Ustalanie i zatwierdzanie zasobów wód podziemnych.

Monitor Polski

M.P.1960.13.62

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 1962 r.

UCHWAŁA Nr 29
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1960 r.
w sprawie ustalania i zatwierdzania zasobów wód podziemnych.

W celu zapewnienia właściwego gospodarczego wykorzystania zasobów wód podziemnych oraz właściwej lokalizacji inwestycji, które mają być zaopatrywane w wodę w całości lub w części z zasobów wód podziemnych - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej, zamierzająca realizować inwestycję, która ma być zaopatrywana w wodę w całości lub w części z zasobów wód podziemnych, bądź budować ujęcia wód podziemnych dla istniejącego zakładu, obowiązana jest uprzednio ustalić i uzyskać zatwierdzenie zasobów tych wód stosownie do postanowień niniejszej uchwały i przepisów na jej podstawie wydanych.
2.
Przez ujęcie wody podziemnej rozumie się otwór wiertniczy, grupę otworów lub inne wyrobiska odpowiednio przygotowane (uzbrojone) do stałej eksploatacji wód podziemnych.
1.
Pozwolenia na użytkowanie wód podziemnych wydają właściwe organy administracji wodnej po zapoznaniu się z zasobami wodnymi ustalonymi i zatwierdzonymi zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
2.
Przepis ust. 1 nie zwalnia organu administracji wodnej od obowiązku przeprowadzenia postępowania wodno-prawnego, wynikającego z przepisów ustawy wodnej z dnia 19 września 1922 r. (Dz. U. z 1928 r. Nr 62, poz. 574).
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają uprawnień urzędów górniczych, określonych w art. 9 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65).
1.
Ustalenie (udokumentowanie) zasobów wody podziemnej obejmuje rozpoznanie stosunków wodnych na określonym obszarze i stwierdzenie na tej podstawie:
1)
jakości wody podziemnej,
2)
zasobów eksploatacyjnych,
3)
technicznej możliwości eksploatacji wody.
2.
Przez zasoby eksploatacyjne rozumie się tę ilość wody podziemnej, którą można eksploatować w określonej jednostce czasu w sposób racjonalny z punktu widzenia ekonomii i techniki bez ujemnego wpływu na ogólne zasoby tej wody w określonym zbiorniku lub jego części.
1.
Wprowadza się trzy kategorie dokładności poznania zasobów wód podziemnych C, B i A.
2.
Warunkiem zaliczenia zasobów wody podziemnej do:
1)
kategorii C jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów geologicznych, hydrogeologicznych, hydrologicznych i innych istniejących dla badanego obszaru oraz na podstawie stwierdzenia analogii do bardziej szczegółowo zbadanych odcinków tego samego zbiornika wód podziemnych,
2)
kategorii B jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów i analogii, określonych w pkt 1, uzupełnionych analizami wody i wynikami krótkotrwałych próbnych pompowań,
3)
kategorii A jest ustalenie tych zasobów na podstawie materiałów określonych w pkt 1, uzupełnionych analizami wody i wynikami długotrwałych próbnych pompowań.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej, a w zakresie wód leczniczych również z Ministrem Zdrowia i Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego określa zasady ustalania zasobów wód podziemnych, szczegółowe warunki konieczne do osiągnięcia poznania tych zasobów w poszczególnych kategoriach.
4.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą w ramach zasad określonych zgodnie z ust. 3 ustalać w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii przepisy szczegółowe dostosowane do specyfiki wykonywanych robót.
Przy projektowaniu i realizacji inwestycji, które mają być zaopatrywane w wodę w całości lub w części z zasobów wód podziemnych, zabrania się:
1)
zatwierdzania założeń projektowych inwestycji bez uprzedniego zatwierdzenia zasobów wody podziemnej w kategorii C,
2)
zatwierdzania projektu wstępnego inwestycji bez uprzedniego zatwierdzenia zasobów wody podziemnej w kategorii B,
3)
realizowania inwestycji bez uprzedniego zatwierdzenia zasobów wody podziemnej w kategorii A.
1.
Przy projektowaniu i budowie nowych ujęć wód podziemnych dla istniejących zakładów zabrania się zatwierdzania założeń projektowych ujęcia bez uprzedniego zatwierdzenia zasobów wody podziemnej w kategorii C.
2.
Jeżeli do eksploatacji wody ma być wykorzystany otwór odwiercony w ramach robót hydrogeologicznych, wykonanych dla ustalenia zasobów wody podziemnej, zabrania się przed zatwierdzeniem zasobów wody w kategorii B sporządzania projektu dla robót związanych z uzbrojeniem ujęcia dla stałej eksploatacji (obudowa ujęcia, urządzenia odprowadzające, montaż stałych pomp itp.) oraz finansowania i realizacji tych robót.
3.
W razie niemożności wykorzystania do eksploatacji wody otworu odwierconego w ramach robót hydrogeologicznych, wykonanych dla ustalenia zasobów wody podziemnej, zabrania się przed zatwierdzeniem zasobów w kategorii B sporządzania projektu budowy ujęcia (wiercenia specjalnego otworu i jego uzbrojenia) oraz finansowania i realizacji budowy tego ujęcia.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, otwór taki należy zlikwidować, zgodnie z zasadami techniki wiertniczej.
Odstępstwo od zasad ustalonych w § 5 pkt 2 i 3 oraz w § 6 ust. 2 i 3 jest dopuszczalne w przypadkach gospodarczo uzasadnionych za zgodą organu właściwego do zatwierdzenia zasobów wody podziemnej.
(uchylony).
1. 2
(uchylony).
2.
Organ określony w ust. 1 zatwierdza ustalenie zasobów wody podziemnej na podstawie opinii wojewódzkiej komisji hydrogeologicznej.
3.
Przewodniczącego i członków komisji hydrogeologicznej powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa) na wniosek kierownika właściwego organu do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa) po uprzednim porozumieniu się z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii.
Od decyzji właściwego do spraw geologii organu prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej w zakresie objętym niniejszą uchwałą przysługuje prawo odwołania się do Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa tryb zatwierdzania zasobów wód podziemnych.
Przewodniczący, członkowie oraz osoby biorące udział w posiedzeniach wojewódzkiej komisji hydrogeologicznej otrzymują wynagrodzenie według zasad określonych w uchwale nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
Wydatki wojewódzkiej komisji hydrogeologicznej pokrywane są z budżetu wojewódzkich rad narodowych.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej, która w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały użytkuje wody podziemne o wydajności ujęcia przekraczającej 25 m3 na godzinę lub o głębokości przekraczającej 150 m, jak również ta jednostka, która stosownie do przepisów niniejszej uchwały uzyska zezwolenie na budowę nowego ujęcia wody podziemnej bez ustalenia zasobów tej wody w kategorii A, obowiązana jest ustalić zasoby wody w tej kategorii i uzyskać ich zatwierdzenie w terminie wyznaczonym przez organ właściwy do zatwierdzenia zasobów tego ujęcia.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 zasoby wód podziemnych w kategorii A ustala się na podstawie istniejących materiałów archiwalnych bez wykonywania dodatkowych wierceń.
Przepisów §§ 1, 3, 4, 5, 6, 7 i 14 nie stosuje się w przypadku:
1)
budowy ujęcia wody podziemnej o głębokości nie przekraczającej 30 m albo o wydajności lub zapotrzebowaniu wody nie przekraczającym 6 m3 na godzinę, z wyjątkiem ujęć budowanych w granicach okręgu ochrony górniczej uzdrowiska,
2)
budowy w zakładzie górniczym ujęcia wody podziemnej w celu odwodnienia złoża kopaliny i umożliwienia przez to bezpiecznej i racjonalnej eksploatacji złoża,
3)
ujęć wykonywanych w dnie cieku lub zbiornika powierzchniowego albo przy brzegu, a opartych na eksploatacji wody pochodzącej z bezpośredniej infiltracji wód tych zbiorników.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej użytkująca wody podziemne obowiązana jest:
1)
przechowywać 1 egzemplarz dokumentacji hydrogeologicznej wraz z postanowieniem zatwierdzającym zasoby wód podziemnych,
2)
zarejestrować ujęcie wody podziemnej we właściwym do spraw geologii organie prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej,
3)
przeprowadzać okresowe obserwacje i prowadzić na tej podstawie ewidencję wahań poziomu zwierciadła wody w ujęciu, jego wydajności i jakości wody.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określa w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej zasady prowadzenia obserwacji i ewidencji, o których mowa w ust. 1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej użytkująca wody podziemne obowiązana jest niezwłocznie zawiadomić właściwe do spraw geologii oraz gospodarki wodnej organy prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej o stwierdzonym ciągłym spadku zwierciadła wody w ujęciu, wydajności tego ujęcia i trwałych zmian jakości wody.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej, zainteresowanym ministrom, Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 uchylony przez § 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 27 października 1962 r. w sprawie zatwierdzania dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenia zasobów wód podziemnych (M.P.62.80.374) z dniem 9 listopada 1962 r.
2 § 9 ust. 1 uchylony przez § 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Geologii z dnia 27 października 1962 r. w sprawie zatwierdzania dokumentacji geologicznej, zawierającej ustalenia zasobów wód podziemnych (M.P.62.80.374) z dniem 9 listopada 1962 r.