Usprawnienie zaopatrzenia ludności w opał oraz dodatkowe pozyskanie w 1950 roku w lasach państwowych 600.000 m[2] drewna opałowego.

Monitor Polski

M.P.1950.A-103.1291

Akt utracił moc
Wersja od: 29 września 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 27 września 1950 r.
w sprawie usprawnienia zaopatrzenia ludności w opał oraz dodatkowego pozyskania w 1950 roku w lasach państwowych 600.000 m3 drewna opałowego.

W celu aktywizacji i usprawnienia zaopatrzenia ludności w drewno opałowe, uzyskania dodatkowych ilości drewna na cele opałowe oraz celem usunięcia z lasów państwowych nieprodukcyjnej masy drewna pochodzącego z drzewostanów zniszczonych przez działania wojenne, pożary i klęski owadzie i umożliwienia należytego odnowienia powyższych powierzchni - Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
Zobowiązuje się Ministrów: Leśnictwa i Handlu Wewnętrznego do maksymalnej aktywizacji sprzedaży drewna opałowego dla konsumentów loco las drogą:
a)
odpowiedniego instruktażu i premiowania personelu leśnego,
b)
umożliwienia nabywcom (konsumentom) uzyskania drewna własną robocizną i własnymi środkami transportowymi pod nadzorem organów Państw. Gosp. Leśnego,
c)
rozszerzenia sieci punktów sprzedaży drewna wyrobionego oraz drewna uzyskiwanego środkami nabywcy w zasadzie na wszystkie leśnictwa,
d)
przekazywania w miarę potrzeby i w zależności od warunków terenowych sprzedaży drewna opałowego z niektórych leśnictw Gminnym Spółdzielniom CRS "Samopomoc Chłopska" i zobowiązania tych leśnictw do bieżącego dostarczania tym spółdzielniom wykazów i dokładnej lokalizacji drewna wyrobionego oraz nadającego się do uzyskania środkami nabywcy.
Zobowiązuje się odbiorców resortowych drewna opałowego, pobierających drewno loco las, do dostarczenia na żądanie jednostek podległych Centralnemu Zarządowi Lasów Państwowych własnej robocizny i środków transportowych, celem uzyskania należnej im ilości drewna oraz do przyjmowania w miejsce opału grubszego - sortymentów miejscowego znaczenia, jak drobnica i karpina.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do udzielenia pełnej pomocy pełnomocnikom opałowym, powołanym zarządzeniem Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 15 czerwca 1950 r. Nr P-I-02a/51/86/50, celem umożliwienia im wykonania nałożonych na nich obowiązków, w szczególności przez:
a)
dostarczenie im potrzebnych środków łączności i lokomocji,
b)
umożliwienie im dostępu do potrzebnego im materiału informacyjnego,
c)
wydanie odpowiednich instrukcji prezydiom powiatowych i miejskich rad narodowych.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do wstrzymania na wniosek pełnomocnika opałowego dostaw węgla kamiennego do gmin lub grup gmin, posiadających na swym terenie zapasy niewęglowych środków opałowych (drewno opałowe, węgiel brunatny, torf) w ilościach wystarczających na pokrycie potrzeb opałowych ludności.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego do wstrzymania na wniosek pełnomocników opałowych dostaw węgla kamiennego do powiatów lub grup powiatów, posiadających na swym terenie zapasy niewęglowych środków opałowych w ilościach wystarczających na pokrycie potrzeb opałowych ludności.
W wypadku wstrzymania dostaw węgla dla obszarów, określonych w § 4 i § 5, dostawa węgla spoza obrębu tych obszarów lub sprzedaż węgla ze składów państwowych i spółdzielczych, położonych na tych obszarach, dozwolona jest wyłącznie za pisemnym zezwoleniem pełnomocnika opałowego. Pozwolenia takie mogą być wydawane jedynie w tych wypadkach, w których zastosowanie opału innego aniżeli węgiel kamienny jest niemożliwe z przyczyn technicznych.
W wypadkach wstrzymania dostaw węgla dla obszarów, określonych w § 4 i § 5, zobowiązuje się właściwe władze terenowe do wydania przepisów mających na celu pełne respektowanie zakazu dostaw węgla kamiennego do tych obszarów z wyjątkami, określonymi w § 6.
Zobowiązuje się Ministra Leśnictwa do dodatkowego pozyskania w roku 1950 600.000 m3 drewna opałowego.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wydania zleceń bankom finansującym do sfinansowania wyróbki, wywozu, przewozu i prac pośrednich, związanych z wykonaniem niniejszej uchwały.
Zobowiązuje się Ministra Leśnictwa do opracowania w terminie do dnia 10.X. 1950 r. dla przeprowadzenia powyższej akcji dodatkowego planu techniczno-finansowego na 1950 r. z tym, że deficyt, jaki ewentualnie wyniknie z wymienionego planu, zostanie pokryty z rachunku środków obrotowych.
Zobowiązuje się Ministra Leśnictwa do opracowania w terminie do dnia 10.X. 1950 r. planu lokalizacji wyrobu opału oraz zgłoszenia zapotrzebowania na środki, wymienione poniżej, do właściwych resortów.

Ogólne zapotrzebowanie na środki wykonania w okresie 1.X. 1950 r. - 31.XII. 1950 r. określa się jak następuje:

a)
robocizna 500.000 robotnikodni w okresie 3-ch miesięcy - 10.000 robotników,
b)
transport

– wywóz 40.000 samochododni 3,5 ton w okresie 3-ch mies. lub równowartość w innych środkach transportowych 800 samochodów,

c)
zrywka175.000 koniowozodni w czasie 3-ch miesięcy 3.500 koni,
d)
aprowizacja dla ciężko pracujących robotników i obsługi środk. mech. i sprzężaju 835.000 osobodni,
e)
pasza dla koni,

owies - 175.000 koniodni × 8 kg - 1.400 ton

siano - 175.000 " × 12 " - 2.100 "

f)
części zamienne dla taboru mechanicznego, zatrudnionego przy wywózce,
g)
narzędzia i materiały

piły poprzeczne 5.000 szt.

siekiery 10.000 "

pilniki 14.000 "

uprząż 700 kompl.

opony i dętki 350 "

Materiały budowlane dla remontu pomieszczeń według szczegółowych specyfikacji.

Zobowiązuje się władze państwowe, w których rozporządzeniu znajdują się siły robocze, materiały i środki techniczne, wymienione w § 11, do udzielenia Centralnemu Zarządowi Lasów Państwowych pomocy, a w szczególności:
1)
zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do zmobilizowania na terenie objętym akcją pozyskania i zaopatrzenia w dodatkowe ilości drewna opałowego, robotników, oraz koni i środków transportowych, środków znajdujących się w gestii zarówno instytucji i przedsiębiorstw państwowych jak i osób prywatnych, z uwzględnieniem sprawnego wykonania przewozów ziemiopłodów oraz zaspokojenia potrzeb produkcji bieżącej;
2)
zobowiązuje się Ministra Leśnictwa do wydania zarządzeń, mających na celu maksymalne wykorzystanie posiadanych środków transportowych zarówno mechanicznych, jak i konnych, drogą usprawnienia organizacji przewozów drzewa (ruch wahadłowy), powiększenia ilości godzin pracy taboru mechanicznego, pełnego wykorzystania ładowności oraz mocy pociągowej;
3)
zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do wydania zarządzeń mających na celu pełne pokrycie zapotrzebowań na części zamienne do ciągników produkcji krajowej, znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Leśnictwa;
4)
zobowiązuje się Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do wydania zarządzeń, mających na celu przyspieszenie napraw ciągników produkcji krajowej, znajdujących się w dyspozycji Ministerstwa Leśnictwa, których remonty wykonuje Techniczna Obsługa Rolnictwa P. P.;
5)
zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego do zapewnienia Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu niezbędnego zaopatrzenia:
a)
w artykuły żywnościowe dla robotników,
b)
w pasze dla zatrudnionego przy zrywce i wywózce sprzężaju konnego;
c)
w materiały budowlane niezbędne do przeprowadzenia remontu pomieszczeń dla robotników, transportu mechanicznego i ew. sprzężaju konnego,
d)
w inne artykuły techniczne znajdujące się w jego gestii;
6)
zobowiązuje się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wydania zarządzeń, mających na celu zaspokojenie potrzeb przewozowych Ministerstwa Leśnictwa w zakresie przewozów drewna opałowego - dodatkowo pozyskanego - które nie będą w dostatecznej mierze pokryte środkami przewidzianymi w punktach: 1), 2), 3), 4) niniejszego paragrafu.
Zobowiązuje się Ministra Leśnictwa do uzupełnienia obowiązujących przepisów w sprawie sortowania i klasyfikacji drewna w lasach państwowych przez wprowadzenie dla powyższej dodatkowej ilości 600.000 m sześć. drewna opałowego dodatkowej klasy jakości drewna opałowego niesortowanego, o zmienionych warunkach jakościowych.
Upoważnia się Ministra Leśnictwa do przyznania pracownikom leśnym, zatrudnionym przy wykonaniu zadań niniejszej uchwały, dodatkowej premii specjalnej w wysokości 50 zł od pozyskanego jednego m sześć. opału łącznie 30.000.000.- zł.
Zobowiązuje się Ministra Handlu Wewnętrznego do ustalenia rozdziału drewna, uzyskanego zgodnie z postanowieniami niniejszej uchwały, na poszczególne tereny, odczuwające deficyt środków opałowych i nadzoru nad akcją przerzutów drewna z miejsc pozyskania do miejsc konsumcji w taki sposób, by ilości pozyskane przekazywane były ośrodkom konsumcyjnym sukcesywnie w miarę ich pozyskiwania i by rozdział całej dodatkowej ilości drewna opałowego zakończony został do dnia 15 lutego 1951 r. bez uszczerbku dla wykonania podstawowego planu dystrybucji drewna opałowego zgodnie z nakazami państwowych planów gospodarczych.
Upoważnia się Ministra Leśnictwa do ustalenia, w oparciu o obowiązujące cenniki, cen dla drewna, o którym mowa w § 13, jako też dla drewna pozyskiwanego środkami własnymi nabywcy (§ 1).