Tymczasowy statut Urzędu do Spraw Wyznań.

Monitor Polski

M.P.1950.A-78.905

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 maja 1950 r.
w sprawie tymczasowego statutu Urzędu do Spraw Wyznań.

Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o zmianie organizacji naczelnych władz państwowych w zakresie gospodarki komunalnej i administracji publicznej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 156) nadany zostaje Urzędowi do Spraw Wyznań tymczasowy statut organizacyjny w brzmieniu, ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWY STATUT ORGANIZACYJNY

Urzędu do Spraw Wyznań
§ 1.
1.
Na czele Urzędu do Spraw Wyznań stoi dyrektor, do którego należy kierowanie całokształtem spraw urzędu i który odpowiada za ogólną jego działalność.
2.
Dyrektora zastępuje wicedyrektor.
3.
Dyrektora i wicedyrektora powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
§  2.
1.
Urząd do Spraw Wyznań dzieli się na:
1)
Wydział Ogólny,
2)
Wydział Wyznania Rzymsko-Katolickiego,
3)
Wydział Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich,
4)
Samodzielny Referat Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych,
5)
Samodzielny Referat Nadzoru Funduszu Kościelnego.
2.
Na czele wydziałów stoją naczelnicy wydziałów, a na czele samodzielnych referatów kierownicy samodzielnych referatów.
3.
Wydziały dzielą się na referaty, których ilość i zakres działania określi regulamin, wydany przez dyrektora, zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Do zakresu działania Wydziału Ogólnego należą: sprawy sekretariatu dyrektora, sprawy planowania działalności urzędu, sprawy sprawozdawczości, sprawy statystyki wyznaniowej, sprawy ogólno-organizacyjne, koordynowanie spraw wyznaniowych z działalnością innych resortów, sprawy prawne i projektów legislacyjnych, regulujących stosunek Państwa do poszczególnych wyznań i uznawania statutów wewnętrznych, sprawy budżetowe, finansowe i gospodarcze urzędu, sprawy ewidencji obiektów wyznaniowych, sprawy nie objęte zakresem działania innych komórek organizacyjnych urzędu.
2.
W skład wydziału wchodzi Kancelaria Urzędu do Spraw Wyznań.
§  4.
1.
Do zakresu działania Wydziału Wyznania Rzymsko-Katolickiego należą w zakresie tego wyznania sprawy: nadzoru nad prawidłowym wykonaniem przepisów odnoszących się do związków religijnych, nadzoru nad realizacją wolności wyznaniowej, nadzoru nad szkolnictwem wyznaniowym oraz sprawy subsydiów i dotacyj na zaspokojenie potrzeb wyznaniowych.
2.
W szczególności należą tu sprawy zabezpieczenia praw i obowiązków duchowieństwa i personelu pomocniczego, sprawy związane z ustrojem i działalnością wyznania, jego instytucji i zakładów, sprawy osobowe, sprawy opiniowania podań i zgłoszeń ogniw organizacyjnych, wyznaniowych i wystąpień indywidualnych do innych władz i urzędów państwowych, sprawy opiniowania zgromadzeń i zbiórek związanych z wykonywaniem kultu religijnego, sprawy związane z nadzorem nad działalnością wyższego szkolnictwa wyznaniowego, seminariów duchownych i zakonnych, małych seminariów duchownych i zakonnych, szkół pomocniczych pracowników kultu religijnego, sprawy związane z ustrojem i działalnością szkolnictwa wyznaniowego, sprawy programów i planów nauczania w szkołach wyznaniowych, sprawy wniosków o rozdział subsydiów i dotacji rządowych na zaspokojenie istotnych potrzeb wyznania.
§  5.
Do zakresu działania Wydziału Wyznań nie-Rzymsko-Katolickich należą sprawy, o których mowa w § 4, w odniesieniu do innych wyznań poza wyznaniem rzymsko-katolickim oraz sprawy związane ze zgłaszaniem i rejestracją związków religijnych nieuznanych.
§  6.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Stowarzyszeń Wyznaniowych należą sprawy związane z rejestracją, ewidencją, ustrojem, sprawami osobowymi i nadzorem działalności stowarzyszeń wyznaniowych, zakonów, kongregacji zakonnych i fundacji wyznaniowych, sprawy opiniowania wniosków ich o zapomogi i dotacje z funduszów państwowych i innych.
§  7.
Do zakresu działania Samodzielnego Referatu Nadzoru Funduszu Kościelnego należy nadzór nad tym funduszem w myśl art. 10 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 87).
§  8.
W Wydziale Ogólnym ustanowieni będą inspektorzy nadzoru, do zadania których należy inspekcja administracji wyznaniowej, zakładów i instytucji wyznaniowych oraz obiektów wchodzących w skład funduszu kościelnego w ramach potrzeb wydziałów i samodzielnych referatów urzędu.
§  9.
Budżet Urzędu do Spraw Wyznań wchodzi w ramy budżetu Prezydium Rady Ministrów.
§  10.
Sposób pracy urzędu określi regulamin, o którym mowa w § 2 ust. 3.