Urlopy pracownicze na kształcenie się korespondencyjne i zaoczne.

Monitor Polski

M.P.1955.46.457

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 1955 r.

ZARZĄDZENIE NR 109
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 maja 1955 r.
w sprawie urlopów pracowniczych na kształcenie się korespondencyjne i zaoczne.

W celu stworzenia lepszych warunków do kształcenia się korespondencyjnego i zaocznego pracownikom urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw i instytucji gospodarki uspołecznionej zarządza się, co następuje:
Pracownikowi-studentowi ostatniego roku studiów na wydziale (studium) zaocznym szkoły wyższej może być na jego prośbę udzielony płatny urlop w wymiarze do 21 dni kalendarzowych dla opracowania pracy dyplomowej lub magisterskiej oraz przygotowania się i przystąpienia do egzaminu dyplomowego lub magisterskiego.
Urlopu, określonego w § 1, udziela się niezależnie od urlopu przysługującego na podstawie:
1)
zarządzenia nr 85 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 maja 1951 r. w sprawie urlopów pracowniczych na kształcenie się korespondencyjne i zaoczne (Monitor Polski Nr A-50, poz. 667),
2)
zarządzenia nr 35 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1955 r. w sprawie urlopów pracowniczych na kształcenie się na studiach zaocznych w wyższych szkołach rolniczych (Monitor Polski Nr 12, poz. 127),
3)
zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 lutego 1951 r. (Biuletyn PKPG Nr 5, poz. 54).
Pracownikowi-uczniowi średniej korespondencyjnej szkoły zawodowej, której siedziba znajduje się poza miejscem pracy i zamieszkania pracownika, przysługuje prawo do zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do siedziby szkoły i z powrotem na urlop udzielony w myśl zarządzeń wymienionych w § 2 pkt 1 i 3.
Przy udzielaniu urlopu (§ 1) oraz zwracaniu kosztów przejazdu (§ 3) mają zastosowanie odpowiednie przepisy zarządzeń wymienionych w § 2.
Urlop wypoczynkowy, udzielony w 1955 r. przed dniem ogłoszenia zarządzenia i wykorzystany na opracowanie pracy dyplomowej lub magisterskiej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego lub magisterskiego, może być na wniosek zainteresowanego pracownika potraktowany jako urlop pracowniczy na kształcenie się zaoczne, przewidziany w § 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.