Udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekanie o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i udzielanie studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

Monitor Polski

M.P.1991.15.99

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 marca 1991 r.
w sprawie udzielania świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekania o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i konieczności udzielania studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
Świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom szkół wyższych, zwanych dalej "studentami", oraz ich niepracującym małżonkom i dzieciom udzielają przychodnie dla studentów lub inne zakłady społecznej służby zdrowia, właściwe ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego tych osób.
Dowodem uprawniającym do świadczeń zapobiegawczo-leczniczych jest:
1)
dla studenta - książka zdrowia studenta, wydana przez właściwą szkołę wyższą według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, z potwierdzeniem ważności na każdy rok akademicki,
2)
dla małżonka i dzieci - legitymacja analogiczna jak dla niepracujących członków rodziny pracownika, stwierdzająca fakt, że członek rodziny studenta nie pozostaje w stosunku pracy ani nie jest studentem, ważna na dany rok akademicki, wydana przez właściwą szkołę wyższą na podstawie dokumentów złożonych przez studenta.
1.
Badania okresowe stanu zdrowia przeprowadza się u studentów II i IV roku studiów.
2.
Badania radiofotograficzne klatki piersiowej są wykonywane na II i IV roku studiów, a o ewentualnych dalszych badaniach decyduje lekarz sprawujący opiekę nad studentem.
Badania okresowe obejmują ogólne badania lekarskie, uzupełnione w razie potrzeby badaniami diagnostycznymi i specjalistycznymi.
Badania okresowe przeprowadzają lekarze przychodni dla studentów, w terminie przez siebie ustalonym.
Wyniki badań okresowych oraz badań radiofotograficznych odnotowuje się w książce zdrowia studenta w formie wpisu stwierdzającego przeciwwskazania bądź brak przeciwwskazań do zajęć przewidzianych programem studiów, uprawiania sportu, podejmowania pracy i uczestnictwa w zorganizowanych formach wypoczynku.
Na kierunkach studiów, na których wymagane są szczególne warunki zdrowia lub na których występują zagrożenia dla stanu zdrowia, lekarz przychodni dla studentów w porozumieniu z właściwym dziekanem może ustalić inną częstotliwość i zakres oraz termin badań okresowych stanu zdrowia studentów, niż wynika to z przepisów § 3-5.
Studenci, u których stwierdzono odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, powinni być objęci czynnym poradnictwem przez lekarza sprawującego opiekę nad studentem.
Orzeczenie o uzasadnionej stanem zdrowia czasowej niezdolności studenta do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych planem studiów wydaje studentowi zakład społecznej służby zdrowia, o którym mowa w § 1.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w § 9, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta lub do zaświadczenia wystawionego przez zakład społecznej służby zdrowia określony w § 1.
Orzeczenie o konieczności udzielenia studentowi urlopu ze względu na stan zdrowia wydaje komisja lekarska.
1.
Komisja lekarska, o której mowa w § 11, działa w przychodni dla studentów.
2.
Kierownik przychodni wymienionej w ust. 1 ustala skład komisji lekarskiej, wyznaczając jej przewodniczącego oraz członków, z tym że w składzie komisji powinno być co najmniej dwóch lekarzy.
3.
W razie potrzeby przewodniczący komisji lekarskiej może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji właściwych specjalistów.
Do komisji lekarskiej dla uzyskania urlopu ze względu na stan zdrowia kieruje studenta lekarz sprawujący nad nim opiekę.
1.
Na podstawie aktualnej oceny stanu zdrowia studenta i niezbędnej dokumentacji lekarskiej komisja lekarska wydaje orzeczenie o niezdolności lub ograniczeniu zdolności studenta do zajęć przewidzianych planem studiów, oraz wskazuje w nim okres, na który powinien być udzielony studentowi urlop ze względu na stan zdrowia.
2.
Orzeczenie komisji lekarskiej jest ostateczne.
3.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta.
1.
Po zakończeniu urlopu ze względu na stan zdrowia studenta lekarz sprawujący opiekę nad jego zdrowiem bądź - na wniosek tego lekarza - komisja lekarska kontroluje stan zdrowia studenta.
2.
O przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowia studenta dokonuje się odpowiedniego wpisu do jego książki zdrowia.
Właściwości organów i tryb wydawania decyzji nakazującej studentowi podejrzanemu o chorobę zakaźną lub podejrzanemu o zakażenie taką chorobą wstrzymanie się od uczęszczania na zajęcia przewidziane programem studiów regulują przepisy o zwalczaniu chorób zakaźnych.
(skreślony).
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 24 stycznia 1984 r. w sprawie zasad korzystania przez studentów i rodziny studenckie z opieki lekarskiej i ochrony zdrowia (Monitor Polski Nr 3, poz. 27).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 17 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 września 1993 r. (M.P.93.52.484) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1993 r.