Ulgi podatkowe dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu.

Monitor Polski

M.P.1975.13.76

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1977 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 kwietnia 1975 r.
w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników zatrudniających pracowników w celu nauki zawodu.

Na podstawie art. 3 i 35 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Rzemieślnikom zatrudniającym pracowników w celu nauki zawodu przysługują z tytułu wyszkolenia pracownika na czeladnika ulgi podatkowe w wysokości i na warunkach określonych w zarządzeniu.
2.
Ulgi podatkowe nie przysługują rzemieślnikom za wyszkolenie pracowników będących już czeladnikami lub wykwalifikowanymi pracownikami w innych zawodach rzemieślniczych.
 
1.
Ulga podatkowa wynosi 10.000 zł.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - zgodnie z zasadami określonymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług - mogą podwyższać ulgę podatkową, nie wyżej jednak niż do kwoty 18.000 zł, za wyszkolenie pracowników w tych rodzajach zawodów rzemieślniczych, których rozwój na terenie województwa jest szczególnie potrzebny.
1.
Rzemieślnikowi przysługuje ulga podatkowa, jeżeli zatrudniał pracownika w celu nauki zawodu przez cały okres tej nauki przewidziany w umowie o pracę.
2.
Jeżeli umowa o pracę w celu nauki zawodu została przedwcześnie rozwiązana z przyczyn niezależnych od rzemieślnika i pracownik został skierowany przez cech na dokończenie nauki zawodu w innym rzemieślniczym zakładzie pracy, wówczas przysługującą z tytułu wyszkolenia ulgę podatkową dzieli się między obydwu rzemieślników proporcjonalnie do ilości miesięcy prowadzonego przez nich szkolenia. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy nastąpiło z winy szkolącego rzemieślnika, ulga podatkowa przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu szkolenia tylko temu rzemieślnikowi, u którego pracownik ukończył naukę zawodu.
1.
Ulgę podatkową potrąca się od kwoty podatków obrotowego i dochodowego albo opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, należnych za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi, do końca roku podatkowego, w którym ulga została przyznana.
2.
Jeżeli kwota ulgi przekracza kwotę podatków (opłaty skarbowej) należnych na okres, o którym mowa w ust. 1, potrącenia reszty kwoty ulgi dokonuje się w następnych latach podatkowych, nie dłużej jednak niż przez cztery lata.
3.
Łączna suma potrąceń z tytułu ulgi nie może przekroczyć kwoty podatków (opłaty skarbowej) należnych za okresy wymienione w ust. 1 i 2.
Wniosek o przyznanie ulgi rzemieślnik powinien złożyć w terminie jednego miesiąca od daty zdania przez pracownika egzaminu czeladniczego do terenowego organu administracji państwowej właściwego dla wymiaru podatku obrotowego, zryczałtowanych podatków obrotowego i dochodowego lub opłaty skarbowej. Do wniosku należy dołączyć dokument wystawiony przez izbę rzemieślniczą, stwierdzający, że rzemieślnik ubiegający się o ulgę szkolił pracownika przez okres przewidziany w umowie o pracę w celu nauki zawodu lub że zachodzą wypadki, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz stwierdzający datę złożenia przez pracownika egzaminu czeladniczego z wynikiem pozytywnym.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 31 maja 1969 r. w sprawie ulg podatkowych dla rzemieślników szkolących uczniów (Monitor Polski z 1969 r. Nr 23, poz. 180 i z 1971 r. Nr 36, poz. 231).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 marca 1977 r. (M.P.77.7.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1977 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 15 marca 1977 r. (M.P.77.7.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1977 r.