte wobec nas, jako fundatorów, zobowiązania

W załączeniu przesyłamy upoważnienie dla Banku .................... przewidziane w § 3 ust. 3 wymienionego wyżej zarządzenia Ministra Finansów.

.......................................................................................................................................................

(podpisy osób upoważnianych do zaciągania zobowiązań)

Objaśnienia:

1)
Na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu rok szkolny rozpoczyna się wcześniej, tj. 1 września, wobec czego nowe stypendia dla studentów tych szkół powinny być fundowane od 1 września.
2)
W rubryce 2 należy podać ogólną liczbę stypendiów, jakie zakład zgłasza do ufundowania, podczas gdy w rubryce 3 podaje się liczbę stypendiów, jaka została zakładowi przyznana w planie ustalonym w trybie niniejszej instrukcji przez jednostkę nadrzędną. W rubryce 4 należy podać liczbę stypendiów zgłoszonych dodatkowo ponad ustalenia planu stypendiów fundowanych przez jednostkę nadrzędną.
3)
Miesięczne stawki obliczeniowe stypendiów fundowanych:
WyszczególnienieZe środków własnych

fundatora

Ze środków budżetowych Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego,

tj. zmniejszone o 100 zł, które dopłaca fundator

stypendium

zwyczajne

całkowite

stypendium

podwyższone

o 20% zł

stypendium

podwyższone

o 20% zł

stypendium

zwyczajne

dopłata fundatora

w jednym i drugim

przypadku miesięcznie po zł

dopłata fundatora

na 2 miesiące wakacyjne

po zł

1234567
dla I roku studiów450540440350100450 lub 540
dla II i III roku studiów500600500400100500 lub 600
dla IV i wyższych lat studiów550660560450100550 lub 660
4)
Przykład obliczania stypendiów fundowanych:

Zakład pracy funduje przykładowo:

2 stypendia dla studentów III roku ze środków budżetowych Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego w wysokości stypendium zwyczajnego podwyższonego o 20% na 12 miesięcy oraz

2 stypendia dla studentów III roku ze środków własnych w wysokości jak wyżej - również na 12 miesięcy.

Wówczas ministerstwo, sprawujące zwierzchni nadzór nad daną szkołą wyższą, przekazuje właściwej szkole wyższej na dany rok szkolny (2 stypendia X 500 zł X 10 miesięcy) = 10.000 zł,

a zakład pracy ze środków własnych:

- z tytułu dopłaty po 100 zł miesięcznie (2 stypendia X 100 X 10) = 2.000 zł

- za dwa miesiące wakacyjne (2 stypendia X 600 zł X 2 miesiące) = 2.400 zł

- za dwa stypendia fundowane ze środków własnych (2 X 600 X 12 miesięcy)

= 14.400 zł

Razem na dany rok szkolny = 18.800 zł.

Po przejściu w następnym roku szkolnym stypendystów na IV rok powyższe kwoty ulegną odpowiedniemu zwiększeniu i wyniosą rocznie:

- dla ministerstwa, któremu podlega szkoła wyższa (2 stypendia X 560 X 10 miesięcy) = zł 11.200

- dla zakładu pracy:

(2 X 100 X 10) = 2.000

(2 X 660 X 2) = 2.640

(2 X 660 X 12) = 15.840 zł 20.480.

5)
Przy określaniu specjalizacji nie należy jej zbytnio zwężać, lecz ograniczać się do wskazania specjalności, wydziału podanego w wykazie i specjalności w poszczególnych szkołach wyższych.
6)
Określenie przez fundatora roku studiów nie jest obowiązujące dla szkoły wyższej, która życzenia takie będzie uwzględniała tylko w miarę możliwości. W zasadzie stypendia fundowane mogą być przydzielane dla studentów II roku studiów, gdyż studenci starszych lat studiów przeważnie pobierają już stypendia ufundowane w latach ubiegłych.
7)
Zakład pracy, zgłaszając stypendium, nie powinien go warunkować dodatkowymi specjalnymi nieuzasadnionymi żądaniami, dotyczącymi kandydata na stypendystę. Zgłoszenie stypendium z warunkami, które uniemożliwią szkole wyższej wykorzystanie danego stypendium, będzie traktowane jako w ogóle nie dokonane.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYKAZ I LOKALIZACJA WYDZIAŁÓW ORAZ SPECJALNOŚCI NA STUDIACH DZIENNYCH W WYŻSZYCH SZKOŁACH, NA KTÓRYCH POWINNY BYĆ FUNDOWANE STYPENDIA

Znak "X" oznacza, że wydział (specjalność) występuje w danej szkole.

A. Wyższe szkoły techniczne.

Nazwa kierunku (wydziału)

i specjalności

Nazwa szkoły wyższej
Politechnika

Warszawska

Politechnika

Gdańska

Politechnika

Krakowska

Politechnika

Łódzka

Politechnika

Częstochowska

Politechnika

Poznańska

Politechnika Śląska

im. Wincentego

Pstrowskiego w Gliwicach

Politechnika

Szczecińska

Politechnika

Wrocławska

Akademia Górniczo-Hutnicza

w Krakowie

I. Geologia
1. Geologiczno-poszukiwawczyX
a) geologia złóż kopalin stałychX
b) geologia złóż ropy i gazuX
c) inżynierska geologia kopalnianaX
d) geofizyka poszukiwawczaX
II. Górnictwo
2. GórniczyXX
a) eksploatacja podziemna złóżXX
b) eksploatacja odkrywkowaX
c) budowa zakładów górniczychX
d) kopalnictwo naftoweX
e) wiertnictwoX
f) przeróbka mechaniczna kopalinXX
g) maszyny górniczeXX
h) elektrotechnika górniczaXX
i) ekonomika i organizacja w górnictwie*)X
III. Hutnictwo (metalurgia i

odlewnictwo)

3. MetalurgicznyXX
a) metalurgia surówki i staliXX
b) metalurgia metali nieżelaznychX
c) przeróbka plastyczna staliXX
d) metaloznawstwo i obróbka cieplna metaliX
e) gospodarka cieplna i piece hutniczeX
f) odlewnictwoX
g) przeróbka plastyczna metali nieżelaznychX
h) ekonomika i organizacja w hutnictwie*)X
4. OdlewnictwoX
IV. Technologia chemiczna
5. ChemicznyXXXXXX
6. Chemii SpożywczejX
7. CeramicznyX
a) elektrochemia i elektrotermiaX
b) technologia związków nieorganicznychXXXXX
c) technologia budowlanych materiałów wiążącychX
d) technologia ceramikiXXX
e) technologia szkłaX
f) korozja i ochrona metali przed korozjąX
g) technologia materiałów fotograficznych i poligraficznychX
h) projektowanie technologiczne (inżynieria chemiczna)XXXXX
i) technologia podstawowej syntezy organicznej i kauczuku syntetycznegoXX
j) technologia lekkiej syntezy organicznejXXXX
k) technologia tworzyw sztucznych organicznychXXXX
l) technologia barwników i półproduktów organicznychXX
ł) technologia kauczuku i gumyX
m) technologia gumyX
n) technologia organicznych powłok ochronnychX
o) technologia celulozy i papieruX
p) chemiczna technologia drewnaX
q) technologia ropy naftowej i gazuXX
r) technologia paliwaXX
s) chemia i technologia materiałów reaktorowych i elektronicznychX
t) technologia materiałów przemysłu górniczego (wybuchowych)X
u) technologia węglowodanówX
v) technologia fermentacjiX
w) technologia odżywek i aromatów spożywczychX
x) technologia tłuszczówX
y) technologia produktów zwierzęcychX
z) technologia garbarstwaX
V. Mechanika
8. Budowy MaszynXXX
9. MechanicznyXXXX
10. Mechaniczny TechnologicznyX
11. Mechaniczny, Energetyki i LotnictwaX
12. Maszyn Roboczych i PojazdówX
13. MaszynowyX
14. Technologii MaszynX
15. Budowy OkrętówX
16. Mechaniczno-EnergetycznyXXX
17. Mechanizacji RolnictwaX
18. Maszyn Górniczych i Hutniczych
a) obrabiarki, narzędzia i technologia budowy maszynXXXXXXXXX
b) maszyny i technologia przeróbki plastycznej metaliXXXX
c) metaloznawstwo i obróbka cieplna metaliXXXX
d) urządzenia i technologia spawalnictwaXXXX
e) urządzenia i technologia odlewnictwaXXXX
f) maszyny robocze ciężkieXXXXX
g) maszyny włókienniczeX
h) maszyny i urządzenia energetyczneXXXXXXX
i) energetyka jądrowaXX
j) energetyka cieplnaX
k) urządzenia chłodniczeXXX
l) aparatura i urządzenia przemysłu chemicznegoXXX
ł) urządzenia przemysłu celulozowo-papierniczegoX
m) przyrządy optyczneX
n) przyrządy mechaniki precyzyjnejX
o) pojazdy szynoweXXX
p) maszyny i mechaniczna obróbka drewnaX
r) mechanizacja rolnictwaX
s) maszyny i urządzenia rolniczeX
t) samochody i ciągnikiXXXX
u) budownictwo okrętoweX
w) lotnictwoX
x) sprzęt mechanicznyX
z) maszyny górnicze i hutniczeX
ż) ekonomika i organizacja przemysłu budowy maszyn*)X
VI. Elektrotechnika i łączność
19. ElektrycznyXXXXXXX
20. Elektrotechniki Górniczej i HutniczejX
21. ŁącznościXXX
a) elektroenergetykaXXXXXXX
b) maszyny elektryczneXXXX
c) przyrządy rozdzielczeXXX
d) przyrządy pomiarowe i miernictwoXX
e) grzejnictwo elektryczneXX
f) technika świetlnaX
g) materiały izolacyjne i przewodyXX
h) automatyka i telemechanika przemysłowaXXX
i) elektrotechnika przemysłowaXXXXXXX
j) elektrotechnika górniczaXX
k) elektrotechnika hutniczaX
l) trakcja elektrycznaXX
m) elektrotechnika rolniczaXX
n) elektrotechnika morskaX
o) fizyka technicznaXX
p) teletransmisja przewodowaXXX
q) teletechnika łączeniowaXXX
r) radiotechnikaXX
s) urządzenia radiotechniczneXXX
t) elektronikaXX
u) elektroakustykaX
w) automatyka i telemechanikaXX
x) podzespoły radiotechniczneXX
y) elektrotechnika medycznaX
z) maszyny matematyczneX
ż) miernictwo elektronoweX
VII. Budownictwo i architektura
22. Budownictwa LądowegoXXXXX
23. Budownictwa Lądowego i WodnomelioracyjnegoX
24. Inżynierii BudowlanejX
25. Budownictwa Przemysłowego i OgólnegoX
26. Budownictwa WodnegoXX
27. Inżynierii Sanitarnej i WodnejX
28. Inżynierii SanitarnejXX
29. KomunikacjiX
a) konstrukcje budowlaneXXXXXXXX
b) mosty i budowle podziemneXXXX
c) technologia materiałów i elementów budowlanychXX
d) ekonomika i organizacja budownictwa*)X
e) drogi żelazneXXXXX
f) drogi kołowe i uliceXXXXX
g) komunikacja miejskaXX
h) budownictwo naziemne górniczeX
i) budownictwo wodne śródlądoweXXX
j) budownictwo wodno-morskieX
k) budownictwo wodno-melioracyjneXXXX
l) hydrologia i gospodarka wodnaX
ł) urządzenia cieplne i zdrowotneXXX
m) zaopatrzenie w wodę i utrzymanie czystości środowiskaXXXX
n) technologia wody i ściekówXXX
o) inżynieria komunalnaX
p) zabezpieczenie ruchu pociągówX
r) eksploatacja koleiX
30. ArchitekturyXXXX
VIII. Włókiennictwo
31. WłókienniczyX
a) technologia mechaniczna włóknaX
b) chemiczna obróbka włóknaX
c) technologia włókien sztucznychX
IX. Geodezja
32. Geodezji i KartografiiX
33. Geodezji Górniczej
a) geodezyjne pomiary podstawoweX
b) kartografiaX
c) fototopografiaX
d) geodezja rolnaX
e) geodezja inżynieryjno-

przemysłowa

XX
f) geodezja górniczaX
X. Studia inżynieryjno-ekonomiczne
34. Inżynieryjno-Ekonomiczny

Transportu Drogowego

X

*) Studia inżynieryjno-ekonomiczne na poszczególnych wydziałach.

B. Wyższe szkoły rolnicze.

Wydziały i specjalizacjeWyższa

Szkoła

Rolnicza

w Krakowie

Wyższa

Szkoła

Rolnicza

w Lublinie

Wyższa

Szkoła

Rolnicza

w Olsztynie

Wyższa

Szkoła

Rolnicza

w Poznaniu

Wyższa

Szkoła

Rolnicza

w Szczecinie

Szkoła Główna

Gospodarstwa

Wiejskiego

Wyższa

Szkoła

Rolnicza

we Wrocławiu

12345678
1. Wydział RolniczyXXXXXXX
a) produkcja roślinnaXXXXXXX
b) ochrona roślinXX
c) produkcja zwierzęca (zootechnika)X
d) mechanizacja rolnictwaXX
e) ekonomika rolnictwaXXXXXXX
2. Wydział Technologii Rolno-Spożywczej
a) technologia owoców i warzywXX
b) technologia przemysłu ziemniaczanego i

fermentacyjnego

XX
c) technologia przemysłu zbożowegoXX
d) technologia mięsa i rybXX
e) technologia i higiena żywienia człowiekaX
3. Wydział Ekonomiczno-RolniczyX
4. Wydział OgrodniczyXX
a) kształtowanie terenów zielonychX
b) warzywnictwoXX
c) sadownictwoXX
d) rośliny ozdobneXX
e) ochrona roślinXX
5. Wydział Melioracji WodnychXXX
a) melioracja szczegółowaXXX
b) budownictwo wodneXXX
c) torfoznawstwoX
6. Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych

(tylko I, II i III rok studiów)

XXX
7. Wydział Zootechniczny

(tylko od IV roku studiów)

XXX
8. Wydział Hodowli Zwierząt

(tylko I, II i III rok studiów)

XXX
9. Wydział MleczarskiX
10. Wydział RybackiX
11. Wydział WeterynaryjnyXXX
12. Wydział LeśnyXX
a) hodowla lasuXX
b) ochrona lasuXX
c) użytkowanie lasuXX
d) inżynieria leśnaXX
e) gospodarka leśna na terenach górskichX
f) ekonomika leśnictwaX
13. Wydział Technologii DrewnaXX
a) mechaniczna technologia drewnaXX
b) chemiczna technologia drewnaX
14. Specjalizacja pedagogiczna

dla średnich szkół rolniczych – na

wydziałach: rolniczym, ogrodniczym

i ekonomiczno-rolniczym oraz leśnym

X

C. Wyższe szkoły ekonomiczne.

Wydziały i specjalizacjeWyższa

Szkoła

Ekonomiczna

w Katowicach

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna

w Krakowie

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna

w Poznaniu

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna

w Sopocie

Szkoła

Główna

Planowania

i Statystyki

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna

we Wrocławiu

1234567
1. Wydział Ekonomiki ProdukcjiXXX
a) ekonomika przemysłuX
b) ekonomika rolnictwaX
c) gospodarka miejskaX
2. Wydział Ekonomiki Przemysłu
3. Wydział Ekonomiki Przedsiębiorstwa
4. Wydział Produkcji i Obrotu TowarowegoX
a) ogólno-ekonomicznyX
b) ekonomika handlu wewnętrznegoX
c) towaroznawstwoX
5. Wydział Handlu

(ekonomika handlu wewnętrznego)

X
6. Wydział Handlowo-TowaroznawczyX
7. Wydział Ogólno-EkonomicznyX
8. Wydział Handlu ZagranicznegoX
9. Wydział Finansów i StatystykiX
a) finanseX
b) statystykaX
c) rachunkowość (tylko I, II i III rok studiów)X
10. Wydział MorskiX
a) ekonomika morskiego przemysłu rybnegoX
b) ekonomika transportuX
11. Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny (ekonomika i organizacja przemysłu spożywczego)X

D. Akademie medyczne.

Kierunki studiów
Szkoła wyższaLekarskiStomatologicznyFarmaceutyczny
1234
1. Akademia Medyczna im. J. Marchlewskiego w BiałymstokuX
2. Akademia Medyczna w GdańskuXXX
3. Akademia Medyczna w KrakowieXXX
4. Akademia Medyczna w LublinieXX
5. Akademia Medyczna w ŁodziXXX
6. Akademia Medyczna w PoznaniuXXX
7. Pomorska Akademia Medyczna im. gen. Karola Świerczewskiego w SzczecinieXX
8. Akademia Medyczna w WarszawieXXX
9. Akademia Medyczna we WrocławiuXXX
10. Śląska Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Zabrzu-RokitnicyXX

E. Uniwersytety.

Wydziały i kierunkiUniwersytet

Jagielloński

w Krakowie

Uniwersytet

Marii Curie-

Skłodowskiej

w Lublinie

Uniwersytet

Łódzki

Uniwersytet

im. Adama

Mickiewicza

w Poznaniu

Uniwersytet

Mikołaja

Kopernika

w Toruniu

Uniwersytet

Warszawski

Uniwersytet

im. Bolesława

Bieruta

we Wrocławiu

12345678
1. Wydział FilologicznyXXXXX
a) filologia polskaXXXXX
b) filologia rosyjskaXXX
c) filologia ukraińskaX
d) filologia słowiańskaXX
e) filologia angielskaXXX
f) filologia romańskaXXXX
g) filologia germańskaXXX
h) filologia klasycznaXXXXXX
i) filologia orientalnaXX
j) filologia białoruskaX
k) bibliotekoznawstwoXX
2. Wydział HumanistycznyXX
a) filologia polskaXX
b) filologia klasycznaX
c) historiaXX
d) archeologia PolskiX
e) etnografiaX
f) pedagogikaX
g) filozofiaX
3. Wydział Filozoficzno-HistorycznyXXXX
a) historiaXXXX
b) archeologia PolskiXXXX
c) archeologia śródziemnomorskaX
d) etnografiaXXXX
e) historia sztukiXXX
f) muzykologiaX
g) pedagogikaXXXX
h) psychologiaXX
i) socjologiaXX
j) filozofiaXX
4. Wydział HistorycznyX
a) historiaX
b) archeologia PolskiX
c) archeologia śródziemnomorskaX
d) etnografiaX
e) historia sztukiX
f) muzykologiaX
5. Wydział PedagogicznyX
a) pedagogikaX
b) psychologiaX
6. Wydział FilozoficznyX
a) filozofiaX
b) socjologiaX
7. Wydział Ekonomii PolitycznejX
8. Wydział Ekonomiki PrzemysłuX
9. Wydział Handlowo-TowaroznawczyX
10. Wydział Organizacji Pracy i Socjologia PrzemysłuX
11. Wydział PrawaXXXXXXX
12. Wydział Matematyki, Fizyki i ChemiiXXXXXX
a) matematykaXXXXXX
b) fizykaXXXXXX
c) chemiaXXXXXX
d) astronomiaXXX
13. Wydział Matematyki i FizykiX
a) matematykaX
b) fizykaX
c) geofizykaX
d) astronomiaX
14. Wydział ChemiiX
15. Wydział Sztuk PięknychX
a) artystyczno-dydaktycznyX
b) konserwatorstwo i muzealnictwoX
16. Wydział Biologii i Nauk o ZiemiXXXXXX
a) biologiaXXXXXX
b) mikrobiologiaXXX
c) biochemiaXX
d) geografiaXXXXXX
17. Wydział Nauk PrzyrodniczychX
a) biologiaX
b) biochemiaX
c) geografiaX
d) geologiaX
18. Wydział GeologicznyX
a) geologiaX
b) mineralogia i petrografiaX
c) paleontologiaX
d) geologia inżynierska i hydrogeologiaX

F. Wyższe szkoły wychowania fizycznego kształcące nauczycieli wychowania fizycznego.

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

2. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Poznaniu

3. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

4. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego w Krakowie.

G. Wyższe szkoły artystyczne.

Nazwa szkołyWydziały (kierunki studiów)
Sekcja

nauczycielska

A.

Studium

pedagogiczne

Architektura

i projektowanie

wnętrz

Sprzętarstwo

(meble)

Odzież

i galanteria

Tkanina

przemysłowa

CeramikaSzkło
123456789
1. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w KatowicachXXXX
2. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w KrakowieX
3. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w ŁodziX
4. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w PoznaniuX
5. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w SopocieX
6. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w WarszawieX
7. Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna we WrocławiuX
8. Akademia Sztuk Pięknych w KrakowieX
9. Akademia Sztuk Pięknych w WarszawieXXX
10. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w GdańskuXXXX
11. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w ŁodziX
12. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w PoznaniuXXX
13. Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych we WrocławiuX

H. Wyższe szkoły pedagogiczne.

Wydziały i kierunkiGdańskKatowiceKrakówOpole
12345
Filologia polskaXXXX
Filologia polska z bibliotekoznawstwemX
Filologia rosyjskaXX
HistoriaXXX
PedagogikaX
GeografiaXX
BiologiaX
MatematykaXXXX
FizykaXXX
ChemiaXX
Wychowanie techniczneX

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZESTAWIENIE STYPENDIÓW FUNDOWANYCH ZGŁOSZONYCH DLA STUDENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH

na rok szkolny .....

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZESTAWIENIE STYPENDIÓW FUNDOWANYCH ZGŁOSZONYCH DLA STUDENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH

na rok szkolny .....

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

ZESTAWIENIE STYPENDIÓW FUNDOWANYCH

na rok szkolny .....

grafika