Monitor Polski

M.P.2019.897

| Akt nienormatywny
Wersja od: 30 września 2019 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 11 września 2019 r.
w sprawie upamiętnienia 65. rocznicy uwięzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku-Lesie

W 65. rocznicę uwięzienia w Prudniku-Lesie Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić męża stanu, pasterza Kościoła polskiego w trudnych czasach komunizmu, wybitnego kapłana i humanistę, nieugiętego obrońcę polskich interesów narodowych.

Kardynał Stefan Wyszyński był oparciem moralnym dla milionów rodaków w kraju i za granicą. Odważnie występował w obronie polskiej niepodległości i suwerenności, ukazywał wielkie i piękne karty naszych dziejów. Jego słynne słowa "non possumus" (nie ustąpimy) są do dziś drogowskazem w walce o własne przekonania i wartości.

W latach 1954-1955 kardynał Stefan Wyszyński uwięziony był w klasztorze oo. Franciszkanów w Prudniku-Lesie, gdzie zrodziła się idea Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i zawierzenia Polski opiece Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzięki temu przeprowadził nas jako naród przez okres totalitaryzmu komunistycznego, broniąc polskiej tradycji, tożsamości i praw człowieka. W kazaniu na Jasnej Górze w dniu 1 czerwca 1958 roku powiedział: "Na każdym kroku walczyć będziemy o to, aby Polska Polską była! Aby w Polsce po polsku się myślało".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa najwyższy hołd Czcigodnemu Słudze Bożemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.