Tytuły wojskowe żołnierzy innych niż zawodowi.

Monitor Polski

M.P.1993.35.361

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 5 lipca 1993 r.
w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy innych niż zawodowi.

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
Przepisy art. 74 i art. 79, powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254).
1.
Dla żołnierzy innych niż zawodowi, z wyjątkiem kandydatów na żołnierzy zawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", wprowadza się, niezależnie od stopni wojskowych wymienionych w art. 74 ust. 2 i 3 ustawy, tytuły wojskowe:
1)
podchorążego,
2)
elewa.
2.
Tytuły, o których mowa w ust. 1, są używane przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, na zasadach określonych w zarządzeniu.
3.
Tytułów, o których mowa w ust. 1, używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
1.
Tytuł podchorążego uzyskują bez szczególnego nadania:
1)
studenci wyższych szkół morskich przeznaczeni do odbywania zajęć wojskowych - z dniem rozpoczęcia tych zajęć;
2)
absolwenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się w czasie zajęć wojskowych i pełnienia czynnej służby wojskowej; można go używać również po zwolnieniu z tych zajęć oraz służby wojskowej.
1.
Tytuł elewa uzyskują bez szczególnego nadania żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, skierowaną na naukę w szkole podoficerskiej lub wojskowym ośrodku szkolenia - z dniem rozpoczęcia nauki.
2.
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się tylko w czasie trwania nauki.
1.
Student odbywający zajęcia wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, traci tytuł podchorążego w razie zwolnienia z odbycia całości zajęć wojskowych lub niezłożenia (niezdania) egzaminu z tych zajęć - z dniem określonym przez kierownika studium wojskowego wyższej szkoły morskiej.
2.
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, traci tytuł podchorążego w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia o utracie obywatelstwa przez organ właściwy w tej sprawie,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku,
3)
wymierzenia kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego w postępowaniu dyscyplinarnym - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
3.
Żołnierz odbywający krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
zwolnienia z tego przeszkolenia przed jego odbyciem,
2)
niezłożenia (niezdania) egzaminu na oficera.
4.
Żołnierz odbywający długotrwałe przeszkolenie wojskowe traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
przeniesienia z urzędu z jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, przed jej ukończeniem, do innej jednostki wojskowej w przypadkach określonych w odrębnych przepisach,
2)
w przypadkach określonych w ust. 3.
5.
Utrata przez żołnierza tytułu podchorążego w wypadkach określonych w ust. 3 i 4 następuje z dniem określonym w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa przeszkolenie.
1.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej traci tytuł podchorążego:
1)
w przypadkach określonych w § 5 ust. 2 pkt 1 i 2,
2)
w razie pozbawienia stopnia wojskowego w przypadkach określonych w art. 79 ust. 1 ustawy.
2.
Utrata tytułu podchorążego, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, następuje z dniem wydania ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 3 ustawy.
1.
Żołnierz odzyskuje utracony tytuł podchorążego w razie uchylenia:
1)
wyroku skazującego na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku uchylającego wyrok skazujący,
2)
kary dyscyplinarnej pozbawienia posiadanego stopnia wojskowego - z dniem wydania ostatecznego orzeczenia (decyzji) w tej sprawie.
2.
Żołnierz nie będący w czynnej służbie wojskowej odzyskuje, na swój wniosek, tytuł podchorążego w razie przywrócenia obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Wpisu o uzyskaniu, utracie lub odzyskaniu tytułu podchorążego dokonują w książeczkach wojskowych:
1)
dowódcy jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w tych jednostkach,
2)
wojskowi komendanci uzupełnień właściwi ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące - w stosunku do żołnierzy nie będących w czynnej służbie wojskowej.
Zasady uzyskiwania tytułów podchorążego, kadeta i elewa przez żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz utraty i odzyskiwania tych tytułów określają odrębne przepisy.
Tytuł podchorążego uzyskany przed dniem wejścia w życie zarządzenia jest tytułem podchorążego w rozumieniu niniejszego zarządzenia.
Traci moc zarządzenie nr 24/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 1980 r. w sprawie tytułu podchorążego - kandydata na oficera rezerwy (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 37).
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.