§ 3. - Ulgi podatkowe dla spółdzielni pracy.

Monitor Polski

M.P.1960.77.356

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1960 r.
§  3.
1.
Ulga z tytułu inwestycji, o których mowa w § 2 przysługuje, jeżeli inwestycji dokonano w ramach zatwierdzonego rzeczowo-finansowego planu inwestycyjnego.
2.
Celem stwierdzenia prawa do przyznania ulgi z tytułu inwestycji spółdzielnia obowiązana jest przedłożyć wniosek oraz zestawienie nakładów dokonanych w ramach zatwierdzonego planu rzeczowo-finansowego, obejmującego inwestycje w zakresie usług dla ludności.
3.
Wniosek o przyznanie ulgi z tytułu inwestycji obowiązana jest złożyć spółdzielnia w organie finansowym właściwym dla niej do ustalenia i poboru podatku dochodowego i podatku od operacji nietowarowych przed upływem terminu przewidzianego do przeprowadzenia rozliczenia rocznego z tytułu tych zobowiązań, za rok podatkowy, w którym inwestycje zostały zakończone i oddane do użytku.
4.
Organ finansowy, rozpatrując wniosek o przyznanie ulgi z tytułu inwestycji, wyda decyzję, ustalając wysokość kwoty podlegającej potrąceniu z tego tytułu za dany rok podatkowy, po uprzednim zbadaniu ksiąg rachunkowych i bilansu spółdzielni za okres, w którym dokonano inwestycji, oraz po stwierdzeniu, że poniesione nakłady na sfinansowanie inwestycji zostały - zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie księgowości - przeniesione z konta inwestycji rozpoczętych na konto inwestycji zakończonych. Od decyzji organu finansowego służy spółdzielni prawo wniesienia odwołania do bezpośrednio wyższego organu finansowego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Organ odwoławczy wydaje decyzję ostateczną.
5.
Jeżeli uiszczona za dany rok podatkowy suma podatku dochodowego i podatku od operacji nietowarowych przekracza kwotę podatku, jaka przypadałaby po zastosowaniu ulgi z tytułu inwestycji, nadpłacona kwota podatku podlega zwrotowi.