Upamiętnienie 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

Monitor Polski

M.P.2020.1184

| Akt nienormatywny
Wersja od: 14 grudnia 2020 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 27 listopada 2020 r.
w sprawie upamiętnienia 190. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku członkowie sprzysiężenia podporucznika Piotra Wysockiego zawiązanego w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty zaatakowali Belweder, a następnie wspierani przez oddziały wojska polskiego i mieszkańców Warszawy zdobyli Arsenał. W wyniku walk, a następnie negocjacji podjętych przez Rząd Tymczasowy, doprowadzono do wycofania oddziałów rosyjskich ze stolicy wraz ze znienawidzonym wielkim księciem Konstantym. Warszawa była wolna. Tak rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd żołnierzom wojska polskiego, którzy bohatersko walczyli z rosyjskim agresorem w bitwach pod Stoczkiem, Wawrem, Olszynką Grochowską, Białołęką, Dębem Wielkiem, Iganiami, Ostrołęką. Zachowujemy w pamięci generałów i oficerów, dowódców Powstania Listopadowego, w tym Józefa Chłopickiego, Ignacego Prądzyńskiego, Jana Skrzyneckiego, Józefa Dwernickiego, Józefa Bema i Józefa Sowińskiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć posłom, senatorom, członkom Rządu Narodowego, uczestnikom walk partyzanckich w Królestwie Polskim i na Litwie i wszystkim tym, którzy w okresie Powstania Listopadowego, niejednokrotnie oddając życie, służyli sprawie polskiej.

W 190. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, największego zrywu militarnego w okresie rozbiorów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboki szacunek dla jego uczestników - naszych przodków, wielkich patriotów dążących do odzyskania przez Polskę niepodległości.