Uczczenie pamięci ofiar masowej zbrodni dokonanej na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1940.

Monitor Polski

M.P.2014.890

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 października 2014 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 września 2014 r.
w sprawie uczczenia pamięci ofiar masowej zbrodni dokonanej na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1940

W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć bohaterów i męczenników - ofiar masowej zbrodni niemieckiej dokonanej na ludności cywilnej w lasach piaśnickich, w lesie szpęgawskim i Mniszku. Była to pierwsza zbrodnia ludobójstwa dokonana w czasie II wojny światowej.
W okresie od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. Niemcy zamordowali prawie 30 tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej elity intelektualnej z Pomorza Gdańskiego, ale także Polaków z III Rzeszy skazanych za działalność patriotyczną oraz Czechów i Niemców, którzy sprzeciwili się polityce hitlerowców. Ofiary były więzione w pobliskim Wejherowie i tam torturowane, a następnie mordowane i zakopywane w masowych grobach w lasach piaśnickich. Miejsce to dla wszystkich Polaków, szczególnie zamieszkujących Pomorze Kaszubów i Kociewiaków, stało się symbolem męczeństwa i martyrologii.

Szczególną orędowniczką ofiar jest zamordowana w lasach piaśnickich siostra Alicja Kotowska, przełożona Domu Zakonnego Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, ogłoszona błogosławioną przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w gronie 108 męczenników z okresu II wojny światowej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd ofiarom zbrodni ludobójstwa na Pomorzu Gdańskim.