Monitor Polski

M.P.2019.1

| Akt nienormatywny
Wersja od: 2 stycznia 2019 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 grudnia 2018 r.
w sprawie upamiętnienia 200. rocznicy urodzin Ernesta Malinowskiego

200 lat temu, 5 stycznia 1818 roku, w rodzinie o głębokich tradycjach niepodległościowych urodził się uznany inżynier drogowy i kolejowy Ernest Malinowski. W Peru obchodzony jest Rok Upamiętnienia 200-lecia Urodzin wybitnego Polaka, który wpisał się w historię tego kraju, stając się jego narodowym bohaterem.
Największym osiągnięciem Ernesta Malinowskiego, dzięki któremu zyskał światową sławę, było zaprojektowanie i budowa kolei transandyjskiej. Licząca prawie 220 km linia kolejowa wznosi się do dziś na wysokość prawie 5000 m n.p.m., będąc przełomowym osiągnięciem ówczesnej techniki. O kolei tej, zwłaszcza o znajdujących się na jej trasie mostach i tunelach, pisały wszystkie najważniejsze czasopisma techniczne na świecie. Aż do 2006 r. była to najwyżej położona linia kolejowa na świecie.

Ernest Malinowski jako Obywatel Honorowy Peru, pracujący dla tego kraju przez 43 lata, nie mogąc powrócić do własnej Ojczyzny, był i wciąż jest obecny w pamięci Peruwiańczyków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyłącza się do uczczenia 200. rocznicy urodzin naszego wybitnego Rodaka, wyrażając uznanie dla jego postawy i dorobku zawodowego, którym wpisał się w światowe dziedzictwo kulturowe i techniczne.