Ustalanie kryteriów oceny zagrożenia wodnego oraz zasad i sposobu zaliczania złóż soli do poszczególnych stopni zagrożenia.

Monitor Polski

M.P.1970.5.47

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1991 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 29 stycznia 1970 r.
w sprawie ustalania kryteriów oceny zagrożenia wodnego oraz zasad i sposobu zaliczania złóż soli do poszczególnych stopni zagrożenia.

Na podstawie § 52 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 24, poz. 176) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie stosuje się w podziemnych zakładach górniczych górnictwa soli, w których występuje zagrożenie wodne.
2.
Zagrożenie wodne złóż soli lub ich części - w rozumieniu zarządzenia - oznacza możliwość nie kontrolowanego dopływu wody z luźnym materiałem do wyrobisk górniczych.
1.
Ustala się trzy stopnie zagrożenia wodnego.
2.
Złoża soli lub ich części zalicza się:
1)
do pierwszego stopnia zagrożenia wodnego, jeżeli istnieje warstwa izolacyjna między złożem a występującymi w jego otoczeniu warstwami wodonośnymi oraz wewnątrz złoża soli nie ma naturalnych zbiorników ługów lub solanek,
2)
do drugiego stopnia zagrożenia wodnego, jeżeli istnieje warstwa izolacyjna między złożem a występującymi w jego otoczeniu warstwami wodonośnymi oraz wewnątrz złoża soli występują naturalne zbiorniki ługów lub solanek,
3)
do trzeciego stopnia zagrożenia wodnego, jeżeli brak jest warstwy izolacyjnej między złożem a znajdującymi się w jego otoczeniu warstwami wodonośnymi lub warstwa ta nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia ze względu na naruszenie jej robotami górniczymi.
1. 1
Okręgowy urząd górniczy dokonuje zaliczenia złóż soli lub ich części do odpowiedniego stopnia zagrożenia wodnego na wniosek kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Okręgowy urząd górniczy może nakazać złożenie w oznaczonym terminie wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają odpowiednie zastosowanie w razie zmiany zaliczenia do poszczególnych stopni zagrożenia.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 3, powinien zawierać:
1)
opis budowy geologicznej złoża i warunków hydrogeologicznych,
2)
opis źródeł zagrożeń wodnych,
3)
opis czynników mających związek z zagrożeniem wodnym,
4)
oznaczenie proponowanego stopnia zagrożenia wodnego wraz z uzasadnieniem.
2.
Do wniosku należy załączyć:
1)
mapy wyrobisk górniczych zakładu górniczego w skali nie mniejszej niż 1 : 5.000, z wyszczególnionymi elementami zagrożeń wodnych,
2)
przekroje geologiczne,
3)
wyniki pomiarów i ewentualnych badań hydrogeologicznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.