Typizacja w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1983.34.190

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1983 r.

UCHWAŁA Nr 128
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 października 1983 r.
w sprawie typizacji w budownictwie.

W celu stworzenia warunków do projektowania i realizacji obiektów budowlanych najkorzystniejszych pod względem użytkowym, przestrzennym, technicznym i ekonomicznym oraz rozwoju masowej produkcji elementów i wyrobów budowlanych, w związku z art. 11 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 1974 r. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57 i z 1983 r. Nr 44, poz. 200 i 201), Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustala się obowiązek kontynuowania i rozwijania działalności typizacyjnej w produkcji elementów i wyrobów budowlanych oraz w rozwiązaniach systemów budowlanych.
2.
Jednostki organizacyjne prowadzące działalność, o której mowa w ust. 1, są obowiązane wydawać karty katalogowe (katalogi) produkowanych elementów, wyrobów budowlanych oraz systemów budowlanych, zawierające informacje o rozwiązaniach technicznych, ekonomicznych i użytkowych typowego elementu, wyrobu i systemu budowlanego.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych koordynuje działalność typizacyjną oraz określa zasady:
1)
projektowania i dopuszczania do produkcji typowych elementów, wyrobów i systemów budowlanych oraz rozpowszechniania informacji w tym zakresie,
2)
opracowywania i wydawania kart katalogowych (katalogów), o których mowa w § 1 ust. 2.
2.
Ministrowie i wojewodowie określają w uzgodnieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wytyczne do programowania, planowania i organizowania działalności, o której mowa w § 1 ust. 1.
1.
Prace związane z działalnością, o której mowa w § 1, są finansowane przez jednostki organizacyjne zainteresowane produkcją elementów i wyrobów budowlanych oraz rozwiązaniami systemów budowlanych.
2.
Przepis ust. 1 nie narusza § 2-4 uchwały nr 282 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek badawczych w 1983 r. (Monitor Polski z 1983 r. Nr 4, poz. 25).
1.
Upoważnia się ministrów do ustalania:
1)
programów prac w zakresie opracowywania materiałów pomocniczych do projektowania, a zwłaszcza wytycznych do projektowania, programów użytkowych, schematów elementów programowo-funkcjonalnych, przykładowych projektów budowlanych, schematów technologicznych, powtarzalnych węzłów instalacyjnych itp.,
2)
resortowych zestawów projektów obiektów budowlanych, wybranych spośród zrealizowanych projektów, zalecanych do powtarzania ze względu na ich walory funkcjonalne, techniczne i ekonomiczne,
3)
wytycznych do organizowania prac i rozpowszechniania opracowań, o których mowa w pkt 1 i 2.
2.
Upoważnia się wojewodów do ustalania:
1)
wojewódzkich zestawów projektów obiektów budowlanych zalecanych do powtarzania, dotyczących budownictwa indywidualnego,
2)
wytycznych do organizowania prac i rozpowszechniania opracowań, o których mowa w pkt 1.
1.
Zestawy projektów zalecanych do powtarzania, o których mowa w § 4, tworzy się przez dokonanie wyboru spośród projektów zgłoszonych przez inwestorów, jednostki projektowania, organy administracji państwowej oraz stowarzyszenia twórcze i naukowo-techniczne.
2.
Włączenie projektu do zestawu projektów zalecanych do powtarzania następuje w porozumieniu z jednostką projektowania, w której został opracowany dany projekt, lub z jego autorem.
3.
Odstępstwo od zasady sprawdzania w realizacji projektów, przed ich włączeniem do zestawu projektów obiektów budowlanych zalecanych do powtarzania, może nastąpić w uzgodnieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
4.
Zastosowanie przez autora planu realizacyjnego (generalnego projektanta zagospodarowania terenu inwestycji) projektu obiektu budowlanego, zalecanego do powtarzania, do konkretnej lokalizacji następuje po uzyskaniu zgody inwestora bezpośredniego oraz właściwego terenowego organu administracji państwowej. W razie rozbieżności stanowisk decyzję podejmie właściwy terenowy organ administracji państwowej po zasięgnięciu opinii właściwych stowarzyszeń twórczych i naukowo-technicznych.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów i wojewodów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym stosowanie przepisów uchwały.
Traci moc uchwała nr 126 Rady Ministrów z dnia 13 maja 1966 r. w sprawie dalszego rozwoju typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 30, poz. 157).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia