Uczestniczenie spółdzielni produkcyjnych w obrocie bezgotówkowym.

Monitor Polski

M.P.1952.A-90.1411

Akt utracił moc
Wersja od: 27 października 1952 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 października 1952 r.
w sprawie uczestniczenia spółdzielni produkcyjnych w obrocie bezgotówkowym.

W związku z uchwałą Nr 105 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie gospodarki finansowej spółdzielni produkcyjnych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 298) oraz w związku z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 października 1952 r. w sprawie zwolnienia spółdzielni produkcyjnych od wszystkich obowiązków, wynikających z ustawy o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1408) zaleca się spółdzielniom produkcyjnym, aby w zakresie uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym kierowały się następującymi zasadami:
1.
Wolne pieniężne środki obrotowe, jak i przeznaczone na uzupełnienie i powiększenie funduszy niepodzielnych, przechowuje spółdzielnia produkcyjna na odpowiednich rachunkach w miejscowo właściwym oddziale Banku Rolnego (rachunek główny).
2.
W razie potrzeby może spółdzielnia produkcyjna posiadać bankowy rachunek zastępczy w gminnej kasie spółdzielczej.
1.
Bankowy rachunek zastępczy w gminnej kasie spółdzielczej służy do dokonywania:
a)
wpłat nadwyżek kasowych, przekraczających górną granicę pogotowia kasowego spółdzielni,
b)
wypłat na uzupełnienie pogotowia kasowego, w przypadku gdy wpływy bieżące spółdzielni nie wystarczą na uzupełnienie pogotowia kasowego.
2.
Wysokość środków pieniężnych gromadzonych na bankowym rachunku zastępczym w gminnej kasie spółdzielczej ustala zarząd spółdzielni w porozumieniu z oddziałem Banku Rolnego. Kwoty przekraczające ustaloną wysokość przelewa gminna kasa spółdzielcza automatycznie na rachunek główny spółdzielni.
Górną granicę pogotowia kasowego, jak również górną granicę drobnych wpłat i wypłat gotówkowych w stosunku do jednorazowych transakcji, ustala ogólne zebranie członków spółdzielni produkcyjnej po uprzednim omówieniu przez zarząd z oddziałem Banku Rolnego niezbędnych potrzeb gotówkowych spółdzielni i miejscowych warunków rozliczeń.
1.
Spółdzielnie produkcyjne mogą regulować swoje zobowiązania:
a)
gotówką – do wysokości górnej granicy drobnych wypłat, w stosunku do wszystkich kontrahentów (uczestników i nieuczestników obrotu bezgotówkowego),
b)
gotówką – bez względu na wysokość kwoty, na zakupy wytworów gospodarstwa rolnego, hodowlanego – dokonywane u producentów nie będących uczestnikami obrotu bezgotówkowego oraz za świadczenia rzemieślników i robotników nie będących uczestnikami obrotu bezgotówkowego,
c)
przelewem bankowym – w stosunku do uczestników obrotu bezgotówkowego, w kwotach przekraczających granicę drobnych wypłat, ustaloną dla spółdzielni.
2.
Zaleca się używanie przelewu bankowego również w pokrywaniu zobowiązań w kwotach poniżej ustalonej wysokości drobnych wypłat.
1.
Nadwyżki pogotowia kasowego powinny być odprowadzane zasadniczo codziennie na rachunek w Banku Rolnym lub za pośrednictwem gminnej kasy spółdzielczej (punktu kasowego gminnej kasy spółdzielczej) albo urzędu pocztowego.
2.
W okresach specjalnego nasilenia prac gospodarczych nadwyżki kasowe mogą być odprowadzane w odstępach dłuższych, jednak nie większych niż tygodniowe.
.Nakłada się na oddziały Banku Rolnego, sprawujące opiekę finansową nad spółdzielniami produkcyjnymi, obowiązek pisemnego powiadamiania prezydiów powiatowych rad narodowych i zarządów spółdzielni produkcyjnych o przypadkach naruszenia niniejszych przepisów przez osoby odpowiedzialne w spółdzielni za przestrzeganie niniejszych przepisów i wykonywanie uchwał ogólnego zebrania w sprawie gospodarki finansowej.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.