Rozdział 2 - Sesje i posiedzenia Sejmu. - Tymczasowy regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Monitor Polski

M.P.1986.21.151

Akt utracił moc
Wersja od: 5 marca 1992 r.

Rozdział  2

Sesje i posiedzenia Sejmu.

1.
Rada Państwa zwołuje sesje zwyczajne Sejmu dwa razy do roku: sesję jesienną nie później niż na dzień 31 października i sesję wiosenną nie później niż na dzień 1 kwietnia.
2.
Rada Państwa zwołuje sesje nadzwyczajne Sejmu z własnej inicjatywy lub w terminie miesiąca na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej ogólnej liczby posłów.
3.
O zamknięciu sesji Sejmu postanawia Sejm, na wniosek Prezydium.

W sesji jesiennej Sejm rozpatruje w szczególności: sprawy związane z planowaniem społeczno-gospodarczym, projekt ustawy budżetowej oraz projekty innych planów finansowych państwa, w sesji wiosennej zaś - sprawozdania rządu z wykonania: narodowego planu społeczno-gospodarczego, budżetu oraz innych planów finansowych państwa, a także wniosek w przedmiocie absolutorium.

1.
W okresie trwania sesji Sejm odbywa posiedzenia.
2.
Przedmiot posiedzeń Sejmu stanowią w szczególności:
1)
wybór Marszałka, wicemarszałków i sekretarzy Sejmu oraz komisji sejmowych,
2)
wybór Rady Państwa oraz Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu,
3) 2
powoływanie i odwoływanie Rady Ministrów lub poszczególnych jej członków oraz przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju, Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli i prezesa Narodowego Banku Polskiego,
4)
uchwały Rady Państwa w sprawie powołania i odwołania członków Rady Ministrów,
5)
projekty ustaw i uchwał Sejmu oraz sprawy związane z zatwierdzaniem dekretów,
6)
wnioski i informacje oraz sprawozdania Rady Państwa,
7)
sprawy związane z planowaniem społeczno-gospodarczym, w tym założenia i projekty narodowego planu społeczno-gospodarczego, projekty budżetu i innych planów finansowych państwa, a także sprawozdania z ich wykonania wraz z wnioskiem w przedmiocie absolutorium,
8)
exposé prezesa Rady Ministrów oraz sprawozdania i informacje rządu lub poszczególnych członków Rady Ministrów, a także sprawozdania i informacje Najwyższej Izby Kontroli,
9)
sprawy związane z wprowadzaniem w życie i wykonywaniem ustaw i uchwał Sejmu,
10)
interpelacje i zapytania poselskie,
11)
sprawy określone w ustawach oraz inne sprawy wniesione bądź przekazane przez Prezydium Sejmu z inicjatywy własnej, posłów i Rady Społeczno-Gospodarczej, komisje sejmowe, a także Radę Państwa i Radę Ministrów.
1.
Posiedzenia Sejmu są jawne.
2.
Jawność posiedzeń Sejmu zapewnia się w szczególności poprzez:
1)
wcześniejsze informowanie opinii publicznej o posiedzeniach,
2)
umożliwienie prasie, radiu i telewizji sporządzania sprawozdań z posiedzeń,
3)
umożliwienie publiczności obserwowania obrad Sejmu z galerii w sali posiedzeń Sejmu, na zasadach określonych przez Marszałka Sejmu w przepisach porządkowych.
3.
Sejm, na wniosek Prezydium Sejmu lub co najmniej 30 posłów, może uchwalić tajność posiedzenia, jeżeli wymaga tego dobro Państwa.
4.
Obrady i głosowanie nad wnioskiem o uchwalenie tajności posiedzenia są niejawne.
1.
W posiedzeniach Sejmu uczestniczą osoby wchodzące w skład Rady Państwa, członkowie Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Obrony Kraju, prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz prezes Narodowego Banku Polskiego; potwierdzają oni swoją obecność podpisem na liście obecności. W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu są oni obowiązani do delegowania swoich upełnomocnionych zastępców.
2. 3
Wstęp na salę posiedzeń Sejmu przysługuje prezesowi Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczącemu Trybunału Stanu, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego, Prokuratorowi Generalnemu PRL oraz zaproszonym przez Prezydium Sejmu osobom i delegacjom; zajmują oni wyznaczone na sali posiedzeń miejsca.
1.
Pierwsze posiedzenie Sejmu w kadencji odbywa się w dniu oznaczonym przez Radę Państwa jako dzień rozpoczęcia pierwszej sesji Sejmu.
2.
Pierwsze posiedzenie otwiera Marszałek-Senior, powoływany przez Radę Państwa spośród najstarszych wiekiem posłów.
3.
Marszałek-Senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego przy pomocy powołanego przez siebie spośród najmłodszych wiekiem posłów sekretarza oraz wybór Marszałka Sejmu.
1.
Posiedzenia Sejmu odbywają się w terminach ustalonych przez Prezydium Sejmu lub uchwałą Sejmu.
2.
Porządek dzienny posiedzeń Sejmu ustala Prezydium Sejmu i przedstawia go Sejmowi do zatwierdzenia. Przy ustalaniu porządku dziennego Prezydium Sejmu bierze pod uwagę wnioski Konwentu Seniorów, poszczególnych posłów i komisji sejmowych oraz wojewódzkich zespołów poselskich.
3. 4
Prezydium Sejmu, najpóźniej na 7 dni przed planowanym posiedzeniem, a w wyjątkowych wypadkach w terminie krótszym, zawiadamia o dacie i porządku dziennym tego posiedzenia posłów, Radę Państwa, członków Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, przewodniczącego Trybunału Stanu, Rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Narodowego Banku Polskiego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i Prokuratora Generalnego PRL.
1.
Wypowiedziane przez posłów w toku posiedzenia Sejmu wnioski i uwagi podlegają wnikliwemu rozpatrzeniu przez właściwe organy państwowe, instytucje i organizacje.
2.
O zajętym stanowisku w sprawach wniosków i uwag o istotnym znaczeniu społecznym oraz mających charakter ogólnopaństwowy organy, instytucje i organizacje, o których mowa w ust. 1, informują niezwłocznie Prezydium Sejmu.
3.
Prezydium Sejmu może zwrócić się do właściwych organów, instytucji i organizacji o przedstawienie stanowiska w sprawie wniosku lub uwagi wypowiedzianej przez posła w toku posiedzenia Sejmu.
2 Art. 9 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 uchwały z dnia 25 września 1987 r. (M.P.87.29.225) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 września 1987 r.
3 Art. 11 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 uchwały z dnia 25 września 1987 r. (M.P.87.29.225) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 września 1987 r.
4 Art. 13 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 uchwały z dnia 25 września 1987 r. (M.P.87.29.225) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 września 1987 r.