Uprawnienia Ministra Oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego oraz w zakresie sieci i organizacji przedszkoli, prowadzonych przez instytucje i zakłady pracy podlegające innym ministrom.

Monitor Polski

M.P.1953.A-95.1324

Akt utracił moc
Wersja od: 21 października 1953 r.

UCHWAŁA NR 746
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 października 1953 r.
w sprawie uprawnień Ministra Oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego oraz w zakresie sieci i organizacji przedszkoli, prowadzonych przez instytucje i zakłady pracy podlegające innym ministrom.

W celu skoordynowania działalności poszczególnych ministerstw prowadzących przedszkola w ramach działalności socjalnej oraz w celu umożliwienia ustalania właściwego planu ich usług, stosownie do zwiększonego stanu zatrudnienia kobiet, jak również w celu podniesienia poziomu pracy wychowawczej w przedszkolach - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Zleca się Ministrowi Oświaty nadzór pedagogiczny, nadzór nad siecią i organizacją przedszkoli oraz nadzór nad wykonywaniem przepisów obowiązujących w tym zakresie w przedszkolach, prowadzonych przez instytucje i zakłady pracy podlegające innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podległe instytucje i zakłady pracy prowadzą lub będą prowadzić przedszkola, do wydania w porozumieniu z Ministrem Oświaty zarządzeń ustalających, że:
1)
wszelkie przepisy, zarządzenia, instrukcje itp. dotyczące przedszkoli, wydawane przez Ministerstwo Oświaty, obowiązują przedszkola prowadzone przez podległe im zakłady pracy;
2)
projekty inwestycyjne w zakresie lokalizacji oraz podstawowego wyposażenia przedszkoli powinny być przedstawione do opinii odpowiednim organom administracji szkolnej (Ministerstwo Oświaty, wydziały oświaty prezydiów wojewódzkich rad narodowych, Rady Narodowej m. st. Warszawy i Rady Narodowej m. Łodzi); w skład komisji dokonujących odbioru inwestycji z zakresu przedszkoli powinni wchodzić przedstawiciele zainteresowanych wydziałów oświaty;
3)
każde przedszkole podlega ewidencji właściwego terenowo wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i Rady Narodowej m. Łodzi);
4)
wszelkie zmiany w sieci przedszkoli (korektura sieci, uruchomienie, zamknięcie) mogą być dokonywane jedynie za zgodą właściwego terenowo wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i Rady Narodowej m. Łodzi).
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do przedkładania planów gospodarczych w zakresie przedszkoli Ministrowi Oświaty w trybie i w terminach ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
Zobowiązuje się Ministra Oświaty do opracowywania na podstawie planów, wymienionych w § 3, planu zbiorczego i przedstawiania go Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Postanowienia niniejszej uchwały nie dotyczą przedszkoli prowadzonych przez Ministerstwa Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego. Uprawnienia Ministra Oświaty w odniesieniu do tych przedszkoli ustali Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.