Upoważnienie Narodowego Banku Polskiego do wprowadzenia bonów na wkłady oszczędnościowe z losowaniem premii w postaci samochodów osobowych.

Monitor Polski

M.P.1981.6.54

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 lutego 1981 r.
w sprawie upoważnienia Narodowego Banku Polskiego do wprowadzenia bonów na wkłady oszczędnościowe z losowaniem premii w postaci samochodów osobowych.

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) oraz § 5 uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1980 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 155) zarządza się, co następuje:
1.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do wprowadzenia przez powszechne kasy oszczędności bonów na wkłady oszczędnościowe z losowaniem premii w postaci samochodów osobowych, zwanych dalej "bonami samochodowymi".
2.
Wartość nominalna bonu samochodowego wynosi 20.000 złotych.
1.
Bon samochodowy jest dokumentem imiennym, wystawionym na imię i nazwisko osoby wnoszącej wkład albo na imię i nazwisko wskazanej przez nią osoby.
2.
W razie utraty bonu samochodowego podlega on umorzeniu na zasadach i w trybie przepisów o umarzaniu utraconych imiennych książeczek oszczędnościowych.
1.
Bon samochodowy może być przez jego właściciela w każdym czasie zgłoszony do wykupu.
2.
Wykupu dokonuje się według wartości nominalnej.
1.
Właściciele bonów samochodowych biorą udział w kwartalnych losowaniach premii w postaci samochodów osobowych.
2.
Narodowy Bank Polski będzie przeprowadzał publiczne i komisyjne losowania premii w postaci samochodów osobowych co kwartał miedzy dniem 20 a 30 miesiąca stycznia, kwietnia, lipca i października każdego roku.
3.
Warunkiem udziału w losowaniu jest posiadanie bonu samochodowego przez jego właściciela co najmniej przez pełny kwartał kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym odbywa się losowanie.
1.
W razie wylosowania premii w postaci samochodu właściciel bonu samochodowego otrzymuje dokument uprawniający do odbioru samochodu za zwrotem bonu samochodowego, który nie podlega wykupowi.
2.
Jeżeli wykup bonu samochodowego nastąpił przed terminem odbioru dokumentu uprawniającego do odbioru samochodu, wydanie tego dokumentu następuje po wpłaceniu powszechnej kasie oszczędności równowartości wykupionego bonu samochodowego.
1.
Koszty nabycia samochodów przeznaczonych na premie są finansowane z funduszu premiowego.
2.
Fundusz premiowy jest tworzony:
1)
z oprocentowania wkładów oszczędnościowych, na które wystawiono bony samochodowe, w wysokości 4% w stosunku rocznym,
2)
z wkładów oszczędnościowych, na które zostały wylosowane premie w postaci samochodów.
3.
Premia w postaci samochodu osobowego przypada co kwartał na każdy 1.000 bonów samochodowych biorących udział w losowaniu.
1.
Bony samochodowe wystawiane są przez powszechne kasy oszczędności i ich ekspozytury oraz przez upoważnione agencje i placówki pocztowo-telekomunikacyjne.
2.
Wykupu bonów samochodowych dokonują powszechne kasy oszczędności i ich ekspozytury.
Właściciele książeczek oszczędnościowych z wkładami po 9.000 zł z losowaniem premii w postaci samochodów osobowych oraz właściciele bonów na wkłady oszczędnościowe z losowaniem premii w postaci samochodów osobowych, wprowadzonych zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1976 r. (Monitor Polski z 1977 r. Nr 1, poz. 8 i z 1979 r. Nr 14, poz. 82), którzy w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. po dokonaniu odpowiedniej dopłaty nabędą bon samochodowy (bony samochodowe) o wartości nominalnej 20.000 zł, wezmą udział w losowaniu nagród pieniężnych za kwartał, w którym nabyli nowy bon samochodowy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 marca 1981 r.