Upoważnienie jednostek handlu hurtowego i detalicznego do udzielania zamówień na dostawy i roboty w zakresie artykułów przemysłowych rzemieślnikom i chałupnikom.

Monitor Polski

M.P.1955.78.942

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie upoważnienia jednostek handlu hurtowego i detalicznego do udzielania zamówień na dostawy i roboty w zakresie artykułów przemysłowych rzemieślnikom i chałupnikom.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 494) zarządza się, co następuje:
Jednostki handlu hurtowego i detalicznego podległe Ministrowi Handlu Wewnętrznego mogą, w przypadku gdy zachodzi potrzeba rozszerzenia asortymentu towarowego objętego zakresem działalności handlowej tych jednostek, powierzać rzemieślnikom oraz chałupnikom do przerobu i uszlachetnienia artykuły przemysłowe, jak również zakupywać od tych osób gotowe wyroby przemysłowe w celu dalszej odsprzedaży - przy zachowaniu przepisów niniejszego zarządzenia bez obowiązku stosowania się do wymagań ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. (Dz. U. Nr 63, poz. 494) i przepisów na jej podstawie wydanych.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
jednostki handlu hurtowego i detalicznego - rozumie się zarówno przedsiębiorstwa państwowe, jak i upoważnione przez dyrektora przedsiębiorstwa punkty sprzedaży,
2)
rzemieślnik - rozumie się osobę posiadającą kartę rzemieślniczą i kartę rejestracyjną,
3)
chałupnik - rozumie się osobę, nie będącą rzemieślnikiem w rozumieniu pkt 2, a wykonującą przemysł ludowy lub domowy.
1.
Ogólna wartość zamówień udzielonych jednemu rzemieślnikowi (chałupnikowi) na przerób lub uszlachetnienie artykułów przemysłowych dostarczonych przez zamawiającego nie może przekraczać kwoty 1.500 zł miesięcznie, a ogólna wartość zakupów wyrobów przemysłowych wykonanych z surowca rzemieślnika (chałupnika) nie może przekraczać kwoty 10.000 zł miesięcznie.
2.
Udzielanie zamówień w trybie niniejszego zarządzenia nie może spowodować niewykonania planu zakupów u dostawców będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, ani też tworzenia nadmiernych zapasów towarów.
Udzielanie zamówień w trybie niniejszego zarządzenia może nastąpić jedynie po stwierdzeniu, że w siedzibie przedsiębiorstwa (upoważnionego punktu sprzedaży) nie ma jednostki gospodarki uspołecznionej, która podjęłaby się wykonania zamówienia.
Wynagrodzenie za przerób lub uszlachetnienie artykułów przemysłowych lub cena zakupu wyrobów przemysłowych wykonanych z surowca rzemieślnika (chałupnika) powinny być określone w ten sposób, by cena sprzedaży tych artykułów nie odbiegała od ustalonych cen podobnych artykułów.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie upoważnienia podległych przedsiębiorstw państwowych handlu detalicznego do dokonywania zakupów artykułów przemysłowych u osób nie wymienionych w § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 813).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.