Uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w spółdzielczych zakładach produkcyjnych.

Monitor Polski

M.P.1959.40.186

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 marca 1959 r.
w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w spółdzielczych zakładach produkcyjnych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie stosuje się do zakładów produkcyjnych spółdzielni i terenowych związków spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, Związku Spółdzielni Mleczarskich, Centrali Spółdzielni Inwalidów oraz do zakładów produkcyjnych prowadzonych przez te centrale, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi".
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej przeprowadzają inspekcję w spółdzielczych zakładach produkcyjnych w sprawach związanych ze spekulacją i nadużyciami, a dotyczących obrotu towarami przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.
2.
Podstawą do przeprowadzenia w spółdzielczym zakładzie produkcyjnym inspekcji jest imienne zlecenie inspekcji, wystawione przez głównego lub wojewódzkiego inspektora Państwowej Inspekcji Handlowej.
Dla wykonywania swoich zadań organy Państwowej Inspekcji Handlowej upoważnione są w szczególności do:
1)
wstępu do magazynów i pomieszczeń, w których prowadzona jest produkcja, oraz dokonywania oględzin,
2)
przeglądania dokumentów, ksiąg oraz żądania wyjaśnień i odpisów,
3)
nieodpłatnego pobierania prób na zasadach określonych obowiązującymi przepisami.
Wykonywanie czynności, o których mowa w §§ 2 i 3, powinno odbywać się w obecności kierownika inspekcjonowanego zakładu lub osoby upoważnionej do zastępowania go.
1.
Z przebiegu czynności sporządza się protokół, który należy przedstawić do podpisu kierownikowi inspekcjonowanego zakładu lub osobie zastępującej go. Osoby te mogą zgłosić do protokołu swoje uwagi.
2.
Inspektorat przesyła odpis protokołu właściwej jednostce nadrzędnej nad zakładem inspekcjonowanym.
Zarządzenie nie ogranicza uprawnień organów Państwowej Inspekcji Handlowej do wykonywania na terenie zakładu produkcyjnego czynności związanych z prowadzeniem dochodzenia, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.