Uczczenie 20. rocznicy Polskiego Sierpnia i powstania NSZZ "Solidarność".

Monitor Polski

M.P.2000.27.546

Akt nienormatywny
Wersja od: 14 września 2000 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 września 2000 r.
w sprawie uczczenia 20. rocznicy Polskiego Sierpnia i powstania NSZZ "Solidarność".

Dwadzieścia lat temu Polacy upomnieli się o chleb, prawdę, wolność i godność człowieka. Powstała "Solidarność" - wielomilionowy, pokojowy ruch oparty na doświadczeniach społecznego oporu przeciw totalitaryzmowi, ruchów niepodległościowych i demokratycznych oraz niezależnych inicjatyw obywatelskich.
Ten wielki ruch robotników, rolników, inteligencji i młodzieży - silny wspólnotą wartości i umocniony przesłaniem Ojca Świętego - Papieża Jana Pawła II - zmienił losy naszej Ojczyzny i wpłynął na współczesną historię świata. Przyniósł Polsce niepodległość, przyczynił się do upadku komunizmu i do podjęcia dzieła jednoczenia całej Europy. Dzisiejsza polska demokracja wyrasta z doświadczenia Sierpnia 1980 i ideałów "Solidarności".

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje i wyraża uznanie ludziom Sierpnia 1980 i całemu NSZZ "Solidarność" wraz z jego historycznym przywódcą Lechem Wałęsą, a także wszystkim ludziom dobrej woli z całego świata, którzy wspierali ruch solidarnościowy nawet w najtrudniejszych dniach. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że ludzie ci dobrze zasłużyli się Polsce.

Świadomy tego, że nie wszystkie ideały Sierpnia zostały osiągnięte, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje za swą szczególną powinność działanie na rzecz społecznej solidarności. Na jej fundamencie oraz solidarności między narodami możemy wspólnie zbudować Polskę XXI wieku i sprostać trudnym wyzwaniom przyszłości.