Monitor Polski

M.P.2016.6

| Akt nienormatywny
Wersja od: 5 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 grudnia 2015 r.
w sprawie uczczenia pamięci ofiar Grudnia 1970 r.

45 lat temu na Wybrzeżu doszło do tragicznych wydarzeń, które były jednymi z najkrwawszych w powojennej historii Polski. Grudzień 1970 roku ujawnił prawdziwe oblicze komunistów, którzy w imię utrzymania się przy władzy nie wahali się strzelać do tych, którzy się im sprzeciwiali. Od 14 grudnia 1970 roku w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu trwały strajki, demonstracje i protesty, w których wzięli udział ludzie niezgadzający się żyć w warunkach uwłaczających ludzkiej godności.

Władze PRL postanowiły brutalnie rozprawić się z protestującymi. Służba Bezpieczeństwa, Milicja Obywatelska i Ludowe Wojsko Polskie nie wahały się użyć broni przeciwko robotnikom. W ciągu kilku dni doszło do prawdziwej masakry na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych zamordowanych zostało 46 osób, ponad tysiąc osób zostało rannych i ponad trzy tysiące aresztowanych.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 45. rocznicę wydarzeń grudniowych oddaje hołd wszystkim, którzy sprzeciwili się wtedy bezwzględnej władzy komunistycznej, oddając swoje życie i zdrowie za godność i wolność nas wszystkich. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć poległych stoczniowców.