Tymczasowy sposób rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy w pierwszym kwartale 1961 r., nie posiadające kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r.

Monitor Polski

M.P.1961.16.85

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 stycznia 1961 r.
w sprawie tymczasowego sposobu rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy w pierwszym kwartale 1961 r., nie posiadające kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 225) oraz .z uchwały nr 503 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 5, poz. 21) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy tymczasowego sposobu dokonywania rozliczeń za kontynuowane roboty budowlano-montażowe, na które zamawiający nie dostarczył wykonawcy kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r., wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy:
1)
w elementach kończonych w pierwszym kwartale 1961 r.,
2)
w okresie pierwszego kwartału 1961 r., a rozliczane na podstawie obmiaru lub procentowego zaawansowania.
1.
Roboty, o których mowa w § 1, do czasu opracowania i uzgodnienia kosztorysów zamiennych, opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r., można rozliczać tymczasowo fakturami wystawionymi na podstawie kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r., z tym że w odniesieniu do robót rozliczanych za zakończone i odebrane elementy nie należy sporządzać kosztorysów wykonawczych, przyjmując za podstawę ich wyceny wartość określoną w kosztorysie umownym (tabeli elementów).
2.
Do wartości robót rozliczanych w sposób określony w ust. 1 nie stosuje się mnożników przeliczeniowych podanych w załączniku do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie kosztorysów i rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane w drugim półroczu 1960 r. (Monitor Polski Nr 59, poz. 281).
3.
Korektę wartości robót rozliczonych w sposób określony w ust. 1 należy przeprowadzić w pierwszych fakturach wystawionych na podstawie kosztorysów zamiennych opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. Terminy opracowania tych kosztorysów i uzgodnienia pomiędzy zamawiającym a wykonawcą określają przepisy zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 listopada 1960 r. w sprawie dokumentacji kosztorysowej na roboty budowlano-montażowe wykonywane w 1961 r. (Monitor Polski Nr 90, poz. 408).
Sposób rozliczeń określony w § 2 nie dotyczy robót w obiektach, na które wynagrodzenie ustalono na podstawie cen katalogowych. Ceny te - stosownie do przepisu § 2 ust. 2 zarządzenia wymienionego w § 2 ust. 2 niniejszego zarządzenia - zachowują swoją ważność do czasu zakończenia realizacji obiektu, z tym że kosztorysy dodatkowe dla tych obiektów, ujmujące różnice cen materiałów i taryf dla zakresu robót wykonywanych po dniu 30 czerwca 1960 r., powinny być uzgodnione w formie zryczałtowanych dodatków do cen katalogowych, na których podstawie ustalono wynagrodzenie.
Wynagrodzenia ustalone w formie ryczałtów umownych należy w zakresie robót, o których mowa w § 1, po uzgodnieniu kosztorysów zamiennych opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. ponownie ustalić w formie ryczałtów umownych.
Na część kosztów robót budowlano-montażowych, nie znajdującą pokrycia w fakturach wystawionych zgodnie z przepisem § 2 ust. 1, banki udzielą wykonawcom na ich wniosek kredytu o ulgowej stopie procentowej w wysokości 2%, podlegającego spłacie po rozliczeniu robót fakturami, o których mowa w § 2 ust. 3, jednakże nie później niż w dniu 15 maja 1961 r.
Jednostki nie objęte przepisami niniejszego zarządzenia mogą rozliczać roboty, o których mowa w § 1, jedynie na podstawie kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.