Tytuł honorowy "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Monitor Polski

M.P.1968.26.167

Akt utracił moc
Wersja od: 24 czerwca 1968 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 8 czerwca 1968 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Tytuł honorowy "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie najbardziej zasłużonym pracownikom, którzy w okresie wieloletniej pracy w polskim przemyśle okrętowym wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w dziedzinie wydajności i ulepszenia metod pracy, wprowadzenia i upowszechniania postępu technicznego, obniżki kosztów własnych, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, inicjowania i rozwoju współzawodnictwa pracy oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych stoczniowców.
Tytuł honorowy "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie w Dniu Stoczniowca.
Tytuł honorowy "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadaje Rada Państwa.
Osoby wyróżnione tytułem honorowym "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" otrzymują odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz mają prawo używać tytułu "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony wieniec laurowy umieszczony na tle dziesięcioramiennej gwiazdy o ramionach na przemian złoconych i srebrzonych; płaszczyznę wewnątrz wieńca zajmuje biały emaliowany otok ze złoconym napisem "Zasłużony Stoczniowiec PRL" oraz czerwona emaliowana tarcza z nałożonym na nią srebrnym orłem; gwiazda zawieszona jest za pomocą kotwicy z kołem zębatym (emblemat stoczniowców) na prostokątnej baretce; baretka jest emaliowana koloru ciemnoturkusowego z dwoma czerwonymi paskami po bokach; odwrotna strona medalu jest gładka, złocona; do odwrotnej strony baretki przymocowana jest agrafka; średnica gwiazdy wynosi 43 mm, szerokość wieńca 5 mm, szerokość otoku 4 mm, średnica tarczy 14 mm, szerokość baretki 34 mm, jej wysokość 8 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" przedstawia Radzie Państwa minister właściwy dla zakładu pracy, w którym zatrudniona jest osoba przedstawiona do wyróżnienia; minister przedstawia wniosek w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać:
1)
dokładne dane personalne oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
wyczerpujący opis zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
dane o posiadanych odznaczeniach państwowych.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać opinię kierownictwa zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia, wydaną w porozumieniu z zakładową organizacją partyjną i związkową.
Odznakę oraz dyplom o nadaniu tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący Rady Państwa, członek Rady Państwa, członek Rządu lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się po prawej stronie piersi przed "Medalem X-Iecia Polski Ludowej".
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się w dniach świąt państwowych i w Dniu Stoczniowca oraz w innych okolicznościach według uznania wyróżnionego.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje w razie skazania na karę utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu "Zasłużony Stoczniowiec Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" w razie stwierdzenia, że nadanie tytułu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI TYTUŁU HONOROWEGO "ZASŁUŻONY STOCZNIOWIEC POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ"