Urlopy pracownicze na dokończenie nauk.

Monitor Polski

M.P.1954.A-31.455

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1973 r.

ZARZĄDZENIE NR 66
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 marca 1954 r.
w sprawie urlopów pracowniczych na dokończenie nauk.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy (Dz. U. Nr 20, poz. 168) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy pracowników urzędów i instytucji państwowych oraz przedsiębiorstw i zakładów gospodarki uspołecznionej, którzy:
1)
przystępują do egzaminu na tytuł zawodowy inżyniera bez odbycia studiów wyższych albo
2) 1
(uchylony),
3)
ubiegają się o stopień naukowy kandydata nauk lub doktora nauk.
1.
Pracownikom wymienionym w § 1 pkt 1 może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do 21 dni dla przygotowania się i przystąpienia do egzaminu na tytuł zawodowy inżyniera.
2. 2
(uchylony).
3.
Pracownikom wymienionym w § 1 pkt 3 może być udzielony urlop okolicznościowy w wymiarze do 28 dni dla przygotowania się i przystąpienia do egzaminów kandydackich, jak również dla przygotowania i przeprowadzenia obrony pracy kandydackiej lub pracy doktorskiej.
W przypadku przystąpienia przez pracownika powtórnie do tego samego egzaminu albo ponownego przygotowywania i obrony pracy kandydackiej lub doktorskiej pracownik może być zwolniony od pracy tylko na czas niezbędny dla złożenia samego egzaminu bądź przeprowadzenia obrony pracy kandydackiej lub doktorskiej.
Do dni urlopowych zalicza się również niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy, przypadające w okresie urlopu.
Czasu urlopu okolicznościowego nie wlicza się do przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
Za czas urlopu (zwolnienia od pracy) pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
Pracownik, który prosi o udzielenie urlopu okolicznościowego (zwolnienia od pracy), powinien przedstawić zaświadczenie właściwej szkoły wyższej (instytutu naukowego lub innej placówki naukowej), stwierdzające potrzebę udzielenia urlopu oraz termin i potrzebny czas urlopu.
1.
Udzielenie urlopu (zwolnienia od pracy) następuje z uwzględnieniem potrzeb zakładu pracy.
2.
Zakład pracy obowiązany jest sprawdzić, czy pracownik wykorzystał udzielony urlop (zwolnienie od pracy) zgodnie z celem.
Traci moc okólnik nr 189 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie urlopów pracowniczych na dokończenie nauk (Monitor Polski Nr A-105, poz. 1545).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 2 uchylony przez § 23 ust. 1 pkt 5 uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 23 marca 1973 r. w sprawie zasad kierowania pracowników uspołecznionych zakładów pracy do szkół dla pracujących i na studia dla pracujących w szkołach wyższych oraz ulg i świadczeń przysługujące tym pracownikom od zakładów pracy. (M.P.73.18.111) z dniem 1 września 1973 r.
2 § 2 ust. 2 uchylony przez § 23 ust. 1 pkt 5 uchwały nr 64 Rady Ministrów z dnia 23 marca 1973 r. w sprawie zasad kierowania pracowników uspołecznionych zakładów pracy do szkół dla pracujących i na studia dla pracujących w szkołach wyższych oraz ulg i świadczeń przysługujące tym pracownikom od zakładów pracy. (M.P.73.18.111) z dniem 1 września 1973 r.