Uprawnienia pracowników przechodzących do pracy dołowej w górnictwie węgla kamiennego.

Monitor Polski

M.P.1958.63.358

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1958 r.

UCHWAŁA NR 296
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 sierpnia 1958 r.
w sprawie uprawnień pracowników przechodzących do pracy dołowej w górnictwie węgla kamiennego.

Uchwałę stosuje się do pracowników w wieku do 45 lat, przechodzących - bez względu na przyczynę ustania zatrudnienia - z jednostek gospodarki uspołecznionej do pracy dołowej w resorcie górnictwa i energetyki w kopalniach węgla kamiennego, przedsiębiorstwach budowy kopalń przemysłu węglowego, Przedsiębiorstwie Budowy Szybów Przemysłu Węglowego, przedsiębiorstwach robót górniczych przemysłu węglowego lub Przedsiębiorstwie Płytkich Kopalń Węgla Kamiennego w budowie, zwanych dalej "przedsiębiorstwami górnictwa węglowego".
1.
Pracownikom określonym w § 1, którym w miejscu ostatniego zatrudnienia przysługiwało prawo do specjalnych wynagrodzeń (dodatków) za wysługę lat, Minister Górnictwa i Energetyki może przyznać uprawnienia do specjalnego wynagrodzenia kwartalnego określonego w uchwale Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1949 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla górników w górnictwie węglowym (Monitor Polski z 1949 r. Nr A-100, poz. 1175 i z 1957 r. Nr 69, poz. 423) od pierwszego dnia pracy dołowej w przedsiębiorstwie górnictwa węglowego, w takiej wysokości procentowej, w jakiej otrzymywali analogiczne wynagrodzenie bezpośrednio przed rozwiązaniem umowy o pracę w miejscu ostatniego zatrudnienia.
2.
Wysokość (procent) specjalnego wynagrodzenia kwartalnego, przyznanego w myśl ust. 1, nie może przekraczać maksymalnej wysokości (procentu) tego wynagrodzenia, przysługującego pracownikowi na danym stanowisku zgodnie z przepisami obowiązującymi w przedsiębiorstwach górnictwa węglowego.
Pracownikom określonym w § 1 Minister Górnictwa i Energetyki może zaliczyć okres poprzedniej nieprzerwanej pracy do okresu pracy warunkującego przyznanie nagrody jubileuszowej za nienaganną wieloletnią pracę w tym samym zawodzie bądź zakładzie pracy oraz bezpłatnego węgla opałowego przysługującego b. pracownikom przemysłu węglowego i wdowom po nich.
1.
Przepisy § 2 mogą mieć zastosowanie tylko w tych przypadkach, jeżeli pracownicy określeni w § 1 przystąpią do pracy dołowej w przedsiębiorstwie górnictwa węglowego w ciągu trzech miesięcy od dnia rozwiązania umowy o pracę z zakładem, w którym bezpośrednio przed ustaniem zatrudnienia pobierali specjalne wynagrodzenie (dodatek) za wysługę lat.
2.
Przepis § 3 może mieć zastosowanie tylko w tych przypadkach, jeżeli pracownicy określeni w § 1 przystąpią do pracy dołowej w przedsiębiorstwie górnictwa węglowego w ciągu trzech miesięcy od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia.
3.
Jeżeli niezachowanie terminu, o którym mowa w ust. 1 i 2, spowodowane było chorobą pracownika połączoną z niezdolnością do pracy, okres trzech miesięcy liczy się od dnia ustania przeszkody.
Przepisy §§ 2 i 3 mogą być odpowiednio stosowane do pracowników przechodzących do pracy dołowej w przedsiębiorstwach górnictwa węglowego z pracy na powierzchni w zakładach przemysłu węglowego.
Przyznane przez Ministra Górnictwa i Energetyki uprawnienia, o których mowa w § 2, przysługują pracownikom tak długo, jak długo są zatrudnieni przy pracy dołowej. W razie przejścia do pracy na powierzchni w zakładach przemysłu węglowego pracownicy mogą otrzymać specjalne wynagrodzenie kwartalne na ogólnych zasadach.
Przepisy uchwały nie naruszają uprawnień tych pracowników, których warunki zatrudnienia uregulowano w sposób korzystniejszy odrębnymi przepisami.
Minister Górnictwa i Energetyki określi szczegółowo tryb stosowania zasad przewidzianych uchwałą.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.