Ulgi w podatku gruntowym z tytułu kontraktacji młodego bydła rzeźnego.

Monitor Polski

M.P.1970.13.113

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 kwietnia 1970 r.
w sprawie ulg w podatku gruntowym z tytułu kontraktacji młodego bydła rzeźnego.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1966 r. Nr 2, poz. 12) zarządza się, co następuje:
1.
Podatnikom podatku gruntowego prowadzącym indywidualne gospodarstwa rolne, którzy począwszy od 1970 r. dostarczą Państwu zakontraktowane młode bydło rzeźne w rozmiarach przekraczających ustaloną dla danego powiatu (gromady, miasta, osiedla) normę dostaw właściwą dla obszaru użytków rolnych gospodarstwa, przyznaje się ulgę w podatku gruntowym, zwaną dalej ulgą kontraktacyjną.
2.
Do obszaru użytków rolnych gospodarstwa zalicza się użytkowane przez podatnika grunty własne oraz dzierżawione lub użytkowane przez niego grunty prywatne i państwowe, według stanu na dzień 1 stycznia roku, na który zostały zawarte umowy kontraktacji młodego bydła rzeźnego.
1.
Ulgę kontraktacyjną przyznaje się, jeżeli są spełnione równocześnie następujące warunki:
1)
dostarczone w ramach umów kontraktacji młode bydło rzeźne wyprodukowane zostało w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez podatnika albo przez jego krewnego lub powinowatego, jeżeli podatnik nie jest zdolny do prowadzenia gospodarstwa, a prowadzący gospodarstwo krewny lub powinowaty nie posiada własnego gospodarstwa rolnego i jest wpisany w karcie gospodarstwa gromadzkiej księgi gospodarczej;
2)
stan pogłowia krów w gospodarstwie rolnym na dzień 31 grudnia 1968 r. nie uległ zmniejszeniu, chyba że zmniejszenie pogłowia krów nastąpiło w wyniku wybrakowań z urzędu lub wypadków losowych albo ubytek powstały w wyniku selekcji został uzupełniony cielnymi jałowicami; jeżeli kontraktujący młode bydło rzeźne nie prowadził w 1968 r. gospodarstwa rolnego albo jeżeli zaszła zmiana w stanie pogłowia krów, która została spowodowana istotną zmianą rozmiarów gospodarstwa rolnego, stan pogłowia krów przyjmuje się według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok, na który zostały zawarte umowy kontraktacji;
3)
na gospodarstwie nie ciążą zaległości w obowiązkowych dostawach zwierząt rzeźnych z tego roku, na który zostały zawarte umowy kontraktacji młodego bydła rzeźnego i z lat poprzednich.
2.
Spełnienie warunków wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 stwierdza podatnik we wniosku o przyznanie ulgi; w razie ujawnienia niezgodności oświadczenia ze stanem faktycznym przyznana ulga ulega cofnięciu.
1.
Podstawę obliczenia ulgi kontraktacyjnej stanowi nadwyżka ilości kilogramów wagi netto młodego bydła rzeźnego dostarczonego w wykonaniu zawartych na dany rok umów kontraktacji ponad normę dostaw właściwą dla danego gospodarstwa rolnego.
2.
Jeżeli użytki rolne są objęte wspólną gospodarką w rozumieniu przepisów o podatku gruntowym albo wchodzą w skład spadku prawnie nie podzielonego, za podstawę obliczenia ulgi kontraktacyjnej przyjmuje się normę dostaw właściwą dla wszystkich użytków rolnych jako całości, a dostawy poszczególnych właścicieli lub współwłaścicieli sumuje się.
3.
Ulga kontraktacyjna wynosi 4 zł za każdy kilogram nadwyżki (ust. 1), z tym jednak że wysokość ulgi za dany rok łącznie z obniżkami i ulgami w podatku gruntowym z innych tytułów nie może przekroczyć rocznego wymiaru podatku gruntowego.
4.
W razie zbiegu obniżek i ulg w podatku gruntowym z różnych tytułów, ulgę kontraktacyjną potrąca się od kwoty podatku pozostałej po potrąceniu innych ulg.
5.
Ulgę kontraktacyjną potrąca się z wymiaru podatku gruntowego ustalonego na następny rok.
1.
Ulgę kontraktacyjną przyznaje się na wniosek podatnika, złożony właściwemu biuru gromadzkiej rady narodowej w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 marca roku następnego, po wykonaniu dostaw kontraktowanego młodego bydła rzeźnego.
2.
Wniosek o przyznanie ulgi kontraktacyjnej powinien być udokumentowany zaświadczeniem jednostki kontraktującej, stwierdzającym ilość kilogramów młodego bydła rzeźnego dostarczonego w wykonaniu zawartych na dany rok umów kontraktacji.
3.
W razie złożenia wniosku o przyznanie ulgi kontraktacyjnej po terminie określonym w ust. 1 podatnik traci prawo do ulgi. Biuro gromadzkiej rady narodowej może jednak uznać w uzasadnionych wypadkach opóźnienie złożenia wniosku za usprawiedliwione, jeżeli opóźnienie to nie przekracza dwóch miesięcy.
1.
Decyzję w sprawie przyznania ulgi kontraktacyjnej wydaje biuro gromadzkiej rady narodowej właściwe w sprawach wymiaru podatku gruntowego.
2.
Biuro gromadzkiej rady narodowej w terminie do dnia 15 czerwca zawiadamia na piśmie organ finansowy prezydium powiatowej rady narodowej o ogólnej kwocie ulg kontraktacyjnych zrealizowanych przez odpis na kontach podatkowych.
Przepisy dotyczące biur gromadzkich rad narodowych stosuje się odpowiednio do właściwych do spraw finansowych organów prezydiów miejskich rad narodowych, dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty oraz wyłączonych z województw i rad narodowych osiedli.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się po raz pierwszy przy wymiarze podatku gruntowego za rok 1971.