Ulgi kredytowe dla niektórych spółdzielni pracy.

Monitor Polski

M.P.1952.A-76.1211

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 sierpnia 1952 r.
w sprawie ulg kredytowych dla niektórych spółdzielni pracy.

Na podstawie § 2 uchwały Nr 39 Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1952 r. w sprawie ulg kredytowych i podatkowych dla niektórych spółdzielni pracy (Monitor Polski Nr A-16, poz. 184) zarządza się, co następuje:
Spółdzielnie pracy, utrzymujące punkty usługowe mające za zadanie obsługę i pomoc wsi w zakresie określonym w § 1 uchwały Nr 39 Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1952 r. (Monitor Polski Nr A-16, poz. 184), korzystają z kredytu na warunkach ulgowych przez:
1)
uproszczony tryb otwierania kredytów do końca 1952 r.,
2)
obniżenie stopy odsetek od kredytów inwestycyjnych i obrotowych o 50% w ciągu pierwszych dwu lat działalności, przy zachowaniu postanowień podanych w niniejszym zarządzeniu.
Z ulg kredytowych, o których mowa w § 1, korzysta jedynie dział spółdzielni mający za zadanie obsługę i pomoc wsi.
Otwarcie ulgowego kredytu następuje na podstawie zgłoszenia spółdzielni o otwarciu punktu usługowego lub działu spółdzielni mających za zadanie obsługę i pomoc wsi, potwierdzonego przez jednostkę nadrzędną spółdzielni (związek branżowy, oddział wojewódzki, ekspozytura rejonowa) i wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W zgłoszeniu należy podać wartość nakładów, które pokryte będą z kredytu inwestycyjnego, oraz wartość zapasów, które będą finansowane z kredytów obrotowych.
Jednostka nadrzędna spółdzielni, wymieniona w § 3, w porozumieniu z wydziałem przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej ustali stosownie do uzasadnionych zadań gospodarczych spółdzielni:
1)
wartość prawidłowego nakładu inwestycyjnego, która stanowi podstawę do sfinansowania ulgowym kredytem inwestycyjnym,
2)
stały stosunek zachodzący między wartością dokonywanych usług przez dział spółdzielni mający za zadanie obsługę i pomoc wsi a wartością środków obrotowych spółdzielni, który stanowi podstawę do sfinansowania ulgowym kredytem obrotowym.
1.
Całość kredytu w wysokości kwot ustalonych lub w wysokości wynikającej z ustalonego stosunku – określonych przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej dla utrzymywania punktów usługowych mających za zadanie obsługę i pomoc wsi – korzysta z obniżonej stopy odsetek kredytu.
2.
Sumy przekraczające wysokość ustalonych kwot lub kwot wynikających z określonych stosunków – określonych przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej – oprocentowane będą normalną stopą kredytu.
1.
Spółdzielnie realizujące inwestycje budowlane w celu utrzymywania punktów usługowych mających za zadanie obsługę i pomoc wsi korzystają z uproszczonego trybu otwarcia kredytu i zamiast dokumentacji – wymienionej w § 46) ust. 1 pkt 1 lit. c) i d) zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-6, poz. 60) – powinny podać zatwierdzone przez inwestorów naczelnych (wydziały przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej, związki branżowe, oddziały bądź ekspozytury):
a)
szacunkowy preliminarz kosztów,
b)
kosztorysy szczegółowe (na dane roboty).
2.
Spółdzielnie przedłożą zatwierdzony tytuł inwestycyjny (program rzeczowy) oraz zatwierdzony roczny i kwartalny plan pokrycia właściwemu terytorialnie oddziałowi Banku Inwestycyjnego.
Spółdzielnie pracy w określonych terminach składać będą Bankowi Inwestycyjnemu sprawozdanie kwartalne z punktów usługowych lub działów spółdzielni – mających za zadanie obsługę i pomoc wsi – o wartości poczynionych nakładów oraz o wartości stanu środków obrotowych na początek i koniec kwartału sprawozdawczego, ze wskazaniem stosunku do prawidłowego stanu ustalonego przez wydział przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Ulgi wyżej wymienione przysługują spółdzielni pracy jedynie w ciągu pierwszych dwu lat działalności punktów usługowych lub działu spółdzielni.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.