Upoważnienie Instytutu Farb i Lakierów do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości farb i lakierów.

Monitor Polski

M.P.1965.19.86

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA POLSKIEGO KOMITETU NORMALIZACYJNEGO
z dnia 2 kwietnia 1965 r.
w sprawie upoważnienia Instytutu Farb i Lakierów do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości farb i lakierów.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) zarządza się, co następuje:
Upoważnia się Instytut Farb i Lakierów z siedzibą w Gliwicach, zwany dalej "Instytutem", do przyznawania prawa do oznaczania znakiem jakości farb i lakierów oraz kontroli prawidłowości używania znaku jakości.
Upoważnienia, o których mowa w § 1, Instytut wykonywać będzie w trybie i na zasadach określonych uchwałą nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakiem jakości (Monitor Polski Nr 97, poz. 531) i uchwałą nr 532 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1961 r. w sprawie rozwoju produkcji wyrobów oznaczonych znakiem jakości (Monitor Polski Nr 98, poz. 409), w zarządzeniach Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i właściwych ministrów, wydanych na podstawie powołanych uchwał, oraz wytycznych i instrukcji Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
1.
Zasady i tryb przyznawania znaku jakości oraz kontroli prawidłowości stosowania znaku jakości ustala regulamin ogólny znaku jakości, stanowiący załącznik do zarządzenia nr 35 Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 7 lipca 1961 r. (Biuletyn PKN Nr 8–9, poz. 62).
2.
Kryteria kwalifikowania farb i lakierów do oznaczania znakiem jakości ustali Instytut w uzgodnieniu z Biurem Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
Komisje rzeczoznawców do oceny jakości wyrobów, o których mowa w § 14 ust. 2 uchwały nr 426 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1958 r., powołuje Instytut w uzgodnieniu z Biurem Znaku Jakości.
Kontrolę prawidłowości stosowania znaku jakości sprawuje Instytut. W razie stwierdzenia niedopełnienia przez producenta warunków związanych z przyznawaniem znaku, Instytut ma obowiązek cofnąć prawo do oznaczania wyrobów znakiem jakości.
1.
Ubiegający się o prawo oznaczania farb i lakierów znakiem jakości wnoszą do Instytutu opłaty za przeprowadzenie badania wzorców oraz za kontrolę prawidłowości używania znaku jakości.
2.
Opłaty za przyznane prawo do oznaczania farb i lakierów znakiem jakości przekazywane są przez producenta bieżąco na rachunek budżetu Państwa za pośrednictwem Biura Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
3.
Instytut opracuje cennik opłat, o których mowa w ust. 1, i uzyska w obowiązującym trybie zatwierdzenie tego cennika.
1.
Zobowiązuje się Instytut do:
1)
prowadzenia rejestru wniosków o przyznanie prawa do oznaczania wyrobów znakiem jakości,
2)
prowadzenia rejestru wydanych zezwoleń na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
3)
publikowania i przekazywania informacji o udzieleniu, wygaśnięciu oraz cofnięciu zezwolenia na oznaczanie wyrobów znakiem jakości,
4)
określania zasad pobierania i postępowania z wzorcami badanych wyrobów,
5)
ustalenia wzoru zezwolenia na oznaczanie wyrobu znakiem jakości,
6)
sporządzania okresowych analiz i ocen stanu jakościowego badanych wyrobów, wyników przeprowadzanych kontroli oraz opracowywania wniosków dotyczących poprawy jakości wyrobów podlegających badaniom.
2.
Wytyczne w sprawach, o których mowa w ust. 1, ustali Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
1.
Nadzór nad przyznawaniem przez Instytut prawa do oznaczania znakiem jakości farb i lakierów sprawuje Polski Komitet Normalizacyjny przez Biuro Znaku Jakości.
2.
W ramach uprawnień wynikających z przepisu ust. 1 Biuro Znaku Jakości przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym upoważnione jest do przeprowadzania doraźnych kontroli działalności prowadzonej przez Instytut w zakresie ustalonym w § 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.