Upamiętnienie Mieczysława Grydzewskiego oraz jego wkładu w kulturę narodową w 50. rocznicę śmierci.

Monitor Polski

M.P.2020.205

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 lutego 2020 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 13 lutego 2020 r.
w sprawie upamiętnienia Mieczysława Grydzewskiego oraz jego wkładu w kulturę narodową w 50. rocznicę śmierci

W 2020 roku obchodzimy 50. rocznicę śmierci Mieczysława Grydzewskiego, zmarłego na emigracji, redaktora, wydawcy, krytyka literackiego i dziennikarza.

Od 1920 roku Mieczysław Grydzewski wydawał miesięcznik "Skamander", wokół którego skupiła się grupa młodych poetów, kojarzona do dzisiaj z tytułem tego pisma. W 1924 roku rozpoczął wydawanie "Wiadomości Literackich" - jednego z najważniejszych czasopism Polski międzywojennej - które przetrwały, w różnych wcieleniach, niemal 60 lat.

Ostatni przedwojenny numer "Wiadomości Literackich" ukazał się z datą 3 września 1939 roku. Mieczysław Grydzewski opuścił Polskę i udał się na emigrację, z której nigdy nie wrócił. Wróciły jednak "Wiadomości ..." pod jego redakcją: najpierw w Paryżu jako "Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie", a później w Londynie jako "Wiadomości".

Przez kilkadziesiąt lat "Wiadomości" redagowane na uchodźstwie przez Grydzewskiego, następnie przez Michała Chmielowca i aż do wiosny 1981 roku przez Stefanię Kossowską, były najważniejszym ośrodkiem integrującym polskich emigracyjnych poetów i pisarzy. Mieczysław Grydzewski i skupione wokół niego środowisko "Wiadomości" pozostaje symbolem nieprzejednanej postawy wobec Rosji Sowieckiej i komunistycznych władz oraz niezłomnego przywiązania do idei niepodległości Polski.

Życie i dzieło Mieczysława Grydzewskiego przypominają o tym, o czym wciąż zbyt łatwo zapominamy: że życie twórcze i duchowe społeczeństwa nie opiera się wyłącznie na indywidualnym wysiłku jednostek. Literatura powstaje w procesie pracy zbiorowej: od redaktorki, tłumacza, księgowej po drukarza. Nie ma literatury bez życia literackiego i nie ma kultury bez instytucji kultury, które muszą być dla twórców oparciem.

W 50. rocznicę śmierci Mieczysława Grydzewskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć jego pamięci i dziełu.