Uprawnienia Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego.

Monitor Polski

M.P.1959.40.184

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 marca 1959 r.
w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie stosuje się do zakładów produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi".
1.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej przeprowadzają inspekcję w zakładach produkcyjnych w sprawach związanych ze spekulacją i nadużyciami w zakresie jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.
2.
Podstawą do przeprowadzenia inspekcji w zakładzie produkcyjnym jest imienne zlecenie inspekcji wystawione przez głównego lub wojewódzkiego inspektora Państwowej Inspekcji Handlowej.
3.
Minister Przemysłu Chemicznego w ciągu 6 tygodni od wejścia w życie zarządzenia ustali w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego listę zakładów produkcyjnych, w stosunku do których nie mają zastosowania przepisy niniejszego zarządzenia lub mają zastosowanie w formie ograniczonej.
1.
Dla wykonywania swoich zadań organy Państwowej Inspekcji Handlowej uprawione są w szczególności do:
1)
wstępu do magazynów i pomieszczeń, w których prowadzona jest produkcja, oraz dokonywania oględzin,
2)
przeglądania dokumentów, ksiąg oraz żądania wyjaśnień i odpisów,
3)
nieodpłatnego pobierania prób na zasadach określonych obowiązującymi przepisami.
2.
Uprawnienia wymienione w ust. 1 dotyczą wyłącznie wyrobów, o których mowa w § 2 ust. 1.
Wykonywanie czynności, o których mowa w §§ 2 i 3, powinno odbywać się w obecności kierownika inspekcjonowanego zakładu lub osoby upoważnionej do zastępowania go.
1.
Z przebiegu czynności sporządza się protokół, który należy przedstawić do podpisu kierownikowi inspekcjonowanego zakładu lub osobie zastępującej go. Osoby te mogą zgłosić do protokołu swoje uwagi.
2.
Inspektorat przesyła odpis protokołu właściwej jednostce nadrzędnej nad zakładem inspekcjonowanym.
1.
Zarządzenie nie ogranicza uprawnień organów Państwowej Inspekcji Handlowej do wykonywania na terenie zakładu produkcyjnego czynności związanych z prowadzeniem dochodzenia, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. Nr 11, poz. 39).
2.
Zarządzenie nie uprawnia organów Państwowej Inspekcji Handlowej do wydawania zarządzeń zakładom produkcyjnym.
3.
Inspekcja przeprowadzona przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej nie zwalnia zakładów produkcyjnych od odpowiedzialności za właściwą jakość produkowanych towarów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.