Uczczenie 1150. rocznicy misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian.

Monitor Polski

M.P.2013.897

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 listopada 2013 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 23 października 2013 r.
w sprawie uczczenia 1150. rocznicy misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego wśród Słowian

1150 lat temu, wysłani przez cesarza Michała III i patriarchę Focjusza, Święci Bracia Cyryl i Metody rozpoczęli misję ewangelizacji narodów słowiańskich. Swoje dzieło zapoczątkowali od stworzenia oryginalnego słowiańskiego pisma - głagolicy, zamienionego później na cyrylicę. Wbrew panującym wówczas przekonaniom Święci Bracia wystąpili w obronie prawa każdego narodu do używania w liturgii własnego języka. Nadanie językowi słowiańskiemu godności języka literackiego i liturgicznego miało fundamentalne znaczenie w tworzeniu przez narody słowiańskie, w tym zamieszkujące obecnie w Polsce mniejszości narodowe i etniczne - Białorusinów, Rosjan, Ukraińców, Łemków - rodzimej kultury i języka.

Cyrylometodianizm odegrał także fundamentalną rolę w procesach budzenia i kształtowania świadomości narodowej i dlatego Święci Bracia przez każdą z tych wspólnot postrzegani są jako ojcowie-założyciele. Narody przynależące do Slavia Orthodoxa tytułują Braci z Sołunia, jako "równych apostołom", a związane ze Slavia Latina czczą jako "współpatronów Europy". Tytuł ten nadał im w 1980 roku papież Słowianin Jan Paweł II.

W 1150. rocznicę rozpoczęcia misji chrystianizacyjnej wśród Słowian Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć wielkiemu dziełu świętych Cyryla i Metodego.