Upoważnienie przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Aptek Społecznych" do udzielania zamówień w zakresie dostaw osobom nie wymienionym w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-82.1144

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 sierpnia 1951 r.
w sprawie upoważnienia przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Aptek Społecznych" do udzielania zamówień w zakresie dostaw osobom nie wymienionym w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Na podstawie §§ 12, 13. ust. 4 i § 54 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448) zarządza się, co następuje:
Upoważnia się do dnia 31 grudnia 1951 r. przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Aptek Społecznych" do udzielania zamówień w trybie bezprzetargowym osobom nie wymienionym w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448) w zakresie dostaw przeznaczonych do wyposażenia własnych aptek przedsiębiorstwa, bez potrzeby uzyskiwania stwierdzenia odmowy przyjęcia zamówienia przez organizacje do tego uprawnione, a mianowicie w zakresie dostaw urządzeń aptecznych, aparatury, utensyliów i naczyń aptecznych do wysokości 15.000 zł.
1.
Zakup artykułów i urządzeń już używanych może nastąpić wyłącznie po cenach ustalonych przez komisje powołane przez dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych", zwane dalej "komisjami".
2.
Komisje mogą być powoływane jednorazowo dla określonego udzielenia zamówienia w trybie bezprzetargowym lub jako organa stałe.
1.
W skład komisji wchodzą:
a)
przewodniczący wyznaczony przez dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych" oraz jako członkowie:
b)
delegat prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej - Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi (Wydział Zdrowia);
c)
rzeczoznawca każdorazowo wyznaczony przez dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych";
d)
sekretarz-protokolant wyznaczony przez dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych", a także
e)
zaproszeni przez przewodniczącego przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia lub innych zainteresowanych organizacji zawodowych lub społecznych.
2.
Ministerstwo Zdrowia oraz organa kontroli wewnętrznej mogą delegować do komisji swych przedstawicieli w celu sprawowania nadzoru.
3.
Osoby, wymienione w ust. 1 lit. d) i w ust. 2, nie biorą udziału w głosowaniu.
4.
Posiedzenie komisji zwołuje przewodniczący z polecenia dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych" w miarę napływających ofert w miejscowości przez niego wskazanej. Posiedzenie komisji może być zwołane dla rozpatrzenia nawet jednej oferty, jeżeli żądana cena oferowanego przedmiotu przekracza 3.000 zł. W przypadkach, w których przedmiot oferty nie może być dostarczony na posiedzenie komisji (§ 6 ust. 1 lit. c), posiedzenie komisji może być zwołane dopiero po dokonaniu przez rzeczoznawcę (ust. 1 lit. c) oględzin oferowanego przedmiotu i po złożeniu przez niego opinii na piśmie co do przydatności i stopnia zużycia oferowanego przedmiotu.
5.
Z przebiegu posiedzenia komisji powinien być sporządzony protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
6.
Wynagrodzenie przewodniczącego i członków komisji za udział w posiedzeniach wypłaca się na zasadach przewidzianych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 lipca 1951 r. w sprawie powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 816), przy czym wynagrodzenie członka komisji określa się w wysokości równej diecie dziennej, przewidzianej przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
7.
Zamiejscowi członkowie komisji otrzymują ponadto zwrot kosztów przejazdu i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
1.
Do zadań komisji należą: rozpatrywanie ofert bez względu na wysokość żądanej ceny za oferowane przedmioty, oględziny oferowanych przedmiotów z zastrzeżeniem przepisów § 3 ust. 4 oraz orzekanie o ich przydatności i stopniu zużycia jak również określanie cen za te przedmioty.
2.
Orzeczenia komisji są dla dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych" wiążące z wyjątkiem przypadku, gdy określona przez komisję cena przekracza cenę żądaną.
Podstawę do określania ceny stanowią ceny zbytu przemysłu państwowego na takie same przedmioty lub na przedmioty o zbliżonych cechach technicznych, zmniejszone o stopień zużycia, wyrażony w procentach co do każdego przedmiotu i ustalony przez komisję. Orzeczenie komisji powinno być szczegółowo uzasadnione w protokole.
1.
Oferta powinna zawierać:
a)
oznaczenie osoby i adresu oferenta oraz datę sporządzenia oferty;
b)
dokładne określenie oferowanego przedmiotu, ceny jednostkowej i sumy ogólnej, jak również okresu czasu, przez który oferta wiąże oferenta;
c)
oświadczenie, że oferent przedstawi oferowany przedmiot na posiedzenie komisji w terminie określonym przez dyrektora przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych" lub, że przedmiot ze względu na jego rodzaj nie może być dostarczony i jest do obejrzenia w określonym miejscu i terminie.
2.
Oferta powinna być własnoręcznie podpisana przez oferenta lub upoważnionego przez niego zastępcę.
Wszystkie materiały związane z rozpatrywaniem ofert przewodniczący komisji przekazuje niezwłocznie wraz z protokołem z posiedzenia komisji dyrektorowi przedsiębiorstwa "Centrala Aptek Społecznych" w celu wydania decyzji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.